Naša právna úprava týkajúca sa predpisovania liekov umožňuje lekárom predpisovať lieky pre vlastnú potrebu alebo potrebu jemu blízkych osôb. Takéto predpisovanie má však svoje pravidlá, ktoré je v zmysle zákona o liekoch (z. č. 362/2011 Z.z.) potrebné dodržiavať. Aké zákonné podmienky pre takýto spôsob predpisovania platia?
DOTKLA SA NOVELA ZÁKONA O LIEKOCH ÚČINNÁ OD 1. JANUÁRA PREDPISOVANIA PRE VLASTNÚ POTREBU?
Od začiatku tohto roka bola najviac rozoberanou témou veľká novela zákona o liekoch, ktorá priniesla mnoho zmien. Zmeny sa týkali najmä problematiky delegovaného predpisovania a tiež zákazu odporúčania lekárne pacientom pre výdaj predpísaných liekov. Rozsiahla novela zákona o liekoch sa však nedotkla právnej úpravy týkajúcej sa predpisovania liekov lekármi pre vlastnú potrebu alebo potrebu jemu blízkych osôb. V tomto smere zostala právna úprava zákona o liekoch nezmenená.
KTO JE BLÍZKOU OSOBOU LEKÁRA?
Ako sme už spomenuli, právna úprava zákona o liekoch umožňuje lekárom predpisovať lieky pre vlastnú potrebu a potrebu blízkych osôb daného lekára. Podmienky takéhoto spôsobu predpisovania sú vymedzené v § 119 ods. 19 a ods. 20 zákona o liekoch. Právna úprava nie je v tomto prípade rozsiahlo koncipovaná, ale aj v rámci dvoch ustanovení stanovuje viacero podmienok, resp. výnimiek pre predpisovanie liekov pre vlastnú potrebu alebo potrebu blízkych osôb.
Keďže podľa vyššie uvedených ustanovení zákona o liekoch môže lekár predpisovať lieky pre vlastnú potrebu alebo potrebu jemu blízkych osôb, je určite potrebné vymedziť si pojem blízka osoba. Tento legálny termín je potrebné vnímať v kontexte § 116 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého sa za blízku osobu považuje:
• príbuzný v priamom rade,
• súrodenec,
• manžel alebo
• iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
NEVYHNUTNÁ JE DOHODA SO ZDRAVOTNOU POISŤOVŇOU!
Základným predpokladom a nevyhnutnou podmienkou pre realizáciu oprávnenia lekára predpisovať lieky/zdravotnícke pomôcky/dietetické potraviny pre seba a jemu blízke osoby je existencia dohody medzi lekárom a zdravotnou poisťovňou, v ktorej je verejne zdravotne poistený lekár a jemu blízke osoby. Každá zdravotná poisťovňa má svoje podmienky pre uzatvorenie tejto dohody a tlačivá pre podanie žiadosti o uzatvorenie tejto dohody. Všetko je možné si vyhľadať priamo na webovom sídle tej ktorej zdravotnej poisťovne.
V rámci dohody so zdravotnou poisťovňou sa stanovia jednotlivé podmienky, za ktorých má lekár predpisovať lieky a tiež za ktorých má predpisovanie preukazovať zdravotnej poisťovni. V tomto smere práve zákon o liekoch totižto vymedzuje povinnosť predpisujúceho lekára viesť evidenciu o liekoch/zdravotníckych pomôckach/dietetických potravinách, ktoré predpísal pre seba alebo jemu blízke osoby. Samotný zákon o liekoch hovorí, že obsahová stránka takejto evidencie, teda v akom rozsahu ju lekár má viesť, má vyplynúť práve z dohody medzi lekárom a zdravotnou poisťovňou.
POZOR NA DODRŽIAVANIE PRESKRIPČNÝCH A INDIKAČNÝCH OBMEDZENÍ!
Pri predpisovaní ako takom platí, že predpisovanie je možné na základe príslušnej indikácie, pričom je potrebné dodržiavať preskripčné a indikačné obmedzenia vzťahujúce sa k tomu ktorému lieku/zdravotníckej pomôcke/dietetickej potravine. Tieto „všeobecné“ podmienky predpisovania sa vzťahujú aj na predpisovanie liekov pre vlastnú potrebu a potrebu blízkych osôb. Preto lekár môže predpisovať lieky sebe a jemu blízkym osobám len na základe zdravotnej indikácie a musí pri tom dodržiavať indikačné a preskripčné obmedzenia.
KTORÉ POVINNOSTI SA NA LEKÁROV PRI PREDPISOVANÍ PRE VLASTNÚ POTREBU NEVZŤAHUJÚ?
V súčasnosti sa predpisovanie liekov vykonáva prioritne elektronicky. Zo zákona o liekoch vyplýva pre predpisujúceho lekára povinnosť pri predpise vytvoriť elektronický preskripčný záznam (§ 119 ods. 2 zákona o liekoch). V prípade predpisovania liekov pre vlastnú potrebu a potrebu blízkych osôb sa však na lekára táto povinnosť nevzťahuje. V danom prípade lekár vyhotovuje klasický lekársky predpis/poukaz v papierovej forme (samozrejme musí spĺňať všetky náležitosti podľa § 120 ods. 1 a ods. 2 zákona o liekoch). Takto vytvorený predpis/poukaz neobsahuje ani identifikátor preskripčného záznamu v elektronickej zdravotnej knižke pacienta.
A TERAZ SI TO ZHRŇME…
Zákon o liekoch umožňuje lekárom predpisovať lieky pre seba a jemu blízke osoby, samozrejme za dodržiavania a splnenia nasledovných podmienok:
• uzatvorenie dohody so zdravotnou poisťovňou,
• predpisovanie len na základe zdravotnej indikácie,
• dodržiavanie preskripčných a indikačných obmedzení,
• predpisovanie liekov pre lekára a jemu blízke osoby v zmysle § 116 Občianskeho zákonníka,
• predpisovanie liekov na papierových receptoch/poukazoch podľa § 120 ods. 1 a ods. 2 zákona o liekoch a
• vedenie evidencie o predpísaných liekoch/zdravotníckych pomôckach/dietetických potravinách v rozsahu podľa dohody so zdravotnou poisťovňou.
Mgr. Lenka Kavarniková
JUDr. Tomáš Husovský
h&h PARTNERS, advokátska kancelária s.r.o
Foto: Freepik.com
- Celosvetové ocenenie UNLP za starostlivosť o pacientov s cievnou mozgovou príhodou
- Národná linka na podporu duševného zdravia pokračuje do konca septembra 2023
- Liečba popálenín a jaziev detských pacientov: Čím je zdroj popálenia tepelne agresívnejší, tým je pravdepodobnejšie, že dieťa sa nevyhne operačnej liečbe
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) potvrdil nelegálny reexport liekov zo Slovenska v hodnote viac ako štyri miliónov eur
- POZOR: Od 01.06.2023 PN-ky už len elektronicky
- Plán obnovy pre zdravotníctvo podporuje aj paliatívnu zdravotnú starostlivosť – ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo výzvu
- V Košiciach sme odhalili zatiaľ najviac prípadov stuhnutia pečene na Slovensku
- Nemocnica AGEL Zlaté Moravce zriadila novú ambulanciu pre pľúcne choroby
- Na deň detí odštartuje Kvapka krvi pre detskú onkológiu – príďte darovať najcennejšiu tekutinu v rámci tejto kampane pre deti
- Ministerstvo zdravotníctva zabezpečilo pokračovanie urgentu v Malackách
- Pacienti sa svojho zákona pred voľbami zrejme nedočkajú
- Počet fajčiarov v minulom roku stúpol, fajčí každý piaty Slovák
- Očkovanie „pôvodnou“ vakcínou Comirnaty bude z dôvodu exspirácie zásob pozastavené
- NÁROČNÉ OBDOBIE PRE ALERGIKOV Po drevinách prišli na rad alergie z trávnatých porastov
- Svetový deň sklerózy multiplex pripomína dôležitosť správneho životného štýlu
- Dozorná rada VšZP doručila ministrovi návrhy opatrení na stabilizáciu poisťovne
- V zamestnaní operačná sestra, vo voľnom čase herec „Nepoznám lepší pocit, než vidieť spokojného pacienta a spokojného diváka“
- Klinický výskum na Slovensku priniesol dodatočných skoro 24 miliónov eur do slovenského zdravotníctva
- 26.5.2023 – preventívny skríning pečene zdarma v UNLP
- VOU: Ambiciózny projekt modernizácie a výnimočná spolupráca, ktorá pomôže zefektívniť liečbu onkologickým pacientkam s rakovinou prsníka
- Univerzita Komenského v Bratislave pripravuje pre stredné školy dva prednáškové dni
- Africký mor ošípaných ohrozuje aj ošípané a diviaky na Slovensku
- Rezort zdravotníctva hľadá účinné nástroje v boji proti nedostatku liekov
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (12. máj – 18. máj 2023)
- Minister zdravotníctva žiada od Dozornej rady VšZP návrh opatrení na zvrátenie rastu dlhu poisťovne
- Zabudnime na Rázsochy
- Opäť sa šíria dezinformácie o radiačnej situácii, hodnoty na Slovensku a v Poľsku sú v norme
- FLUÓRCHINOLÓNOVÉ ANTIBIOTIKÁ: PRIPOMENUTIE OPATRENÍ NA ZNÍŽENIU DLHOTRVAJÚCICH, INVALIDIZUJÚCICH ALEBO POTENCIÁLNE IREVERZIBILNÝCH VEDĽAJŠÍCH ÚČINKOV
- NCZI: Vysoký krvný tlak si lieči 240 590 Slovákov
- Rezort zdravotníctva finišuje s vyhláseniami výziev – vyhlásil aj tú na vytvorenie 650 lôžok následnej starostlivosti
- Odborníci sa stretnú na prvej konferencii venovanej radónu v SR
- Otestujte sa na vybrané ochorenia počas Európskeho týždňa testovania 2023 (HIV, HVB, HVC)
- Slovenský vynález sa dostal k pacientom v Keni
- V krompašskej nemocnici zrealizovali pôrod s asistenciou matky počas sekcie
- Uzbekistan
- Počet pacientov s alergiami a astmou pribúda
- UNLP: Otvorili sme moderné centrum vodoliečby a zrekonštruovali bazén
- Baníci z nešťastia v Novákoch prehovorili o najhorších chvíľach svojho života: „Bol to šok, nevládali sme dýchať, všade bol prach a tma“
- Máj je mesiacom povedomia o rakovine kože: Nepodceňujte zdravie pokožky, chráňte sa pred priamym slnkom
- Liečba obezity nie je mágia, je to najväčšia pomoc, ktorú môžeme poskytnúť človeku s obezitou