Od začiatku fungovania novej e-služby lekári vystavili už viac ako tisíc elektronických „péeniek“. Vystavovať ich môžu od 1. júna, pričom ide o prvú službu svojho rozsahu, kde nemusí povinné kroky vykonať občan, ale celý proces zaňho vykonajú úrady. ePN uľahčuje život, šetrí čas i náklady. Pacienti sa môžu ísť priamo od lekára domov liečiť namiesto doručovania dokumentov medzi inštitúciami. O nemocenskú dávku následne nemusia žiadať v Sociálnej poisťovni osobne, ePN je zároveň žiadosťou o nemocenské. Aj preto sa nová služba u lekárov rýchlo etabluje. Po týždni vystavili viac než tisíc elektronických pracovných neschopností.
„Lekári na ePN už dlho čakali a vyše tisíc vystavených ePN je dôkazom, že služba funguje a lekári ju využívajú. S dodávateľmi ich informačných systémov naďalej pracujeme na tom, aby sa v dohľadnom čase do služby zapojilo čo najviac lekárov,“ hovorí Peter Lukáč, generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií. Lekár zapíše ePN do systému ezdravie niekoľkými klikmi, nemusí vypisovať päťdielne tlačivo. Z informačného systému Národného centra zdravotníckych informácií šifrované údaje pretečú do Sociálnej poisťovne, kde sa spracúvajú a odkiaľ bez zdržania prechádzajú k zamestnávateľovi.
Zamestnávateľ sa o tom, že má zamestnanca na péenke, dozvie doslova do niekoľkých minút od návštevy lekára. Svoju ePN vidí pacient aj vo svojej EZKO (elektronickej zdravotnej knižke občana) a na portáli e-Služieb Sociálnej poisťovne vo svojom Elektronickom účte poistenca. „Elektronická PN ako súčasť Elektronického účtu poistenca tak napĺňa svoje poslanie – byť ďalšou službou, ktorá umožní poistencovi pohodlnejšie, rýchlejšie a efektívnejšie komunikovať
so Sociálnou poisťovňou bez potreby návštevy pobočky,“ dodáva Michal Ilko, generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne.
Lekári službu vítajú a pripájajú sa k nej prostredníctvom svojich informačných systémov dobrovoľne a postupne. Prvý rok od spustenia, teda do 31. mája 2023 funguje duálna prevádzka – lekári môžu vystavovať tak papierové, ako aj elektronické pracovné neschopnosti.
Zdroj: NCZI, TS
Foto: Freepik
- Novela zákona o zdravotnom poistení prináša zmeny
- Slepé črevo je zásobáreň prospešných baktérií
- NCZI: Pacienti sa liečia v nemocniciach najčastejšie pre choroby obehovej sústavy
- Ďalšie moderné lieky, ktoré uľahčia život pacientom
- Rezort zdravotníctva rozbehol prípravu výstavby koncových nemocníc v Bratislave
- Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca dosahuje ďalšie úspechy pri operáciách srdca pomocou robota da Vinci