COVID-19: Nová dodávka lieku molnupiravir pre pacientov na Slovensku

Ďalšie balenia antivorotického liečiva molnupiravir (Lagevrio 200 mg) sa distribuujú do lekární. Liek pomáha pacientom s rizikom ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 a 4 400 balení je určených prioritne pre verejné lekárne, teda po predpísaní všeobecným lekárom.

Dodávka posledných 4 400 balení lieku Lagevrio 200 mg s obsahom účinnej látky  je dostupná pre verejné lekárne. Na základe bilaterálnej zmluvy s výrobcom tak bolo na Slovensko dovezených skoro 35 tisíc balení daného lieku, čím sa naplnil objem schválený vládou pre toto obstarávanie.

Liek určený pre pacientov s rizikom ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 s obsahom liečiva molnupiravir (Lagevrio 200 mg) môže byť v zmysle stanovených podmienok indikovaný rizikovým pacientom aj všeobecným lekárom. Má na neho nárok pacienta s pozitívnym výsledkom testu, zaradený medzi osoby so zvýšeným rizikom ťažkého priebehu ochorenia. Cieľom liečby je zabrániť ťažkému priebehu ochorenia COVID-19 a hospitalizácii, liek sa podáva do 5 dní od nástupu symptómov.

Takto indikovaný liek si môže pacient na základe lekárskeho predpisu opätovne vybrať aj vo verejnej lekárni. Liek je naďalej dostupný aj v nemocničných lekárňach a v ambulanciách pohotovostnej služby alebo urgentného príjmu.  Liečebný cyklus je jedno balenie obsahujúce štyridsať (40) kapsúl.

Ošetrujúci lekár môže u pacienta  so zvýšeným rizikom závažného priebehu ochorenia indikovať aj terapiu liekom Veklury 100 mg formou ambulantnej starostlivosti. Slovenská republika je zapojená aj do spoločného obstarávania Európskou komisiou antivirotika Paxlovid. Tento nákup však zatiaľ nebol realizovaný, pretože doteraz nebol podpísaných kontrakt medzi EK a výrobcom – spoločnosťou Pfizer-BioNTech.

Rezort zdravotníctva naďalej odporúča využiť očkovanie proti ochoreniu COVID-19, ktoré je stále najlacnejšou a najefektívnejšou prevenciou. Očkovanie zároveň predstavuje najlepšiu ochranu pred ťažkým priebehom tohto ochorenia a hospitalizáciou. Registrovať sa je možné cez portál korona.gov.sk a zároveň je možné využiť očkovanie bez registrácie (https://www.health.gov.sk/?Ockovanie-bez-registracie) či očkovanie v ambulanciách.  Aj napriek zlepšeniu epidemiologickej situácie je potrebné naďalej dodržiavať základné protiepidemické opatrenia.

Zdroj: MZ SR, TS

Obrázok: Miguel Á. Padriñán z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *