UNLP vyšetrilo bábätko, ktoré porodila náhradná ukrajinská mama francúzskym rodičom

Maličkú JOY k nám priniesli na vyšetrenie neskoro v piatok večer. Mala za sebou dlhú cestu. Na Slovensko, aj na svet. Mala 11 dní. Teraz má o dva dni viac a v tejto chvíli zrejme leží spokojne vo svojej postieľke v Paríži.

Do Košíc pricestovala z Užhorodu, kde ju porodila náhradná ukrajinská mama francúzskym rodičom. Tí si po ňu do Užhorodu, pár kilometrov od slovenských hraníc, prišli osobne. Patria medzi šťastlivcov, ktorým sa v tomto vojnovom čase podarilo ku svojmu vlastnému genetickému dieťaťu dostať. Stovky malých novorodencov, ktorých priviedli na Ukrajine na svet náhradné matky, alebo by sa mali narodiť v krátkom čase, sa k rodičom dostať nevedia.

Francúzski rodičia sa rozhodli nechať vyšetriť svoje bábätko na Neonatologickom oddelení našej nemocnice, ktoré vedie primár Krcho. Ich dieťa sa narodilo za okolností, ktoré si pred pár mesiacmi civilizovaná Európa nedokázala predstaviť.

Na vyšetrenie prišli pre strasti, ktoré prežila ukrajinská mama tesne pred pôrodom. Dievčatko sa vypýtalo na svet o tri týždne skôr. Napriek tomu, že malú Joy očakávali až začiatkom apríla, začala rodiť už počas šialenej cesty z Odesy cez celú Ukrajinu.

„Vnímame to veľmi citlivo. Mali sme prvú skúsenosť s tým, čo títo rodičia prežívajú. Keď ich vlastné genetické dieťa sa narodí v meste, ktoré je ohrozené vojnou,“ MUDr. Peter Krcho , PhD., neonatológ, ktorý pomohol na svet stovkám predčasne narodených detí, zachránil aj zdanlivo nezachrániteľné. Ale je vidieť, že táto mimoriadna návšteva na Neonatologickom oddelení UNLP zasiahla aj jeho a celý jeho tím zdravotníkov.

Celý príbeh JOY a jej rodičov Nelly a Juliana, nájdete na našom webe: https://lnk.sk/aeoc

Autentické video s výpoveďou šťastných rodičov aj nášho neonatológa tu: https://youtu.be/6wM7zbiaLJo#chranimevasezdravie

Zdroj, foto: UNLP Košice, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *