Švédsko fakticky ukončilo pandémiu

Švédsko v stredu zrušilo takmer všetky svoje pandemické obmedzenia a ukončilo väčšinu testov na COVID-19. Stalo sa tak napriek tomu, že tlak na systém zdravotnej starostlivosti je stále vysoký a niektorí vedci prosili o viac trpezlivosti v boji proti tejto chorobe.

Švédska vláda, ktorá počas pandémie zvolila cestu osobnej zodpovednosti namiesto lockdownu, minulý týždeň oznámila, že zruší zostávajúce obmedzenia – čím v skutočnosti vyhlási pandémiu za ukončenú – keďže vakcíny a menej závažný priebeh variantu Omicron znížili počty vážnych prípadov aj úmrtí. „Tak ako sme túto pandémiu mali možnosť spoznať, povedala by som, že je už za nami,“ uviedla ministerka zdravotníctva Lena Hallengrenová. COVID už nebude klasifikovaný ako nebezpečenstvo pre spoločnosť.

Od stredy budú môcť bary a reštaurácie opäť ostať otvorené aj po 23:0 hodine bez obmedzenia počtu hostí. Zrušili sa aj limity účasti na väčších interiérových akciách, ako aj používanie očkovacích preukazov.

Švédske nemocnice sú však aj naďalej pod tlakom, keďže približne 2 200 ľudí s COVID-19 potrebuje nemocničnú starostlivosť, čo je približne rovnaký počet ako počas tretej vlny na jar 2021. Keďže bezplatné testovanie bolo začiatkom tohto mesiaca obmedzené a od stredy prakticky zastavené, nikto nepozná aktuálny počet nových prípadov.

Švédska zdravotnícka agentúra tento týždeň uviedla, že rozsiahle testovanie je príliš drahé v pomere k výhodám. Švédsko minulo okolo 500 miliónov švédskych korún (55 miliónov dolárov) týždenne na testovanie počas prvých piatich týždňov tohto roka a približne 24 miliárd korún od začiatku pandémie.

Zdroj: Reuters

Foto: Unif z Pixabay
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *