Vedci z Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) spustili projekt Zlepšenie koordinácie a skríningu onkologickej starostlivosti v Lotyšsku a na Slovensku (ICCCS) ako súčasť spoločnej iniciatívy s Európskou komisiou a národnými ministerstvami zdravotníctva na podporu úsilia o kontrolu rakoviny.
Cieľom projektu ICCCS, ktorý je v súlade s Európskym plánom boja proti rakovine, je vypracovať strategické plány a cestovné mapy v spolupráci s národnými partnermi s cieľom pomôcť znížiť úmrtnosť na rakovinu v Lotyšsku a na Slovensku. Osobitná pozornosť sa bude venovať budovaniu kapacít na populačných onkologických registrov, zlepšeniu informačných systémov používaných na identifikáciu a pozývanie oprávnených osôb na skríning, vytvoreniu rámca na monitorovanie programov skríningu rakoviny.
Cieľom európskeho plánu boja proti rakovine je, aby každá krajina zabezpečila, že viac ako 90 % oprávnených obyvateľov bude mať prístup ku kvalitnému skríningu rakoviny prsníka, krčka maternice a kolorektálneho karcinómu a že viac ako 90 % pacientov s rakovinou bude mať prístup ku komplexným onkologickým centrám. Okrem toho Európsky plán boja proti rakovine zdôrazňuje, že každá krajina by mala posilniť registráciu rakoviny, aby umožnila sledovanie trendov a národnej záťaže rakovinou.
Zástupcovia medzinárodnej agentúry sú odo dnes na pracovnej návšteve Slovenska, už v ranných hodinách navštívili Ministerstvo zdravotníctva SR, kde sa s nimi stretli štátny tajomník MZ SR Róbert Babeľa, štátna tajomníčka MZ SR Lenka Dunajová Družkovská a ďalší zástupcovia ministerstva. Štátny tajomník MZ SR R. Babeľa privítal hostí so slovami: „Odborné znalosti Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny na vysokej úrovni sú nevyhnutné pre vypracovanie usmernení a politík založených na dôkazoch a pre regulačné rozhodnutia národných inštitúcií na ochranu zdravia našej populácie. Z tohto dôvodu som veľmi rád, že vás tu dnes môžem privítať, a dúfam, že začneme plodnú spoluprácu v prospech našich občanov.“ Uviedol tiež, že Slovensko prijíma Národný onkologický program, ktorý predstavuje plán bezpečnosti verejného zdravia, zdravotnej starostlivosti a pacientov, ktorého cieľom je znížiť výskyt a úmrtnosť na rakovinu a zlepšiť kvalitu života onkologických pacientov systematickou a spravodlivou implementáciou stratégií prevencie, diagnostiky, liečby založených na dôkazoch.
„Účinné programy skríningov rakoviny a vysokokvalitná registrácia rakoviny sú dva základné a doplnkové aspekty účinných politík na kontrolu rakoviny, na ktoré sa tento projekt zameria,“ povedal Dr. Andre Carvalho, koordinátor projektu ICCCS. „Programy skríningu pomáhajú zachraňovať životy tým, že identifikujú nádory v ranom štádiu. Zber údajov prostredníctvom vysokokvalitnej registrácie rakoviny je takisto nevyhnutný pre účinné politiky v oblasti kontroly rakoviny a epidemiologický výskum. Tieto údaje tvoria základ plánovania programov verejného zdravia na prevenciu rakoviny a zlepšenie starostlivosti o pacientov.“
Zástupcovia agentúry majú počas dvojdňovej návštevy bohatý program – aktuálne sa nachádzajú v Národnom onkologickom inštitúte, následne navštívia Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave. Zajtrajší program sa začne v Národnom centre zdravotníckych informácií a popoludní sa budú spoločne s predstaviteľmi pacientskych organizácií venovať téme komunikácie a propagácie skríningov.
Projekt ICCCS, ktorý je podporovaný z Nástroja technickej podpory Európskej únie (TSI) a vykonáva sa v spolupráci s Generálnym riaditeľstvom Európskej komisie pre podporu štrukturálnych reforiem (GR REFORM), je spoluprácou medzi národnými a medzinárodnými odborníkmi v snahe vypracovať strategické plány na zlepšenie účasti a zníženie nerovností pri skríningu rakoviny.
Projekt na Slovensku bude riešiť výzvy identifikované ministerstvom zdravotníctva a ďalšími kľúčovými zainteresovanými stranami a pomôže reformovať infraštruktúru a služby zdravotnej starostlivosti s osobitným zameraním na zlepšenie informačného systému používaného na identifikáciu a pozývanie obyvateľstva oprávneného na skríning, čím sa vytvorí rámec pre pravidelný zber údajov na monitorovanie programov skríningu rakoviny. Projekt poskytne aj stratégiu pre komunikačnú kampaň na zvýšenie informovanosti o význame skríningu ako prevencie rakoviny.
Európsky plán na boj proti rakovine
Projekt ICCCS je v súlade s Európskym plánom na boj proti rakovine, ktorý stanovuje pre každú krajinu cieľ zabezpečiť, aby viac ako 90 % oprávnených poistnecov malo prístup ku kvalitnému skríningu rakoviny prsníka, rakoviny krčka maternice a kolorektálneho karcinómu. Okrem toho sa v Európskom pláne na boj proti rakovine zdôrazňuje, že každá krajina by mala posilniť registráciu rakoviny s cieľom umožniť sledovanie národnej záťaže rakovinou v populácii a meniacich sa trendov.
IARC
Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC), špecializovaná agentúra Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), podporuje medzinárodnú spoluprácu v oblasti výskumu rakoviny v oblasti prevencie a kontroly rakoviny. IARC podporuje krajiny na celom svete a pomáha im rozvíjať a realizovať strategické plány v oblasti kontroly rakoviny.
V tomto rámci IARC spustila projekt Improving Cancer Care Coordination and Screening in Latvia and Slovakia (ICCCS) ako súčasť spoločnej iniciatívy s Európskou komisiou a príslušnými národnými ministerstvami zdravotníctva na podporu kontroly rakoviny vo východnej Európe.
Cieľom projektu ICCCS je vypracovať strategické plány a plány v spolupráci s národnými partnermi s cieľom pomôcť znížiť úmrtnosť na rakovinu v Lotyšsku a na Slovensku.
Zdroj, foto: MZ SR, TS
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov
- Chronická obštrukčná choroba pľúc
- Zvolenská nemocnica otvára novú ambulanciu klinickej psychológie
- Medzi Slovákmi dominujú afektívne a stresom podmienené poruchy, pribúda porúch príjmu potravy
- Efektívnejšie zdravotníctvo
- Dojčata na kyslíku
- Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek s údivom sleduje medializované informácie o vyplácaní stabilizačného príspevku
- VÝZVA SLOVENSKÝCH PRIMÁRNYCH PEDIATROV RODIČOM DETÍ A SPOLOČNOSTI
- Čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch
- Ministerstvo finalizuje prvé čiastkové výsledky reformy nemocničnej siete
- Svet môže v budúcnosti pandémiu zvládnuť lepšie
- Stabilizačný príspevok – zásadné informácie