Pandémia koronavírusu ukázala, akú úlohu zohráva úroveň zdravotníckych služieb a kvalita technologických inovácií v medicíne. Práve počas pandémie sa v európskych krajinách urýchlilo nasadenie nových technológií.
Typickým príkladom je telemedicína, ktorá umožňuje vzdialený monitoring a online konzultácie. Viacerí lekári pred 2 rokmi preferovali osobné vyšetrenie, k online konzultáciám boli niektorí z nich veľmi kritickí. Pandémia však zmenila situáciu o 180˚.
Svet sa po pandémii zmenil
Podľa údajov spoločnosti McKinsey vzrástol za posledné 2 roky celosvetovo počet virtuálnych konzultácií lekárov a online návštev ambulancií takmer 40-násobne. Väčšina z týchto interakcií sa týkala akútnej starostlivosti. Vďaka telemedicíne dnes lekári prenášajú obrazy pacientov a robia telemosty medzi jednotlivými špecializovanými pracoviskami. Telemedicína je využiteľná nielen v intenzívnej starostlivosti, má obrovský potenciál aj v ďalších oblastiach – napríklad v starostlivosti o chronicky chorých pacientov, či seniorov odkázaných na dennú zdravotnú starostlivosť.
Ako dnes zlepšiť zdravotnú starostlivosť o pacientov?
Telemedicínske riešenie TELEMON umožňuje jednoduchým spôsobom merať alebo sledovať vitálne funkcie pacientov prostredníctvom certifikovaných zdravotných pomôcok a namerané údaje zdieľať aj na diaľku s ošetrujúcim lekárom. Riešenie vzniklo vďaka 2-ročnej spolupráci technologického partnera Goldmann Systems, STU Bratislava a odbornými garantmi poprednými odborníkmi z radov lekárov špecialistov na hepatológiu, gastroenterológiu, diabetológiu, endokrinológiu, infektológiu, pneumológiu a ftizeológiu a všeobecnými lekármi pre dospelých.
Overené riešenie
Do klinickej štúdie, ktorá aktuálne prebieha, sa zapoja klienti alebo pacienti v nemocniciach, liečebných ústavoch, zdravotníckych zariadeniach a zariadeniach sociálnych služieb na Slovensku, pričom v najbližších dvoch rokoch plánujeme monitorovať vyše 10 000 pacientov s rôznymi diagnózami. Tento monitoring pacientov bude realizovaný hlavne vďaka spolupráci s lekármi, ktorí sa do projektu zapojili alebo zapoja.
Ako TELEMON funguje?
Na meranie životných funkcií pacientov sa používajú certifikované zdravotné prístroje. Každý prístroj je nastavený a pripravený k okamžitému použitiu. Všetky zariadenia sú ľahké, prenosné a jednoduché používanie. Preto umožňujú meranie funkcií ošetrujúcim personálom priamo v zázemí u klienta.
K dispozícii je set zariadení, ktoré je možné vyskladať podľa potrieb pacientov. Jedná sa o:
- Oxymeter
- EKG záznamník
- Infračervený teplomer
- Tlakomer
- Spirometer
- Digitálna váha
- Glukomer
Namerané hodnoty sa pomocou bluetooth technológie prenosu cez mobilný HUB a privátnou zabezpečenou sieťou bezpečne uložia v systéme TELEMON, kde sú okamžite k dispozícii aj ošetrujúcim lekárom a špecialistom, prípadne samotnému klientovi alebo jeho kontaktnej osobe. TELEMON je prístupný cez ľubovoľný mobilný telefón, tablet, notebook alebo stolný PC s využitím internetového pripojenia.
Pre hladký priebeh komunikácie s pacientmi, ich edukáciu alebo zabezpečovanie logistiky pre výmenu zariadení a snahy o odbremenenie lekárov od všetkých nemedicínskych činností slúži Zákaznícke centrum, ktoré okrem pomoci pacientom pri správnom používaní daných zariadení neustále sleduje aj vývoj jednotlivých situácií u pacientov, ako sú napríklad dodržanie alebo odklonenie sa od predpísaného plánu meraní, či vznik kritických nameraných hodnôt.
TELEMON pre pacientov s diabetes
Na Slovensku sa na cukrovku lieči okolo 350 000 ľudí. Pre diabetológov toto číslo okrem iného znamená aj to, že ich denne v ambulancii čaká 35–40 pacientov pre osobnú konzultáciu. Pre ďalších 40 pacientov je potrebné zabezpečiť odbery v priebehu 2 hodín. Starostlivosť o týchto pacientov by mohla byť oveľa efektívnejšia, pokiaľ by mali všetci možnosť používať telemedicínske sety. Tie pomáhajú merať hladiny inzulínu v domácom prostredí. Lekár má možnosť vidieť namerané dáta online, sledovať ich trend a nielen to. Telemedicína umožňuje lekárom získať ešte pred konzultáciou viac informácií o pacientovi, vrátane spätnej väzby počas liečby. Lekár aj pacient sú tak na návštevu, ktorá môže byť v dnešnej dobe aj v online forme, oveľa lepšie pripravení.
„TELEMON je úžasný v tom, že nám umožní liečiť našich pacientov komplexne. Neliečime zvlášť glykémiu, artériovú hypertenziu, poruchy metabolizmu tukov, či iné ťažkosti. Na človeka sa pozeráme v celej jeho integrite. My lekári tak môžeme mať k dispozícii set dôležitých informácií, ktoré vieme komplexne vyhodnotiť a pacientovi účinne poradiť optimálnu liečbu,“ hovorí MUDr. Ján Lacka, PhD, MBA, špecialista na diabetológiu, člen Slovenskej diabetologickej spoločnosti a Slovenskej spoločnosti pre farmakoekonomiku, ktorý je zároveň jedným z odborných garantov projektu.
TELEMON pre pacientov s kardiovaskulárnym ochorením
Kardiovaskulárne ochorenia patria k najčastejším civilizačným ochoreniam v Európe. Na Slovensku sledujeme vyše 700 000 kardio pacientov, ich počet stúpol za posledných 10 rokov až o 50 %. Ročne na toto ochorenie u nás zomrie až 24 000 ľudí.
Denný monitoring týchto pacientov by sa mohol radikálne zjednodušiť. Pacient si vďaka telemedicínskym setom zmeria tepovú frekvenciu a fyzickú aktivitu v domácom prostredí a tieto dáta sa automaticky pošlú lekárovi. Okrem komfortu pre pacientov má toto riešenie aj ďalšie významné prínosy. Výrazne šetrí čas lekárom aj pacientom a ich rodinám, je neporovnateľne výhodnejší z pohľadu investície a nákladov a predovšetkým, v kritických situáciách môže napomôcť výraznému zlepšeniu stavu pacienta.
Projekt pre vzdialený monitoring pacientov bol nedávno realizovaný aj v susedných Čechách, viedol ho odborný garant MUDr. Jaroslav Januška, Ph.D, špičkový kardiológ a člen Českej kardiologickej spoločnosti. Do monitoringu sa zapojilo 30 špecialistov, 700 pacientov s kardiovaskulárnym ochorením a zrealizovalo sa vyše 300 000 meraní. Monitoring pomocou telemedicíny mal výborné ohlasy u lekárov, pacientov aj poisťovne, ktorá bola partnerom celého projektu.
„Mal som možnosť vidieť systém TELEMON od spoločnosti Goldmann Systems a dovolím si tvrdiť, že je to riešenie na úrovni svetových štúdií.“, hovorí MUDr. Jaroslav Januška, Ph.D.
Telemedicína v starostlivosti o seniorov Riešenie je dnes už pripravené aj pre zdravotnú starostlivosť o klientov v Zariadeniach sociálnej starostlivosti. Je určené pre všetky zariadenia a domovy sociálnych služieb, ktoré chcú zlepšiť dostupnosť a rozsah zdravotných služieb, a tiež zefektívniť starostlivosť o klientov a chronicky chorých pacientov.
Jeden set určený pre dané zariadenia je najbežnejšie zložený z prístrojov – glukomer, tlakomer, teplomer a oxymeter. Tento set je ideálny na meranie vitálnych funkcií pre približne 30 až 40 klientov. Pravidelné meranie klientov je jednoduché a rýchle, nie sú k nemu potrebné žiadne papierové zápisy.
„Pre TELEMON sme sa rozhodli aj v Domove sociálnych služieb v Stupave. Na riešení nás zauja-la jednoduchosť jeho používania, možnosť rýchlej implementácie do niekoľkých dní, garancia spoľahlivého merania prostredníctvom certifikovaných medicínskych zariadení. A predovšetkým nízka investícia do vybavenia. TELEMON je jedno zo šikovných a užitočných riešení, ako zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre našich klientov DSS s ohľadom na ich zázemie a komfort.“ hovorí Mgr. Michal Petrovaj, riaditeľ DSS a ZpS Kaštieľ Stupava.
Využitie telemedicíny nemá limity Vďaka moderným telemedicínskym zariadeniam bude možné pravidelne merať srdcový rytmus, tepovú frekvenciu, hodnoty krvného tlaku, saturáciu kyslíka a tieto záznamy prenášať aj na diaľku o ošetrujúcemu lekárovi. V prípade, ak sa u sledovaného pacienta namerajú kritické hodnoty, môže byť jeho lekár o tomto stave okamžite informovaný. Práve pre rizikové osobitné skupiny pacientov môže byť veľkou pomocou, ak budú tieto alerty posielané napríklad všeobecnému lekárovi, ten na základe posúdenia stavu odošle požiadavku operačným strediskám záchrannej služby, ktoré môžu bezodkladne zabezpečiť výjazd k ohrozenému pacientovi.
Moderné technológie majú nezanedbateľný prínos aj z pohľadu zdravotných poistení. Telemedicína má perspektívne uplatnenie aj pre poisťovne – tieto moderné technológie môžu pomôcť znížiť nároky na financovanie. V susedných krajinách preto vznikajú strategické spolupráce, kde sa do projektov aktívne zapájajú aj partneri – poisťovne, ktoré sa spolupo-dieľajú na komunikácii a proaktívnom zapojení lekárov a pacientov do telemedicínskej iniciatívy.
Ako sa zapojiť? Jednoducho a rýchlo. TELEMON je možné spustiť do prevádzky už v priebehu niekoľkých dní – nevyžaduje žiadne investície do technického vybavenia, na jeho prevádzku stačí ochotný personál.
Riešenie je vhodné napríklad pre vzdialený monitoring vitálnych funkcií chronických pacientov v špecializovaných ambulanciách, monitoring post-covidových pacientov alebo pacientov po operáciách, ktorých je potrebné dlhodobo sledovať aj po prepustení do domácej liečby.

Všetky podstatné informácie o telemedicíne nájdete na www.goldmann.sk
Foto: Freepik
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov
- Chronická obštrukčná choroba pľúc
- Zvolenská nemocnica otvára novú ambulanciu klinickej psychológie
- Medzi Slovákmi dominujú afektívne a stresom podmienené poruchy, pribúda porúch príjmu potravy
- Efektívnejšie zdravotníctvo
- Dojčata na kyslíku
- Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek s údivom sleduje medializované informácie o vyplácaní stabilizačného príspevku
- VÝZVA SLOVENSKÝCH PRIMÁRNYCH PEDIATROV RODIČOM DETÍ A SPOLOČNOSTI
- Čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch
- Ministerstvo finalizuje prvé čiastkové výsledky reformy nemocničnej siete
- Svet môže v budúcnosti pandémiu zvládnuť lepšie
- Stabilizačný príspevok – zásadné informácie