Svetový deň zdravia 2022 – Naša planéta, naše zdravie
Od roku 1950 je 7. apríl venovaný Svetovému dňu zdravia (World Health Day), ktorý vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Tento dátum býva tradične sprevádzaný celosvetovými podujatiami, sústreďujúcimi sa každoročne na vyhlasovanú tému. Motívom tej tohtoročnej je Naša planéta, naše zdravie – víziou sú kroky na vybudovanie sveta so zdravými potravinami pre všetkých, s odolnosťou voči klíme a zamerané na zdravie a celkovú pohodu.
Zaostríme na vaše zdravie – preventívna akcia v UNLP
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice sa pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa zdravia vo štvrtok, v čase od 8:00 do 11:00 hod. uskutoční preventívno-osvetová akcia. V spolupráci so Spolkom medikov mesta Košice a našimi sestrami je plánovaná na oboch našich pracoviskách: Rastislavova 43 – recepcia na prízemí Urgentného príjmu (vchod cez monoblok), Tr. SNP 1 – Poliklinika – vstupná hala 1. posch.
Návštevníkom nemocnice, podľa záujmu, naše sestry odmerajú: tlak, cukor, tuk, vypočítajú BMI. K dispozícii bude meranie hodnoty kyslíka v krvi oxymetrom. Študenti medicíny predvedú ukážku preventívneho samovyšetrenia na modeloch prsníka a semenníkov.
Ochrana zdravia
V dnešnej dobe nie je vôbec jednoduché starať sa o svoje zdravie celý rok. Tento proces zahŕňa celé spektrum činností – od aktívneho životného štýlu po správne stravovanie. Staré známe: jediné, čo si nemôžeme kúpiť je zdravie, platí stále. Napriek tomu, že ovládame základné princípy starostlivosti o zdravie, v každodennom kolotoči povinností ich neraz zanedbávame. Ako sa teda starať o zdravie, aby nebolo neskoro na nápravu?
Dávajte si pozor na dedičné ochorenia – hypertenzia, alergia, cukrovka, obezita, kŕčové žily či psoriáza medzi nich určite patria a preto, ak máte nábeh na niektorú z chorôb, snažte sa urobiť všetko preto, aby ste jej predišli. Trápia nás však aj bolesti chrbtice či úzkosti a depresívne stavy. Upravte svoje stravovacie návyky (prechodom na vyváženosť prijímaných živín a obmedzením skupiny nezdravých jedál), doprajte si dostatok spánku, znížte telesnú hmotnosť, prechádzkami a športovými aktivitami posilňujte imunitný systém. Ak vás však zdravotné problémy trápia dlhší čas, neváhajte a objednajte sa k lekárovi.
Environmentálne problémy planéty
WHO odhaduje, že viac ako 13 miliónov úmrtí na celom svete každý rok spôsobujú environmentálne príčiny, ktorým sa dá predísť. Uprostred pandémie, znečistenej planéty a rastúcich počtov ochorení ako sú srdcové ochorenia či rakovina, je potrebné zamerať globálnu pozornosť na naliehavé opatrenia, nevyhnutné na udržanie zdravia ľudí.
Najväčšou zdravotnou hrozbou, ktorej ľudstvo čelí, je klimatická kríza. Viac ako 90 % ľudí dýcha nezdravý vzduch v dôsledku spaľovania fosílnych palív. Extrémne poveternostné udalosti, degradácia pôdy a nedostatok vody vytláčajú ľudí a ovplyvňujú ich zdravie. Hromadenie plastov v prírode vedie k jej masívnemu znečisteniu, ktoré ovplyvňuje náš potravinový reťazec. Systémy, produkujúce vysoko spracované nezdravé potraviny a nápoje, podporujú rastúcu vlnu obezity, prispievajú k zvyšovaniu výskytu rakoviny a srdcových chorôb a súčasne vytvárajú tretinu celosvetových emisií skleníkových plynov.
Naliehavosť vytvárania udržateľných spoločností
Zatiaľ čo pandémia COVID-19 nám ukázala progres a silu vedy, súčasne poukázala aj na nerovnosti v našom svete. Odhalila nedostatky vo všetkých oblastiach spoločnosti a zdôraznila naliehavosť vytvárania udržateľných spoločností, zaväzujúcich sa dosiahnuť spravodlivé zdravie teraz i pre budúce generácie bez porušenia ekologických limitov.
Súčasná ekonomika vedie k nespravodlivému rozdeleniu príjmov, bohatstva a moci, pričom príliš veľa ľudí stále žije v nestabilite a chudobe. Kroky by mali smerovať k cieľom, definovanými rovnosťou, ľudským blahobytom a ekologickou udržateľnosťou; k tomu sú nevyhnutné legislatívne zmeny, kolektívne reformy i postoje jednotlivcov, aby sme boli všetci motivovaní a podporovaní k zdravým rozhodnutiam.
Čo môžeme urobiť pre ochranu planéty a zdravia?
Vlády musia uprednostniť dlhodobé ľudské blaho a ekologickú stabilitu vo všetkých rozhodovacích činnostiach. Mali by zastaviť dotácie na fosílne palivá, zdaniť znečisťovateľov, stimulovať znižovanie emisií uhlíka, implementovať usmernenia WHO pre kvalitu ovzdušia. Musia zdaniť vysoko spracované potraviny a nápoje s vysokým obsahom soli, cukrov a nezdravých tukov. V ich kompetencii je navrhnúť politiky, týkajúce sa znižovania odpadu a plastov. Netreba zabúdať na budovanie miest so zelenými plochami, podporujúcimi fyzickú aktivitu a duševné zdravie ľudí.
Bez možnosti ovplyvniť našu planétu a naše zdravie však nie sú ani jednotlivci. Je potrebné zvýšiť hlas a žiadať o opatrenia v oblasti klímy a ochrany ľudského zdravia. Musíme konať a inšpirovať ostatných – vyberme si verejnú dopravu, bicykel alebo chôdzu do práce aspoň deň v týždni, zmeňme zaužívané prekurovanie miestností a šetrime osvetlením, nakupujme čerstvé potraviny od miestnych výrobcov. Nezabúdajme, že tabak je znečisťovateľ a zabijak. Nakupujme menej plastov a používajme recyklovateľné vrecia na potraviny.
Zdroj, foto: UNLP, TS
- Po covide na Madagaskare
- Vlani darovalo v levickej nemocnici krv takmer 2100 darcov
- Skalická nemocnica zavádza terapiu rázovou vlnou
- DEFORMITY TVÁRE SA DAJÚ ZMENIŤ Pomôcť môžu tzv. ORTOGNÁTNE OPERÁCIE
- Rozvoj prevencie v školách a v školských zariadeniach
- Univerzita Komenského predala patent, ktorý pomôže riešiť neplodnosť
- Novela Zákonníka práce prináša nové povinnosti pre zamestnávatel’ov
- Ak máte na koži znamienka, prípadne iné kožné výrastky, ktoré vás trápia, dajte si ich bezpečne odstrániť
- STIAHNUTIE LIEKU DIPROPHOS Z TRHU
- Malíček ponúka rodičom predčasniatok psychologickú podporu
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (13. január – 19. január 2023)
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov