Lekári upozorňujú na zvýšený počet otráv liekmi

Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v posledných dňoch zaznamenali zvýšený počet detí úmyselne intoxikovaných liekmi s účinnou látkou paracetamol. Na Oddelení urgentného príjmu počas minulého týždňa prijali 4 deti úmyselne intoxikované liekmi s obsahom paracetamolu, prípadne v kombinácii s inými liekmi.

V mesiaci marec hospitalizovali 4 deti intoxikované paracetamolom. Tri deti, ktoré užili paracetamol v toxickej dávke, po liečbe na expektačných lôžkach museli byť hospitalizované. Jedno z detí po liečbe na expektačných lôžkach OUP bolo prepustené do domácej starostlivosti. ,,Intoxikácia paracetamolom je nebezpečná v tom, že v úvode nemusia byť prítomné žiadne symptómy, k ich rozvoju môže prísť až po 24 hodinách, čo už je moment, kedy pečeň môže byť natrvalo poškodená,“ povedal MUDr. Jakub Gécz, lekár OUP NÚDCH.

Symptómy sú prevažne gastrointestinálne – bolesti brucha, pocit na vracanie, vracanie. Niekedy deti užijú paracetamol aj v kombinácii s inými účinnými látkami, napríklad kofeínom, kedy hrozí aj otrava kofeínom a deti pociťujú búšenie srdca, majú závrate, kŕče, poruchy vedomia a iné symptómy. Úmyselné intoxikácie liekmi, prípadne v kombinácii s inými látkami, majú vo všeobecnosti stúpajúcu tendenciu a lekári ich sledujú už u detí od 12 rokov, ktoré ich užijú s úmyslom ublížiť si. S úmyselnými otravami paracetamolom sa lekári stretávali aj v minulosti, bolo to však jedno dieťa mesačne.

Zdroj: Národný ústav detských chorôb, Facebook

Foto: Alexandra_Koch z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *