Elektronický recept už ušetril 32 819 200 eur

Do dnešného dňa bolo predpísaných 242 342 900 ereceptov, pričom úspora finančných
prostriedkov viazaných na zavedenie služby erecept predstavuje 32 819 200 eur.

Za posledné obdobie si verejnosť zvykla využívať služby elektronického zdravotníctva, počas pandémie sa stalo dokonca kľúčové, pričom nie je zanedbateľný ani jeho finančný prínos. Elektronický recept predstavuje súčasť systému ezdravie, ktoré možno považovať za informačné centrum o pacientovom zdravotnom stave, ktoré mu neraz môže pomôcť zachrániť život.

Informácie o všetkých vykonaných vyšetreniach či predpísaných liekoch sú uložené na jednom mieste, ku ktorým vie pristúpiť pacient aj lekár. Už štyri roky, teda od 1.1.2018, je spustený systém ezdravie, do ktorého sa postupne pripájajú lekári, záchranári či lekárnici, ktorí všetky nové zdravotné záznamy o pacientovi ukladajú do centrálneho úložiska a pacient si tak môže prezerať, aké vyšetrenia mu boli vykonané alebo aké lieky, zdravotné alebo dietetické pomôcky mu boli predpísané.

Zdieľaná zdravotná dokumentácia medzi jednotlivými zdravotníckymi pracovníkmi predstavuje pre pacienta zvýšenú kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a viac ušetreného pracovného času na strane lekára. Funkcie elektronického zdravotníctva prinášajú pre pacienta výhody ako nepretržitý online prístup k svojim zdravotným záznamom, zníženie počtu duplicitných vyšetrení, postupné odstránenie papierovej dokumentácie, ktorú nahradí elektronický zdravotný záznam a kontrolu pri duplictinom predpisovaní liekov alebo liekov, ktoré sa vzájomne ovplyvňujú.

Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií, TS

Foto: Freepik
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *