POTREBA REGULÁCIE PROBIOTÍK ČI AKO PROBIOTIKÁ POMÁHAJÚ PRI ÚZKOSTIACH A DEPRESIÁCH

BRATISLAVA, 28. júna –  Potreba regulácie probiotík, riešenie stukovatenej pečene či ako probiotiká pomáhajú pri úzkostiach a depresiách. Aj tomuto sa venuje 15. ročník najväčšej konferencie o probiotikách a črevnom mikrobióme IPC. Pri príležitosti svetového dňa mikrobiómu v Bratislave otvorili a prezentujú špičky v tejto oblasti z viac ako 50-tich krajín sveta témy, svoje skúsenosti a výsledky výskumov klinických a vedeckých štúdií. Konferencia trvá až do 30. júna.

Probiotiká iba na lekársky predpis?
Asi najdôležitejšou správou prvého dňa konferencie boli odporúčania Európskej spoločnosti pre gastroenterológiu, hepatológiu a výživu (ESPGHAN), v ktorých profesorka a predsedníčka pediatrie, Lekárskej univerzity vo Varšave, Hania Szajewska upozornila, že probiotiká sa aktuálne využívajú príliš nekontrolovateľne a je potrebné, aby sa k nim začalo pristupovať podobne ako k antibiotikám. „Táto potreba vzniká najmä preto, že účinky probiotík sú veľmi kmeňovo špecifické, nakoľko každý kmeň má iné účinky a nemožno ich tak používať nekontrolovateľne bez toho, aby ten, ktorý ich indikuje alebo kupuje nevedel o tom, aké účinky majú. Niektoré kmene totiž pôsobia protizápalovo, iné prozápalovo. Je teda potrebné vedieť za akým účelom si aké kupujem a ktoré sú vhodné pre náš zdravotný stav. V tejto oblasti vidím ešte veľký priestor na vzdelávanie lekárov aj širokej verejnosti,“ vysvetľuje organizátor konferencie, popularizátor vedy Ing. Norbert Bomba. 

Za najväčší problém probiotík vo svojej prednáške Hania Szajewska označila tak ich neriadené samovoľné užívanie bez cieleného odborného odporúčania.

Profesor Sin-Hyeog Im z Technickej a vedeckej univerzity Pohang v Južnej Kórei zasa zdôraznil, že účinok probiotík sa dostavuje až niekde okolo 3. mesiaca užívania, čo vyplýva z prirodzeného mechanizmu fungovania ľudskej imunity.

„Jednou z hlavných tém konferencie IPC je napríklad aj téma ako fungujú vlastne probiotiká a ako funguje mechanizmus účinkov na to, aby sme dokázali lepšie porozumieť čo robia v našom tele, a tak lepšie pretaviť vedomosti už do konkrétnych produktov. Veľká časť sa venuje aj takzvanej osi črevo-mozog (z ang. gut-brain axis), ktorá popisuje ako črevná mikrobiota dôkaze ovplyvňovať mozog napríklad pri depresiách či úzkostiach. Venovať sa bude v prednáškach aj osi črevo-pečeň, ktorá zase hovorí o tom, ako dokáže mikrobiota ovplyvniť peceň najmä ak hovorme o nealkoholickom stukovatení pečene. Vtedy ide o chronický zápal a stav a práve tento stav  by mohli dokázať probiotiká zlepšiť, po prípade úplne vyriešiť. Dostávame sa k tomu veľmi blízko a máme jedného z najlepších svetových expertov na túto tému,“ vysvetľuje spoluorganizátor a CEO spoločnosti Perbiotix Martin Haranta MSc.

O konferencií IPC
IPC je najväčšia vedecká konferencia na svete, ktorá sa už 22 rokov zameriava na probiotiká, prebiotiká, črevnú mikrobiotu, zdravie a výskum mikrobiómu vo svete. Je kľúčovým zdrojom informácií pre medicínu založenú na dôkazoch.

Po 11 rokoch sme sa túto konferenciu rozhodli vrátiť zo zahraničia na Slovensko a to konkrétne do Bratislavy. Chceme tak prispieť k popularizácií a rozvoju výskumu mikrobiómu na Slovensku a v Čechách. Veríme, že táto konferencia na ktorej sa zúčastňuje nie len európska ale aj svetová vedecká špička práve tomuto zámeru pomôže. Pre ilustráciu pri poslednom ročníku, ktorý sme organizovali v Prahe prišlo viac ako 400 účastníkov z 80 krajín, z toho približne polovica z Ázie. 

Zdroj: BeeContent s.r.o., TS

Foto: Freepik
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *