Zbrane pred zdravím

Všetci si uvedomujeme, že sa náš svet nezvratne mení. Veci, ktoré boli pred pandémiou nepredstaviteľné, sa stali bežnou súčasťou nášho života. Stovky a tisíce mŕtvych a chronicky chorých, poznačených covidom. Zatvorené a krachujúce firmy, živnostníci, rodiny, slobodní rodičia, seniori bez pomoci a bez elementárneho záujmu štátu o ich žitie a prežitie.

Ani prostredie zdravotníctva nie je ušetrené všetkých skúšok nervov, trpezlivosti a schopnosti pracovať v časoch, keď všetko funguje iba na dlh, zo zotrvačnosti. K otázkam zdravotnej bezpečnosti sme v krátkom slede pridali aj otázky bezpečnosti s hľadiska obrany a energetiky. Vzniknutý mix vytvára tlak, ktorý nebude jednoduché vydržať, spracovať a poučiť sa na ňom. Najväčšími hrozbami pre spoločnosť sú hlúposť, nekompetentnosť a fanatizmus. Ak chceme obstáť, ako funkčná a perspektívna spoločnosť, delenie na dobrých a zlých je cesta do závozu.

Budeme potrebovať veľkú porciu ľudskej empatie, odvahy a ochoty sa dohodnúť, ale predovšetkým realizmus. Hlavným záujmom všetkých obyvateľov Slovenska je zachovanie vitálnych funkcií štátu a obrana slabších aktérov verejného života. Tí nepotrebujú silné reči na medzinárodnom poli. Potrebujú silné činy a realistické plány doma. Zdravotníctvo potrebuje viac peňazí, nové lepšie nemocnice a dobre vybavené ambulancie, lepšie príjmové podmienky pre lekárov, sestry a iné medicínske, či technické profesie.

Zdravotníctvo potrebuje riešenia tempom, aké táto vláda dokáže dosahovať len v oblastiach zbrojenia a podpory vojnových aktivít. Podpora iných podstatných vecí je vždy na dlhé lakte. Neochota dávať viac najslabším a najzraniteľnejším je do očí bijúca. Chápem však, že geopolitický súboj titanov je lákavejší. Najmä, ak ambície marketingových bojovníkov smerujú do zahraničia a doma po sebe nechajú iba výkričníky a otázniky z neuveriteľne premrhaných príležitostí. A peňazí.

Mgr. Jozef Dermek
editor Lekárskych novín

Foto: Freepik
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *