Európska lieková agentúra odporučila podmienečnú registráciu lieku Evusheld (kombinácia monoklonálnych protilátok tixagevimab a cilgavimab) na prevenciu COVID-19.

Liek vyvinula spoločnosť AstraZeneca a je určený pre dospelých a dospievajúcich od 12 rokov s hmotnosťou aspoň 40 kg, na použitie pred potenciálnym vystavením vírusu SARS-CoV-2.

Monoklonálne protilátky majú schopnosť naviazať sa na spike proteín, ktorý vírus SARS-CoV-2 používa na vstup do buniek ľudského tela, čím mu znemožnia bunky napadnúť. Kombinácia monoklonálnych protilátok tixagevimab a cilgavimab v lieku Evusheld sa na spike proteín naviaže až na dvoch rôznych miestach, čím účinne zabráni vzniku ochorenia COVID-19.

Liek Evusheld sa podáva vo forme dvoch injekcií. Klinické skúšania ukázali, že liek významne znižuje riziko infekcie COVID-19 o 77 %. Dĺžka trvania ochrany sa odhaduje na najmenej šesť mesiacov.

Pozorované nežiaduce účinky boli väčšinou mierne. Najčastejšie bola hlásená citlivosť alebo reakcie v mieste vpichu. Štúdie sa vykonávali pred objavením variantu Omikron. Účinnosť lieku Evusheld na Omikron a jeho jednotlivé subvarianty EMA posúdi v najbližších týždňoch.

Viac v tlačovej správe Európskej liekovej agentúry v angličtine. https://www.ema.europa.eu/…/ema-recommends…

Zdroj, foto: Štátny ústav pre kontrolu liečiv, FacebookPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *