Prípadov tuberkulózy u nás ubúda, situácia vo svete je však iná

Od roku 1982 si pripomíname 24. marec ako Svetový deň tuberkulózy. Svetová zdravotnícka organizácia ho vyhlásila s cieľom informovať širokú odbornú i laickú verejnosť o súčasnom stave tuberkulózy a motivovať k boju proti tejto smrteľnej chorobe. Najvyšší podiel chorobnosti na tuberkulózu (TBC) je na Slovensku u detí do piatich rokov. Posledné štatistiky hovoria o 23 nových prípadoch. Druhú najpočetnejšiu skupinou tuberkulóznych pacientov tvoria seniori vo vekovej skupine 60 až 64 rokov, v nej pribudlo 15 nových prípadov.

Choroboplodné zárodky tuberkulózy sa šíria kašľom, kýchaním, spevom alebo aj pri komunikácii, pričom ktokoľvek ich vdýchne, ten je v ohrození. Baktérie napádajú väčšinou pľúca, no nielen tie. Lekárska prax rozlišuje medzi nákazou tuberkulózou a samotným ochorením. Osoba, ktorá je nakazená, má v tele choroboplodné zárodky, pričom obranné mechanizmy niektorých ľudí dokážu zárodky eliminovať a zabrániť tak prepuknutiu samotného ochorenia. U ľudí so zníženou imunitou sú však obranné mechanizmy na nízkej úrovni, čo zvyšuje riziko prepuknutie ochorenia.

Tuberkulózne ochorenie si vyžaduje rýchlu liečbu, pri ktorej je bezpodmienečne nutné, aby pacient bral lieky pravidelne a podľa odporúčania lekára. Po úspešnej liečbe pacient už o niekoľko týždňov prestáva byť šíriteľom ochorenia a vrátiť sa do bežného života.

Na Slovensku sa povinne očkovalo proti tuberkulóze do roku 2011, vďaka čomu každoročne počet pacientov s TBC u nás klesá. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojej ročenke k tuberkulóze uviedla, že na túto bakteriálnu infekciu naposledy zomrelo 1,5 miliónov ľudí. Podľa Svetová zdravotnícka organizácia patrí medzi rizikové krajiny India, Vietnam či Thajsko.

Tuberkulóza je závažné infekčné ochorenie, ktorého vyvolávateľom je baktéria Mycobacterium tuberculosis Objavenie bacila vyvolávajúceho tuberkulózu sa pripisuje nemeckému lekárovi Robertovi Kochovi (1843 – 1910). Za svoju vedeckú prácu získal v roku 1905 Nobelovu cenu za medicínu a fyziológiu.

https://www.nczisk.sk/Statisticke_vystupy/Tematicke_statisticke_vystupy/Tuberkuloz
a_ine_choroby_dychacej_sustavy/Tuberkuloza/Pages/default.aspx

Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), TS

Foto: FreepikPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *