Na Slovensku máme viac ako 94-tisíc astmatikov, spúšťačom ich ochorenia môže byť peľ alebo cigaretový dym

Astma je jedným z najrozšírenejších neprenosných ochorení a považuje sa aj za najčastejšie chronické ochorenie medzi deťmi. Podľa posledných údajov Národného centra zdravotníckych informácií je na Slovensku viac ako 94-tisíc sledovaných pacientov s astmou.

Príčiny astmy nie sú nateraz jednoznačné, ku nebezpečným faktorom, ktoré prispievajú k jej rozvoju, patrí vdychovanie astmatických spúšťačov, ako sú alergény, tabakový dym či chemické látky. Napriek tomu, že astma je nevyliečiteľné ochorenie, správna liečba môže priniesť pacientom vysokú kvalitu života.

Predpoklady hovoria, že do roku 2025 celosvetovo stúpne počet astmatikov na až 400-miliónov.

Tohtoročná téma Svetového dňa astmy sa nesie v znamení: „Uzatváranie medzier v starostlivosti o astmu“. V starostlivosti o astmu stále pretrváva množstvo medzier, ktoré si vyžadujú pozornosť, aby sa znížil dopad ochorenia na pacientov, ktorému sa dá predísť, ako aj finančné náklady na zdravotnú starostlivosť. Dohľad nad týmto ochorením je podstatou liečby a môže byť dosiahnutý u väčšiny pacientov, ktorí sa ku svojmu ochoreniu správajú zodpovedne a spolupracujú s lekármi.

Prvý Svetový deň astmy sa v roku 1998 oslavoval vo viac ako 35 krajinách a odvtedy sa koná každý prvý utorok v máji.

Svetový deň astmy je organizovaný Globálnou iniciatívou pre astmu, podporuje ho i Svetová zdravotnícka organizácia a k dôležitosť šírenia prevencie sa pridáva aj Národné centrum zdravotníckych informácií na Slovensku.

Zdroj: NCZI, TS

Foto: FreepikPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *