Stačí malá vzorka a laboratórny test určí hladinu pankreatickej elastázy
Laboratórne vyšetrenia vďaka klinicko-biochemickým testom z odobratých vzoriek od pacienta vedia dať zhruba 60 – 70 % informácií o celkovom stave pacienta. Ich význam rastie s modernými poznatkami medicíny a neustále sa zavádzajú nové, stále citlivejšie a špecifickejšie testy, ktoré sa podieľajú na stanovení diagnóz a prognóz ochorení. Ich nezastupiteľná úloha nie je len pri stanovení diagnózy, ale tiež pri určovaní a sledovaní liečby. Jedným z novozavedených vyšetrení v laboratóriách AGELLAB Nemocnice AGEL Zvolen je stanovenie hladiny pankreatickej elastázy, ktorá detekuje možné ochorenie pankreasu. Vyšetrenie sa robí zo vzorky stolice.
Chronická pankreatitída je chronickým zápalovým ochorením pankreasu, ktoré zvyčajne spôsobuje bolesť a/alebo trvalú stratu funkcie pankreasu. Závažnou komplikáciou je pri chronickej pankreatitíde stav nazývaný exokrinná nedostatočnosť pankreasu, ktorý spôsobuje poruchu trávenia. Pankreatická nedostatočnosť vzniká, keď je množstvo enzýmov, ktoré sa uvoľnia a prenesú do tenkého čreva nedostatočné na správne trávenie potravy a vstrebávanie živín. Medzi klinické príznaky tejto diagnózy patria: nadmerné množstvo tuku v stolici, úbytok hmotnosti, brušný diskomfort kvôli zlému tráveniu a podvýživa. Akýkoľvek stav, ktorý blokuje pankreatický vývod alebo poškodzuje či ničí bunky, ktoré produkujú elastázu, môže spôsobiť pankreatickú nedostatočnosť. Môžeme sa s ňou často stretnúť u pacientov s chronickou pankreatitídou, v niektorých prípadoch karcinómu pankreasu, pri cystickej fibróze, pri Shwachmanovom-Diamondovom syndróme a celiakii, ako aj pri iných ochoreniach, ktoré postihujú pankreas. Preto je dôležité, pri vylúčení iných diagnóz urobiť test na pankreatickú elastázu.
Pankreatická elastáza sa tvorí v pankrease a funguje ako tráviaci enzým. V stolici sa vyskytuje v 5-6 násobnom množstve v porovnaní s tráviacimi šťavami, preto sa môže využiť ako indikátor pankreatickej exokrinnej funkcie. Nedostatok pankreatickej elastázy vedie k poruchám trávenia. Laboratórny diagnostický test meria množstvo elastázy vo stolici. Elastáza pomáha rozkladať tuky, bielkoviny a sacharidy po jedle. Je to kľúčová súčasť tráviaceho procesu.
„Preukázalo sa, že hladiny pankreatickej elastázy korelujú s inými testami pankreatickej funkcie, ako je test na sekretín-cholecystokinín, alebo sekretín-ceruleín. Tieto testy sú považované za metódu „zlatého štandardu“, ale sú invazívne, časovo náročné a drahé. Dodatočný test stolice na diagnostiku pankreatickej insuficiencie je chymotrypsín, ale tento test vyžaduje tri rozličné vzorky stolice od pacienta, na rozdiel od jedinej vzorky stolice vyžadovanej na detekciu elastázy. Medzi výhody testovania úrovní pankreatickej elastázy patrí lepšia citlivosť a špecificita, než pri testovaní na chymotrypsín a na rozdiel od iných testov je neinvazívny a nevyžaduje, aby pacienti držali špeciálnu diétu alebo prerušili liečbu náhradným pankreatickým enzýmom“, vysvetľuje Ing. Elena Gaboňová, riaditeľka odboru laboratórií AGELLAB.
Okrem vyšetrenia pankreatickej elastázy v stolici je potrebné v prípade, ak sa objavia príznaky ako bolesť brucha, zapáchajúca mastná stolica, chudnutie. Tiež pri podozrení na poruchu trávenia, čo je porucha, ktorá ovplyvňuje schopnosť tráviť a absorbovať živiny z potravy. Môže to spôsobiť stav podvýživy, pri ktorom telo nedostáva kalórie, vitamíny a/alebo minerály potrebné pre dobré zdravie.
Na uvedené vyšetrenie odporúča lekár špecialista v odbore gastroenterológia a je naň potrebná malá vzorka stolice. Hladiny pankreatickej elastázy sú u pacientov s pankreatickou nedostatočnosťou znížené, pričom koncentrácie menej ako 100 µg/g v stolici sa považujú za závažnú pankreatickú nedostatočnosť a viac ako 200 µg/g sa považuje za normálnu hladinu.
Zdroj, foto: AGEL.SK
- Ďalšie moderné lieky, ktoré uľahčia život pacientom
- Rezort zdravotníctva rozbehol prípravu výstavby koncových nemocníc v Bratislave
- Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca dosahuje ďalšie úspechy pri operáciách srdca pomocou robota da Vinci
- Ministerka zdravotníctva dnes odvolala šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne
- Hľadáte zubára? Zubné ambulancie vo zvolenskej nemocnici prijímajú nových pacientov
- Úrazoví chirurgovia prešovskej nemocnice zrealizovali dve unikátne operácie počas jedného dňa
- Lekár by nemal klamať svojim kolegom ani pacientom
- MZ SR: Ozdravný plán VšZP je viac ako nevyhnutný
- Ďalšia unikátna operácia v CINRE
- MZ SR: Posilňujeme kompetencie sestier a pôrodných asistentiek
- Zuzana Dolinková: Pravda o kardiologickom oddelení vo FN Trenčín
- V skalickej nemocnici pomáha s liečbou chlpatá terapeutka
- Domáca starostlivosť po uštipnutí hmyzom
- MZ SR sa striktne ohradzuje voči informáciám, ktoré zverejnil denník SME
- MZ SR – Stanovisko k repatriácii slovenských pacientov zo zahraničia na Slovensko
- Dovolenková sezóna je v plnom prúde – na čo nezabudnúť pri balení dovolenkovej lekárničky?
- O metódach diagnostiky tuberkulózy
- Najkrajšia olympiáda s rodinnou atmosférou
- Handlovské Senior centrum počas leta pomôže s krátkodobou starostlivosťou o seniorov
- Vláda schválila nadstavbu Detskej fakultnej nemocnice Košice
- Na detskej psychiatrii v Prešove skončili po požití HHC aj deti
- V Nemocnici AGEL Košice-Šaca vykonali už viac než 4100 operácií štítnej žľazy
- Ministerstvo zdravotníctva sa aktívne venuje hospodáreniu zdravotných poisťovní
- Spirometria dokáže odhaliť ochorenie pľúc už v počiatočnom štádiu
- V prešovskej nemocnici majú novú metódu vyšetrenia tráviaceho traktu
- OSLAVY 100. výročia otvorenia Štátnej nemocnice v Košiciach vyvrcholili slávnosťou za účasti prezidenta SR Petra Pellegriniho
- V nemocnici v Nových Zámkoch je vyhlásená mimoriadna situácia
- Lieky nie sú módny trend: ŠÚKL upozorňuje na riziká užívania liekov za účelom chudnutia „do plaviek“
- Cesta lietadlom či dlhé sedenie v aute zvyšujú riziko vzniku trombózy
- Až rozvinutie ochorenia do pokročilej fázy upozorní na vážny problém
- V y h l á s e n i e odborných spoločností Slovenskej lekárskej spoločnosti k dištancovaniu sa Slovenska od prijatých aktualizovaných Medzinárodných zdravotníckych predpisov WHO
- Slovenskí a rakúski experti na jadrovú bezpečnosť a radiačnú ochranu sa stretli vo Voderadoch
- Slovensko spojilo detských dermatológov z celého sveta
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) oslavuje 60 rokov
- Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu
- Riaditeľ prešovskej nemocnice Juraj Smatana potvrdený vo funkcii
- VYJADRENIE MINISTERKY ZDRAVOTNÍCTVA Z. DOLINKOVEJ K MEDZINÁRODNÝM ZDRVOTNÍCKYM PREDPISOM (WHO)
- Slovenská lekárnická komora negatívne vníma dištancovanie sa Slovenskej republiky od rezolúcií schválených WHO
- „Dopredu som sa netešila, dievčatá však spolupracovali“, hovorí Lucia, ktorej sa splnil sen o prirodzenom pôrode dvojičiek
- Pani prezidentka, ďakujeme Vám!