Kto pomôže Ukrajine: Pomoc potrebujú ľudia zasiahnutí vojnou, ale aj slovenskí obyvatelia v núdzi

Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine chce prostredníctvom stravných lístkov, potravinových kariet a poukážok pomôcť zabezpečiť základné potreby nielen prichádzajúcim Ukrajincom a Ukrajinkám, ale aj slovenským obyvateľom, ktorí sa ocitli v hmotnej núdzi. Iniciatíva tiež otvorila Centrum psychologickej podpory, v ktorom bezplatne poskytujú pomoc ukrajinsky hovoriaci psychológovia a psychologičky a k dispozícii sú aj slovenskí odborníci.

Posledné týždne ukázali aká potrebná je materiálna pomoc pre ľudí, ktorí k nám utekajú pred vojnou. Časť z nich sa totiž ocitá v akútnej hmotnej núdzi. „Mnohí prichádzajú s minimom vecí a každý deň žijú v neistote, čo bude ďalej. Niektorí si všetky peniaze vybrali v hrivnách, ktoré bol problém zameniť a iní síce majú nejaké úspory na účte, ale nevedia ako dlho im budú musieť vydržať. Platy a ceny na Ukrajine sú nižšie ako u nás. Pre mnohých je preto ťažké naplniť si aj takú základnú potrebu, ako je strava,“ hovorí Kristína Felová, jedna z koordinátoriek Kto pomôže Ukrajine.

Potravinovú a materiálnu pomoc pre jednotlivcov iniciatíva Kto pomôže Ukrajine už niekoľko týždňov poskytuje vo výdajni v bratislavskom Auparku, kde denne vydajú pomoc zhruba 600 ľuďom. Okrem toho distribuuje materiálnu pomoc vo väčších objemoch aj priamo na Ukrajinu, alebo na miesta po Slovensku, ktoré pomáhajú väčším skupinám Ukrajincov a potrebujú podporu. „Potreba je však obrovská a ukazuje sa, že stravné lístky a poukážky, či karty na potraviny sú nielen ten najjednoduchší, ale zároveň aj dôstojný spôsob ako pomôcť s pokrytím základných potrieb do času, kým títo ľudia budú mať nárok na dávku v hmotnej núdzi,“ vysvetľuje Kristína Felová.

Pomoc pre Ukrajincov, ale aj slovenských obyvateľov

Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine preto nadviazala spoluprácu s partnerskými firmami, ktoré darujú na pomoc ľuďom v núdzi potravinové poukážky a karty. Iniciatíva chce nimi pomôcť aj slovenským rodinám, ktoré žijú v chudobe. „Na Slovensku čelí chudobe viac ako 600 000 ľudí. Najčastejšie ide o deti, domácnosti s jedným rodičom či osamelo žijúcich dôchodcov. Títo ľudia sa od vypuknutia vojny nikam nestratili a naďalej čelia vážnym problémom. Je preto dôležité pomáhať nielen tým, ktorí k nám utekajú pred vojnou, ale aj tým, ktorí tu už dávno sú a sú často prehliadaní,“ približuje Lucia Pašková, spoluzakladateľka iniciatívy Kto pomôže Ukrajine. „Každá kríza nám ukáže diery vo fungovaní spoločnosti. Mali by sme to využiť ako šancu na nápravu,“ dodáva.

Gastrolístky, potravinové poukážky a karty bude iniciatíva distribuovať cez partnerské občianske združenia a charitatívne organizácie, ako aj cez svoje výdajné miesto v bratislavskom Auparku. V pondelok 4. apríla tiež iniciatíva spustila v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou a s neinvestičným fondom Donio zbierku gastrolístkov, ktoré môžu ľudia nosiť na pobočky banky v Bratislave a v Košiciach. Pobočku, ktorú majú obyvatelia v Bratislave a v Košiciach najbližšie, si môžu vyhľadať na tomto linku.

„Veľmi si ceníme, že firmy ako Lidl, Slovenská sporiteľňa a ďalšie, s ktorými spolupracujeme, rozumejú tejto potrebe a chcú podporiť aj slovenské rodiny v núdzi,” hovorí Lucia Pašková. Iniciatíva už v tomto momente distribuuje prvé stravné lístky, potravinové karty a poukážky od členov Asociácie moderných benefitov a od spoločností Lidl a Sandberg Capital, ako jednorazovú pomoc pre zhruba 4 000 rodín.

Centrum psychologickej pomoci v Bratislave

Ľudia, ktorí utekajú pred vojnou, si so sebou prinášajú aj traumatizujúce zážitky. „Opakovane sa k nám dostávajú podnety na riešenie krízových situácií, ktoré sú spôsobené traumatizujúcimi následkami vojny. Psychologickú podporu pritom potrebujú nielen samotní Ukrajinci, ale často aj tí, ktorí im pomáhajú,“ hovorí Kristína Pomothy, ktorá v iniciatíve Kto pomôže Ukrajine koordinuje psychologickú pomoc.

Iniciatíva preto v Bratislave otvorila Centrum psychologickej podpory, v ktorom sú k dispozícii bezplatné individuálne aj skupinové sedenia s kvalifikovanými, ukrajinsky hovoriacimi psychologičkami. Centrum vie v okolí Bratislavy zabezpečiť aj výjazdy priamo k ľuďom, ktorí pomoc urgentne potrebujú a v prípade potreby vedia ukrajinsky hovoriace psychologičky poskytnúť psychologickú podporu aj cez telefón.

„Volať nám môžu priamo ľudia z Ukrajiny, ktorí potrebujú pomoc, ale aj dobrovoľníci či poskytovatelia ubytovania, ktorí sa ocitnú v ťažkej situácii. Máme totiž aj zoznam viac ako 40 slovensky hovoriacich psychológov a psychologičiek po celom Slovensku, ktorí sú vyškolení v krízovej intervencii a vedia prísť na konkrétne miesto alebo poskytnúť psychologické poradenstvo cez telefón,“ približuje Kristína Pomothy. „Zároveň spolupracujeme so silnou sieťou slovenských psychológov, ktorí majú taktiež tréning v krízovej intervencii a nachádzajú sa v rôznych slovenských mestách,“ dodáva.

Centrum psychologickej podpory možno kontaktovať na čísle 0907 265 343. Centrum je realizované s odbornou podporou psychoterapeutov Inštitútu procesorientovanej psychológie a Ligy za duševné zdravie.

Viac informácií nájdete na webe www.ktopomozeukrajine.sk.

Zdroj, foto: Kto pomôže Ukrajine. TSPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *