Dlhodobý covid bude možno nakoniec väčší problém ako pandémia samotná

Veľa odborníkov sa obáva, že tzv. dlhodobý covid by nakoniec mohol byť pre ľudstvo väčší problém ako samotná pandémia. Vzhľadom k tomu, že mutácia Omikron dokázala v mnohých krajinách nakaziť až polovicu obyvateľov je možné, že o niekoľko mesiacov by sa s dlhodobým covidom mohlo potýkať veľké množstvo pacientov. Podľa odhadov sa ťažkosti (bolesti, únava, nespavosť, „zahmlenie“ mysle, zhoršená pamäť, pľúcne ako aj kardiovaskulárne ťažkosti atď.) spojené s dlhodobým covidom objavujú až u tretiny pacientov, ktorí prekonali COVID-19. Bohužiaľ, stále ešte nie je známe prečo je to tak.

Jedno z možných vysvetlení dlhodobého covidu je autoimunitná porucha. Tomuto vysvetleniu nahráva aj fakt, že s dlhodobým covidom častejšie zápasia ženy, ktoré sú náchylnejšie k tomuto druhu problémov. Ako ďalšie možné vysvetlenie sa javia drobné krvné zrazeniny, ktorých vznik je spojovaný s nákazou koronavírusom.  

Stretli ste sa aj vy po prekonaní COVID-19 s tzv. dlhodobým covidom? Budeme radi, ak odpoviete na našu anketnú otázku a podelíte sa s nami o vaše skúsenosti.  

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Foto: Freepik
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *