Reakcia MZ SR na otvorený list Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR adresovaný predsedovi vlády SR Eduardovi Hegerovi k oblasti zdravotníctva

Radi by sme na úvod opakovane ubezpečili, že ministerstvo zdravotníctva robí všetko pre to, aby sa podmienky na prácu lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov zlepšovali. Faktom je, že na Slovensku sa problémy v zdravotníctve dlhé roky neriešili a po výmene vlády v roku 2020 sme okamžite dostali do vienka pandémiu, akú svet za posledné storočie nezažil.

Našou prioritou bolo zachraňovanie životov a nastavovanie opatrení, ktorých cieľom bolo ochrániť obyvateľov Slovenska pred nebezpečným vírusom. Aj napriek prioritnému riešeniu ochrany životov ľudí v súvislosti s v tom čase novým ochorením COVID-19 sa nám v zdravotníctve podarilo urobiť mnoho.  

Pracujeme na reforme nemocníc, reforme ambulantnej siete a urgentnej zdravotnej starostlivosti. Vďaka prijatým reformám môžeme čerpať európske peniaze z Plánu obnovy a odolnosti.

Je pred nami veľká výzva na historické investície a možnosť stavby nových nemocníc či blokov. Už dnes vieme vďaka internej analýze povedať, že len štátne nemocnice sú schopné uchádzať sa o tieto investície dvadsiatimi projektami. Po vyhlásení výzvy sa bezpochyby pridajú ďalšie nemocnice aj mimo zriaďovateľskej pôsobnosti rezortu. Našou spoločnou úlohou v najbližších mesiacoch bude zodpovedne projekty posúdiť a vybrať tie, ktoré adresne zlepšia poskytovanie zdravotnej starostlivosti naprieč celým Slovenskom.

Pripravili sme legislatívu, ktorá umožní vstup moderných inovatívnych liekov na náš trh a pomôže zachrániť život ťažko chorým pacientom. Aktívne sme spolu pracovali aj na zlepšovaní dlhodobej a paliatívnej starostlivosti.

Chceme zároveň zdôrazniť, že prácu lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov si ministerstvo zdravotníctva ako aj vláda SR nesmierne váži. Minister Lengvarský osobne pri pravidelných návštevách zdravotníckych zariadení ďakuje všetkým pracovníkom oddelením ktoré navštívi, za ich nasadenie a starostlivosť o pacientov.

Čo sa týka platového ohodnotenia do konca júna tohto roka nastavíme riešenie a potrebné kroky, ako platy zdravotníkom na Slovensku zvýšiť. Uvedomujeme si, že zlepšenie platového ohodnotenia je pre túto profesiu plne zaslúžené. Aj preto sme ku koncu roka dali zdravotníkom odmeny vo výške 350 eur.

Ministerstvo zdravotníctva dôrazne odmieta obvinenia z nečinnosti v sektore. Máme za sebou dva nesmierne ťažké roky pandémie, na ktoré nadviazal vojnový konflikt na Ukrajine a spoločnými silami aj túto situáciu zvládneme. Ubezpečujeme opakovane, že robíme všetko pre to, aby zdravotníci na Slovensku pracovali v adekvátnych podmienkach a boli aj adekvátne ohodnotení.

Do systému verejného zdravotného poistenia po rokovaniach s kolegami z ministerstva financií príde navyše 365 miliónov eur. Vyššia platba za štátnych poistencov prinesie 100 miliónov eur, zvýšilo sa tiež základné imanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne o 120 miliónov eur. Upozorňujeme, že štátna poisťovňa má najväčší podiel na trhu a zabezpečuje zdravotnú starostlivosť viac ako trom miliónom ľudí žijúcim na Slovensku. Štát ako zodpovedný akcionár preto pristúpil k danému kroku. K rovnakému kroku môžu pristúpiť v prípade potreby aj akcionári súkromných zdravotných poisťovní.

Ďalších 145 miliónov eur prinesie vyšší výber poistného. Spolu tak ide o investíciu 365 miliónov eur do systému verejného zdravotného poistenia. Budú zároveň nasledovať aj ďalšie opatrenia smerujúce k tomu, aby peniaze, ktoré majú slúžiť pacientom, k nim aj reálne prišli. Všetky opatrenia, ktoré sú a budú vykonané smerujú tiež k tomu, aby sme ocenili prácu našich zdravotníkov a umožnili kvalitnejšiu starostlivosť pacientom na Slovensku.

Zdroj: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *