Optimalizácia hospodárenia s vakcínami

Poľsko oznámilo Európskej komisii a farmaceutickej firme Pfizer, že odmieta prijímať ďalšie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a platiť za ne. Uviedol to poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski, ktorého citovala tlačová agentúra PAP. Krajina má na sklade ešte 25 miliónov vakcín proti covidu a ďalších 67 až 70 miliónov dávok má objednaných, ako informoval súkromný spravodajský kanál TVN24.

Niedzielski v rozhovore pre kanál povedal, že vláda využije klauzulu v zmluve nazývanú „vyššia moc“, ktorá vládu za výnimočných okolností oslobodzuje od záväzkov a povinností. „Žiadame Európsku komisiu a hlavné spoločnosti vyrábajúce vakcíny…, aby dodávky distribuovali v priebehu desiatich rokov a – čo je najdôležitejšie – aby za ne bolo možné zaplatiť, keď ich prijmeme,“ uviedol poľský minister zdravotníctva.

Aktuálne odborníci slovenského rezortu zdravotníctva rokujú o optimalizácii dávok pre SR. Rovnako sme v kontakte s poľskými kolegami a reflektujeme dianie v tejto oblasti aj v ďalších európskych štátoch. Ministerstvo zdravotníctva vždy robí všetko pre to, aby vakcíny, ktoré by sa do svojej expirácie nestihli spotrebovať, boli darované do rozvojových krajín, kde pomôžu tamojšiu populáciu ochrániť pred vírusom. SR sa okrem bilaterálneho darovania vakcín zapojila aj do mechanizmu darovania vakcín prostredníctvom medzinárodného nástroja COVAX. Aktuálne je v procese bilaterálne darovanie vakcín Palestíne a Belize. Výdavky na vakcíny COVID aktuálne za rok 2021 a 2022 sú v sume 150 759 922,61 eur.

Lekárske noviny apríl/2022

Zdroj, foto: Zuzana Eliášová, MZ SR
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *