Kardiologickým ambulanciám pribudlo takmer 90-tisíc pacientov

Nedostatok zdravého pohybu vedie k srdcovocievnym ochoreniam. Podľa údajov NCZI ich za posledné obdobie ich pribudlo takmer 90-tisíc. Kardiologické ambulancie podľa posledných štatistických údajov NCZI evidovali viac ako 1 143-tisíc návštev pacientov, najčastejšie vo veku nad 19 rokov (92,5 %).

Z pohľadu najčastejších skupín diagnóz je v kardiologických ambulanciách v období od roku 2009 najviac sledovaných pacientov liečených na hypertenzné choroby, ischemické choroby srdca a poruchy srdcového rytmu. Podľa posledných štatistických zisťovaní bolo s hypertenznými chorobami sledovaných viac ako 225- tisíc pacientov, s ischemickými chorobami viac ako 168-tisíc pacientov a poruchami srdcového rytmu takmer 143-tisíc pacientov.

Sedavý spôsob života má za následok poruchy denného rytmu, ktoré môžu vyústiť do spánkových porúch, problémov s oddychom a regeneráciou, negatívne ovplyvňuje kvalitu stravovacieho režimu, znižuje odolnosť tela voči stresu a celkovú telesnú kondíciu. Nedostatok pohybu nielen zhoršuje kvalitu života, ale u mladších negatívne zasahuje do vývoja organizmu. Výrazným spôsobom zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, obezity, rakoviny hrubého čreva, osteoporózy, depresie či úzkosti.

Pravidelná pohybová aktivita pozitívne vplýva na srdcovocievny systém, znižuje hladinu krvného tlaku aj cholesterolu, podporuje metabolizmus, udržiava optimálnu telesnú hmotnosť, pozitívne vplýva na hladinu cukru v krvi, stimuluje imunitu, priaznivo vplýva na dýchacie cesty, zvyšuje svalovú silu, pôsobí preventívne proti osteoporóze a znižuje riziko vzniku zlomenín, optimalizuje stresovú záťaž a zvyšuje hladinu endorfínov.

Zdroj: NCZI, TS

Foto: Mohamed Hassan z PixabayPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *