Digitálny COVID preukaz EÚ (DCC) pre všetkých

Národné centrum zdravotníckych informácii (NCZI) definitívne vyriešilo zapisovanie očkovania zo zahraničia. V apríli spúšťa ďalšiu zo série proklientskych služieb, ktorá uľahčí život tisícom Slovákov a zahraničných občanov. Po vyriešení zápisu očkovania ľuďom doočkovaným na Slovensku sa k svojmu Digitálnemu COVID preukazu EÚ konečne úspešne dostanú aj všetci tí, čo absolvovali očkovanie výlučne za hranicami Slovenska.

„NCZI zareagovalo na požiadavku Ministerstva zdravotníctva a vyriešilo problém, ktorý trápil tisíce Slovákov žijúcich, alebo pracujúcich v zahraničí, a zahraničných občanov žijúcich a pracujúcich na Slovensku. Vďaka vytrvalej snahe sa všetci zodpovední občania dostanú k svojim Digitálnym certifikátom o očkovaní a budú môcť slobodne cestovať za prácou či za štúdiom, alebo sa slobodne vrátiť domov. Nejeden náš občan totiž doslova uviazol v zahraničí bez Digitálneho preukazu o očkovaní, iní sa nemohli uchádzať o prácu, alebo sa do nej nemohli dostaviť a hrozilo, že o ňu prídu,“ povedal Peter Lukáč, generálny riaditeľ NCZI.

Digitálny COVID-19 preukaz EÚ (DCC) môžu získať všetci, ktorí spĺňajú podmienky na bezplatné očkovanie na Slovensku a sú očkovaní jednou z u nás uznaných vakcín. NCZI bude zapisovať očkovanie v zahraničí bez ohľadu na to, či občan absolvoval plnú základnú očkovaciu schému, alebo dostal aj booster dávku. Pre žiadosti o vydanie DCC sme zradili špeciálnu mailovú schránku: dcc@nczisk.sk. Na tejto adrese sa budeme výhradne venovať iba žiadostiam o zapísanie očkovania zo zahraničia.

Podmienkou pre vydanie DCC je podpísané čestné vyhlásenie a vyplnená informačná tabuľka, ktoré treba spolu s potvrdeniami o všetkých absolvovaných očkovaniach zaslať mailom na dcc@nczisk.sk. Všetky potrebné dokumenty, ako aj podrobný postup krok po kroku sa nachádza na korona.gov.sk Koronavírus a Slovensko – Koronavírus a Slovensko (gov.sk) NCZI vydalo k zapisovaniu očkovania zo zahraničia aj obrázkový manuál, ktorý máte možnosť vidieť aj na našich sociálnych sieťach Ďalšia dobrá… – Národné centrum zdravotníckych informácií | Facebook

Vo vydanom DCC bude mať osoba zapísanú len poslednú absolvovanú dávku očkovania, a to s cieľom zjednodušenia voľného pohybu, nie za účelom kompletizácie zdravotných záznamov.

Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), TS

Foto: Alexandra_Koch z Pixabay
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *