MZ SR: Nemocnice reprofilizujú lôžka pre deti s psychiatrickými problémami

Pandémia a vojna na Ukrajine zvýraznila nedostatočné kapacity zdravotníckych zariadení pre hospitalizáciu detských psychiatrických pacientov. Ministerstvo zdravotníctva situáciu rieši, príkaz ministra zdravotníctva nariaďuje reprofilizáciu lôžok pre prípadnú hospitalizáciu mladých pacientov.

Aktuálne máme na Slovensku k dispozícii 117 detských psychiatrických lôžok, z nich je však 40 lôžok vyčlenených pre COVID-19 pozitívnych. Táto lôžková kapacita často nepostačuje – ani v  obdobiach bez pandémie –  a zariadenia dlhodobo majú problém s hospitalizáciou akútnych detských  pacientov. Pandémia a vojna na Ukrajine situáciu ešte zhoršila, preto ministerstvo reagovalo na aktuálny nepriaznivý stav. Od 13. apríla 2022 platí príkaz ministra zdravotníctva SR doručený siedmim zdravotníckym zariadeniam (v Pezinku, Bratislave, Nitre, Kremnici, Martine, Prešove a Košiciach), na základe ktorého reprofilizujú  lôžkový fond tak, aby zabezpečili potrebné  lôžka pre detských pacientov.

Zdravotnícke zariadenia vyčlenia do 20 % svojich kapacít určených pre dospelú populáciu, teda z akútnych lôžok psychiatrických oddelení alebo kliník. Mladých pacientov vo veku od 16 do 18 rokov tam umiestnia v prípade, keď nebudú postačovať kapacity priestorov pre deti. Pacienta umiestneného na reprofilizované lôžko vyšetrí detský psychiater, stanoví diagnózu a bude mu vypracovaný individuálny liečebný plán a následne poskytovaná zdravotná starostlivosť v súlade so štandardnými postupmi pre danú vekovú kategóriu. Na základe príkazu ministra musí byť zabezpečený obmedzený kontakt detských pacientov s dospelými pacientmi.

Starostlivosť o duševné zdravie patrí medzi priority rezortu zdravotníctva. Ministerstvo aktuálne pracuje na projektoch, ktoré majú za cieľ zvýšiť počet lôžok  najmä pre detských pacientov, ako aj vytvoriť kvalitnejšie prostredie pre zdravotnícky personál takýchto zariadení.

Zdroj: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *