EMA začala s priebežným hodnotením novej vakcíny proti COVID-19 od spoločnosti HIPRA

Európska lieková agentúra začala s priebežným hodnotením (rolling review) novej vakcíny proti COVID-19 od spoločnosti HIPRA Human Health S.L.U. Vakcína má názov COVID-19 Vaccine HIPRA (PHH-1V). Nejde ešte o hodnotenie žiadosti o registráciu, ale o proces, kedy spoločnosti dodávajú Európskej liekovej agentúre údaje o vakcínach postupne, podľa toho, ako sú k dispozícii. Keď má výrobca k dispozícii kompletné údaje o bezpečnosti, účinnosti a farmaceutickej kvalite vakcíny, môže požiadať o registráciu.

Vakcína je určená na použitie ako posilňovacia dávka pre ľudí, ktorí absolvovali základný očkovací cyklus mRNA a/alebo adenovírusovou vakcínou. Úlohou vakcíny od spoločnosti HIPRA je pripraviť ľudský organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2. Ide o vakcínu na báze proteínu, ktorá obsahuje laboratórne vytvorené časti dvoch verzií spike proteínu. Jedna z nich zodpovedá alfa variantu a druhá beta variantu vírusu SARS-CoV-2.

Vírus SARS-CoV-2 používa na vstup do buniek ľudského organizmu tzv. spike proteín, ktorý sa nachádza na jeho povrchu. Ľudský imunitný systém po očkovaní rozozná dva spike proteíny ako cudzie a spustí obrannú reakciu – začne tvoriť protilátky. Ak sa následne organizmus stretne s koronavírusom SARS-CoV-2, jeho imunitný systém ho rozpozná a dokáže proti nemu bojovať. Spike proteín je pritom len malou časťou vírusu a nie je schopný vyvolať infekciu COVID-19.

Okrem spike proteínu vakcína obsahuje aj pomocnú látku, ktorej úlohou je posilnenie imunitnej odpovede. Predbežné výsledky naznačujú, že vakcína COVID-19 Vaccine HIPRA môže byť účinná aj proti novým variantom vírusu SARS-CoV-2 ako napríklad Omikron. Nateraz nie je známe, kedy bude táto vakcína registrovaná. Priebežné hodnotenie však umožňuje proces urýchliť. V priebežnom hodnotení sú momentálne aj vakcíny od spoločností Sinovac, Sanofi Pasteur, Valneva a tiež vakcína Sputnik V.

Zdroj: Štátny ústav pre kontrolu liečiv

Foto: PixxlTeufel z Pixabay
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *