Aktuálna výzva SLK v súvislosti s cenami energií!

Slovenskú lekársku komoru nemilo prekvapilo rozhodnutie Vlády SR, ktorá na svojom poslednom zasadnutí riešila dopady vysokých cien energií v spoločnosti. Medzi odberateľov regulovaných cien energií boli zaradené domovy dôchodcov, detské domovy a v prípade plynu bytovky s vlastnými kotolňami; poskytovatelia zdravotnej starostlivosti však do zoznamu zahrnutí neboli.

SLK už pred vyše týždňom (8.3.2022) vydala vyhlásenie, v ktorom sme žiadali, aby sa dotácie na energie vzťahovali na všetkých odberateľov, ak je koncovým spotrebiteľom poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, vrátane ambulantných poskytovateľov.

Žiaľ, to, čo bolo sľúbené aj na Hospodárskej rade vlády – že sa budú zaoberať aj vysokými cenami energií pre poskytovateľov ZS – ostalo opäť iba v rovine sľubov.

V súčasnej situácii, keď zdravotnícky sektor zápasí s absolútnym nedostatkom financií, keď bojuje o každé euro zo zdravotnej poisťovne a zo štátu, sú neustále rastúce ceny nákladov (nielen energií) pre poskytovateľov ZS doslova klincom do rakvy a bez pomoci štátu sa neobídu.

V záujme zachovania kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre našich občanov preto vyzývame kompetentných, aby sa touto situáciou začali zaoberať a do parlamentu predložili taký zákon, ktorý bude riešiť aj problémy poskytovateľov zdravotnej starostlivosti s cenami energií.

Slovenská lekárska komora, 18.3.2022

Zdroj, foto: SLK, Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *