Svetový deň zdravia 2022 – Naša planéta, naše zdravie
Od roku 1950 je 7. apríl venovaný Svetovému dňu zdravia (World Health Day), ktorý vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Tento dátum býva tradične sprevádzaný celosvetovými podujatiami, sústreďujúcimi sa každoročne na vyhlasovanú tému. Motívom tej tohtoročnej je Naša planéta, naše zdravie – víziou sú kroky na vybudovanie sveta so zdravými potravinami pre všetkých, s odolnosťou voči klíme a zamerané na zdravie a celkovú pohodu.
Zaostríme na vaše zdravie – preventívna akcia v UNLP
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice sa pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa zdravia vo štvrtok, v čase od 8:00 do 11:00 hod. uskutoční preventívno-osvetová akcia. V spolupráci so Spolkom medikov mesta Košice a našimi sestrami je plánovaná na oboch našich pracoviskách: Rastislavova 43 – recepcia na prízemí Urgentného príjmu (vchod cez monoblok), Tr. SNP 1 – Poliklinika – vstupná hala 1. posch.
Návštevníkom nemocnice, podľa záujmu, naše sestry odmerajú: tlak, cukor, tuk, vypočítajú BMI. K dispozícii bude meranie hodnoty kyslíka v krvi oxymetrom. Študenti medicíny predvedú ukážku preventívneho samovyšetrenia na modeloch prsníka a semenníkov.
Ochrana zdravia
V dnešnej dobe nie je vôbec jednoduché starať sa o svoje zdravie celý rok. Tento proces zahŕňa celé spektrum činností – od aktívneho životného štýlu po správne stravovanie. Staré známe: jediné, čo si nemôžeme kúpiť je zdravie, platí stále. Napriek tomu, že ovládame základné princípy starostlivosti o zdravie, v každodennom kolotoči povinností ich neraz zanedbávame. Ako sa teda starať o zdravie, aby nebolo neskoro na nápravu?
Dávajte si pozor na dedičné ochorenia – hypertenzia, alergia, cukrovka, obezita, kŕčové žily či psoriáza medzi nich určite patria a preto, ak máte nábeh na niektorú z chorôb, snažte sa urobiť všetko preto, aby ste jej predišli. Trápia nás však aj bolesti chrbtice či úzkosti a depresívne stavy. Upravte svoje stravovacie návyky (prechodom na vyváženosť prijímaných živín a obmedzením skupiny nezdravých jedál), doprajte si dostatok spánku, znížte telesnú hmotnosť, prechádzkami a športovými aktivitami posilňujte imunitný systém. Ak vás však zdravotné problémy trápia dlhší čas, neváhajte a objednajte sa k lekárovi.
Environmentálne problémy planéty
WHO odhaduje, že viac ako 13 miliónov úmrtí na celom svete každý rok spôsobujú environmentálne príčiny, ktorým sa dá predísť. Uprostred pandémie, znečistenej planéty a rastúcich počtov ochorení ako sú srdcové ochorenia či rakovina, je potrebné zamerať globálnu pozornosť na naliehavé opatrenia, nevyhnutné na udržanie zdravia ľudí.
Najväčšou zdravotnou hrozbou, ktorej ľudstvo čelí, je klimatická kríza. Viac ako 90 % ľudí dýcha nezdravý vzduch v dôsledku spaľovania fosílnych palív. Extrémne poveternostné udalosti, degradácia pôdy a nedostatok vody vytláčajú ľudí a ovplyvňujú ich zdravie. Hromadenie plastov v prírode vedie k jej masívnemu znečisteniu, ktoré ovplyvňuje náš potravinový reťazec. Systémy, produkujúce vysoko spracované nezdravé potraviny a nápoje, podporujú rastúcu vlnu obezity, prispievajú k zvyšovaniu výskytu rakoviny a srdcových chorôb a súčasne vytvárajú tretinu celosvetových emisií skleníkových plynov.
Naliehavosť vytvárania udržateľných spoločností
Zatiaľ čo pandémia COVID-19 nám ukázala progres a silu vedy, súčasne poukázala aj na nerovnosti v našom svete. Odhalila nedostatky vo všetkých oblastiach spoločnosti a zdôraznila naliehavosť vytvárania udržateľných spoločností, zaväzujúcich sa dosiahnuť spravodlivé zdravie teraz i pre budúce generácie bez porušenia ekologických limitov.
Súčasná ekonomika vedie k nespravodlivému rozdeleniu príjmov, bohatstva a moci, pričom príliš veľa ľudí stále žije v nestabilite a chudobe. Kroky by mali smerovať k cieľom, definovanými rovnosťou, ľudským blahobytom a ekologickou udržateľnosťou; k tomu sú nevyhnutné legislatívne zmeny, kolektívne reformy i postoje jednotlivcov, aby sme boli všetci motivovaní a podporovaní k zdravým rozhodnutiam.
Čo môžeme urobiť pre ochranu planéty a zdravia?
Vlády musia uprednostniť dlhodobé ľudské blaho a ekologickú stabilitu vo všetkých rozhodovacích činnostiach. Mali by zastaviť dotácie na fosílne palivá, zdaniť znečisťovateľov, stimulovať znižovanie emisií uhlíka, implementovať usmernenia WHO pre kvalitu ovzdušia. Musia zdaniť vysoko spracované potraviny a nápoje s vysokým obsahom soli, cukrov a nezdravých tukov. V ich kompetencii je navrhnúť politiky, týkajúce sa znižovania odpadu a plastov. Netreba zabúdať na budovanie miest so zelenými plochami, podporujúcimi fyzickú aktivitu a duševné zdravie ľudí.
Bez možnosti ovplyvniť našu planétu a naše zdravie však nie sú ani jednotlivci. Je potrebné zvýšiť hlas a žiadať o opatrenia v oblasti klímy a ochrany ľudského zdravia. Musíme konať a inšpirovať ostatných – vyberme si verejnú dopravu, bicykel alebo chôdzu do práce aspoň deň v týždni, zmeňme zaužívané prekurovanie miestností a šetrime osvetlením, nakupujme čerstvé potraviny od miestnych výrobcov. Nezabúdajme, že tabak je znečisťovateľ a zabijak. Nakupujme menej plastov a používajme recyklovateľné vrecia na potraviny.
Zdroj, foto: UNLP, TS
- Novela zákona o zdravotnom poistení prináša zmeny
- Slepé črevo je zásobáreň prospešných baktérií
- NCZI: Pacienti sa liečia v nemocniciach najčastejšie pre choroby obehovej sústavy
- Ďalšie moderné lieky, ktoré uľahčia život pacientom
- Rezort zdravotníctva rozbehol prípravu výstavby koncových nemocníc v Bratislave
- Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca dosahuje ďalšie úspechy pri operáciách srdca pomocou robota da Vinci
- Ministerka zdravotníctva dnes odvolala šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne
- Hľadáte zubára? Zubné ambulancie vo zvolenskej nemocnici prijímajú nových pacientov
- Úrazoví chirurgovia prešovskej nemocnice zrealizovali dve unikátne operácie počas jedného dňa
- Lekár by nemal klamať svojim kolegom ani pacientom
- MZ SR: Ozdravný plán VšZP je viac ako nevyhnutný
- Ďalšia unikátna operácia v CINRE
- MZ SR: Posilňujeme kompetencie sestier a pôrodných asistentiek
- Zuzana Dolinková: Pravda o kardiologickom oddelení vo FN Trenčín
- V skalickej nemocnici pomáha s liečbou chlpatá terapeutka
- Domáca starostlivosť po uštipnutí hmyzom
- MZ SR sa striktne ohradzuje voči informáciám, ktoré zverejnil denník SME
- MZ SR – Stanovisko k repatriácii slovenských pacientov zo zahraničia na Slovensko
- Dovolenková sezóna je v plnom prúde – na čo nezabudnúť pri balení dovolenkovej lekárničky?
- O metódach diagnostiky tuberkulózy
- Najkrajšia olympiáda s rodinnou atmosférou
- Handlovské Senior centrum počas leta pomôže s krátkodobou starostlivosťou o seniorov
- Vláda schválila nadstavbu Detskej fakultnej nemocnice Košice
- Na detskej psychiatrii v Prešove skončili po požití HHC aj deti
- V Nemocnici AGEL Košice-Šaca vykonali už viac než 4100 operácií štítnej žľazy
- Ministerstvo zdravotníctva sa aktívne venuje hospodáreniu zdravotných poisťovní
- Spirometria dokáže odhaliť ochorenie pľúc už v počiatočnom štádiu
- V prešovskej nemocnici majú novú metódu vyšetrenia tráviaceho traktu
- OSLAVY 100. výročia otvorenia Štátnej nemocnice v Košiciach vyvrcholili slávnosťou za účasti prezidenta SR Petra Pellegriniho
- V nemocnici v Nových Zámkoch je vyhlásená mimoriadna situácia
- Lieky nie sú módny trend: ŠÚKL upozorňuje na riziká užívania liekov za účelom chudnutia „do plaviek“
- Cesta lietadlom či dlhé sedenie v aute zvyšujú riziko vzniku trombózy
- Až rozvinutie ochorenia do pokročilej fázy upozorní na vážny problém
- V y h l á s e n i e odborných spoločností Slovenskej lekárskej spoločnosti k dištancovaniu sa Slovenska od prijatých aktualizovaných Medzinárodných zdravotníckych predpisov WHO
- Slovenskí a rakúski experti na jadrovú bezpečnosť a radiačnú ochranu sa stretli vo Voderadoch
- Slovensko spojilo detských dermatológov z celého sveta
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) oslavuje 60 rokov
- Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu
- Riaditeľ prešovskej nemocnice Juraj Smatana potvrdený vo funkcii
- VYJADRENIE MINISTERKY ZDRAVOTNÍCTVA Z. DOLINKOVEJ K MEDZINÁRODNÝM ZDRVOTNÍCKYM PREDPISOM (WHO)