Počet ochorení na rakovinu kože mierne stúpol

Zhubný melanóm patrí medzi najzávažnejšie typy rakoviny. Na Slovensku evidujeme mierne rastúci trend v počte diagnostikovaného zhubného melanómu u oboch pohlaví. U mužov tvorí 2,6% zo všetkých diagnostikovaných zhubných nádorov, u žien 2,4%. Potvrdzujú to najnovšie údaje Národného centra zdravotníckych informácií v porovnaní rokov 2012 a 2020.

Rakovinu kože si verejnosť podvedome spája so znamienkami, hoci priamo s nimi súvisí len jedna tretina melanómov. Vyvíjajú sa v pigmentových bunkách – melanocytoch, ktoré sa nachádzajú v koži, očnej dúhovke, mozgu alebo v nadobličkách. Zhubná rakovina kože je jedným najagresívnejších typov onkologického ochorenia vôbec, pretože dokáže skryto metastázovať v črevách, pľúcach alebo mozgu.

Zhubný melanóm diagnostikovali na Slovensku mužom vo veku od 25 do 85 rokov, najvyšší výskyt u žien bol zaznamenaný vo vekovej skupine 55- až 69-ročných. Viac ako 80 % prípadov sa podarilo zachytiť včas, teda v prvom a druhom štádiu ochorenia.

Medzi najviac ohrozené skupiny patria ľudia so svetlými a ryšavými vlasmi, v menšom ohrození sú ľudia tmavovlasí a s tmavším pigmentom kože. Rizikovými faktormi rozvoja melanómu sú vek a rodinná anamnéza, pričom treba zdôrazniť, že globálne rastie výskyt melanómu na hlavne u žien. Najnovšie údaje z ambulancií klinickej onkológie v Národnom centre zdravotníckych informácií hovoria o tom, že ich navštívi viac ako 766-tisíc pacientov.

Zdroj: NCZI, TS

Foto: FreepikPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *