MZ SR upozorňuje: Neverte zázračným prípravkom z podozrivých a neoverených internetových stránok

Priamo na hraničných priechodoch s Ukrajinou, ktorými prechádzajú vojnoví utečenci, sa nachádza pracovný tím Ministerstvo zdravotníctva SR upozorňuje na existenciu podvodných webových (internetových) stránok, ktoré  sa pokúšajú spotrebiteľa oklamať prostredníctvom manipulatívnych techník. Ponúkajú rôzne “zázračné“ produkty, ktoré majú pomôcť zlepšiť zdravie. Často na zvýšenie dôveryhodnosti používajú logá a označenia štátnych inštitúcií či súkromných spoločností.

Niektoré podvodné internetové stránky, ktoré ponúkajú predaj neoverených liekov s cieľom  zárobkovej činnosti, neoprávnene používajú označenia dôveryhodných  zdrojov ako firma, štátna inštitúcia, alebo sa skrývajú za všeobecné pomenovania ako „vedci z prestížnej univerzity“ či fiktívne percentá účinnosti produktov. Ministerstvo zdravotníctva preto odporúča riadiť sa pravidlom „nie všetko, čo sa nachádza na internete, je pravda“. Úspešnosť podvodníkov závisí najmä od dôverčivosti ľudí a od ich schopnosti rozlišovať a odhadovať internetovú  bezpečnosť.  

Rezort  zdravotníctva  upozorňuje najmä na rôzne “zázračné prípravky“, ktoré majú rýchlo dopomôcť k zdraviu. Pri objednávke takéhoto tovaru môže spotrebiteľ nielen  prísť o peniaze za zbytočný a neúčinný produkt, ale ohroziť aj svoje zdravie. Kúpu preto odporúčame  dôkladne zvážiť a konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom alebo lekárnikom.

Ministerstvo zároveň upozorňuje, že lieky viazané na lekársky predpis sa vydávajú výhradne v lekárni na základe lekárskeho predpisu, ktorý indikuje lekár.  Rovnako tak aj na kúpu voľnopredajných liekov rezort odporúča využívať iba sieť tzv. kamenných lekární alebo schválených internetových lekární. Autorizované internetové lekárne majú na svojich stránkach znázornené zelené logo, pričom po kliknutí na logo ste automaticky presmerovaní na webovú stránku Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, kde nájdete zoznam subjektov s povolením na internetový výdaj (predaj).

V žiadnom prípade neodporúčame nakupovať lieky prostredníctvom inzerátov, sociálnych sietí alebo od fyzických osôb. Pri zaobstaraní z iných zdrojov môže ísť o produkty s neistým pôvodom a zložením, o falšované lieky alebo produkty s nedodržanými podmienkami skladovania. Nákupom takýchto produktov riskujete svoje zdravie.

Ako rozpoznať podvodnú webovú stránku 

  • Webová (internetová) stránka – overte si, či webová (internetová) stránka obsahuje kontakt a informácie o  prevádzkovateľovi webu, všeobecné obchodné podmienky, reklamačný poriadok, spôsoby platby či spôsoby doručenia tovaru a pod. Podvodné stránky zvyčajne neuvádzajú žiadne kontaktné údaje. 
  • Gramatika webovej (internetovej) stránky –  buďte obozretný k dodržiavaniu zásad slovenského pravopisu. Mnoho gramatických a štylistických chýb môže byť spôsobených strojovým online prekladom textu z iného jazyka. 
  • Hodnovernosť autora –  identitu a dôveryhodnosť  autora je možné preveriť z iných zdrojov. 
  • Kvalita zdrojov – uvedené zdroje nie sú v rozpore s tvrdeniami v danej webovej (internetovej) stránke a použité tvrdenia majú oporu vo vedecky overených alebo overiteľných dátach. 
  • Zamyslite sa – legitímna webová (internetová) stránka sa vás nesnaží zmanipulovať a neponúka „zázraky na počkanie.“

Zdroj: MZ SR

Foto: FreepikPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *