Európska lieková agentúra (EMA) odporučila registráciu vakcíny COVID-19 Vaccine Valneva na prevenciu ochorenia COVID-19. Vakcína je určená pre ľudí vo veku 18 až 50 rokov. COVID-19 Vaccine Valneva (inaktivovaná, adjuvantná) obsahuje inaktivované (mŕtve) celé častice pôvodného kmeňa vírusu SARS-CoV-2, ktoré nemôžu spôsobiť ochorenie COVID-19. Ide o šiestu vakcínu, ktorú Európska lieková agentúra odporučila na prevenciu ochorenia COVID-19 v EÚ. Po dôkladnom vedeckom hodnotení EMA dospela k záveru, že údaje o vakcíne sú dostatočne robustné a spĺňajú požiadavky na účinnosť, bezpečnosť a kvalitu vakcín platné v EÚ.
Hlavná štúdia vykonaná s vakcínou COVID-19 Vaccine Valneva bola tzv. immunobridging štúdia. V takejto štúdii sa porovnáva imunitná odpoveď vyvolaná novou vakcínou s imunitnou odpoveďou vyvolanou už registrovanou porovnávacou vakcínou s preukázanou účinnosťou. V tomto prípade išlo o vakcínu Vaxzevria. Výsledky štúdie, do ktorej sa zapojilo takmer 3 000 ľudí vo veku 30 a viac rokov ukázali, že vakcína od Valneva vyvolala tvorbu vyšších hladín protilátok proti pôvodnému kmeňu vírusu SARS-CoV-2 ako vakcína Vaxzevria. Podiel ľudí, u ktorých sa vytvorila vysoká hladina protilátok, bol pri oboch vakcínach podobný. Ďalšie údaje z tejto štúdie ukázali, že vakcína je rovnako účinná pri vyvolávaní tvorby protilátok u ľudí vo veku 18 až 29 rokov ako u ľudí vo veku 30 a viac rokov.
EMA preto dospela k záveru, že vakcína od Valneva by mala byť pri ochrane pred ochorením COVID-19 minimálne rovnako účinná ako vakcína Vaxzevria. Na základe poskytnutých údajov nebolo možné vyvodiť žiadny záver o imunogenicite vakcíny COVID-19 Vaccine Valneva (jej schopnosti vyvolať tvorbu protilátok) u osôb starších ako 50 rokov, preto sa vakcína v súčasnosti odporúča len na použitie u osôb vo veku od 18 do 50 rokov.
K dispozícii sú obmedzené údaje o imunogenicite vakcíny od Valneva proti tzv. variantom vzbudzujúcim obavy vrátane subvariantov Omicron, ktoré sú v súčasnosti dominantnými kmeňmi v mnohých krajinách EÚ.
Pozorované nežiaduce účinky boli väčšinou mierne a odzneli po niekoľkých dní po očkovaní. Najčastejšie išlo o citlivosť alebo bolesť v mieste vpichu, únavu, bolesť hlavy a svalov, nevoľnosť a zvracanie. Bezpečnosť a účinnosť vakcíny sa bude naďalej monitorovať prostredníctvom európskych farmakovigilančných systémov a dodatočných štúdií.
Na základe dostupných údajov EMA dospela k záveru, že prínosy COVID-19 Vaccine Valneva prevyšujú jej riziká a odporučila registráciu v EÚ.
Dokumentácia k vakcína zahŕňala výsledky immunobridging štúdie, ktorá je dostatočná na udelenie štandardnej registrácie (bez podmienok) v tomto štádiu pandémie. V EÚ je už registrovaných niekoľko vakcín proti COVID-19, ktoré sa preukázali ako účinné a bezpečné a môžu sa využívať ako komparátory v štúdiách.
Európska komisia bezodkladne posúdi stanovisko Európskej liekovej agentúry a vydá rozhodnutie o registrácii. Takéto rozhodnutie je automaticky platné vo všetkých členských štátoch Európskej únie.
Ako vakcína funguje
COVID-19 Vaccine Valneva obsahuje inaktivované (mŕtve) celé častice pôvodného kmeňa vírusu SARS-CoV-2, ktoré nemôžu spôsobiť ochorenie COVID-19. Takisto obsahuje dva adjuvanty – pomocné látky, ktoré zvyšujú imunitnú odpoveď na vakcínu.
Po očkovaní imunitný systém rozozná časti inaktivovaného vírusu ako cudzorodé a spustí obrannú reakciu – začne tvoriť protilátky a T-bunky. Ak sa následne ľudský organizmus stretne s koronavírusom SARS-CoV-2, jeho imunitný systém ho rozpozná a dokáže voči nemu bojovať: protilátky a T-bunky vírus zabijú, zabránia jeho vstupu do ľudských buniek a zničia infikované bunky, a tak ochránia organizmus pred rozvojom ochorenia COVID-19.
COVID-19 Vaccine Valneva sa podáva v dvoch dávkach, zvyčajne do ramena, s odstupom 28 dní.
Zdroj: Štátny ústav pre kontrolu liečiv, TS
FOTO:
Image by Willfried Wende from Pixabay
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov
- Chronická obštrukčná choroba pľúc
- Zvolenská nemocnica otvára novú ambulanciu klinickej psychológie
- Medzi Slovákmi dominujú afektívne a stresom podmienené poruchy, pribúda porúch príjmu potravy
- Efektívnejšie zdravotníctvo
- Dojčata na kyslíku
- Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek s údivom sleduje medializované informácie o vyplácaní stabilizačného príspevku
- VÝZVA SLOVENSKÝCH PRIMÁRNYCH PEDIATROV RODIČOM DETÍ A SPOLOČNOSTI
- Čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch
- Ministerstvo finalizuje prvé čiastkové výsledky reformy nemocničnej siete
- Svet môže v budúcnosti pandémiu zvládnuť lepšie
- Stabilizačný príspevok – zásadné informácie