Výbor pre lieky na humánne použitie (CHMP) Európskej liekovej agentúry (EMA) začal s hodnotením údajov o rozšírení používania vakcíny Imvanex proti pravým kiahňam aj o opičie kiahne. Vakcína Imvanex je v súčasnosti v EÚ registrovaná na prevenciu pravých kiahní u dospelých. Obsahuje živý modifikovaný vírus vakcínie Ankara, ktorý je príbuzný s vírusom pravým kiahní. Považuje sa aj za potenciálnu vakcínu proti opičím kiahňam vďaka podobnostiam medzi vírusom opičích a pravých kiahní.
Preskúmanie bolo spustené na základe výsledkov z laboratórnych štúdií, ktoré naznačujú, že vakcína spúšťa produkciu protilátok, ktoré cielia na vírus opičích kiahní a môže slúžiť ako ochrana pred týmto ochorením.
Zásoby vakcíny Imvanex v Európe sú v súčasnosti veľmi limitované. Imvanex je v USA marketovaná pod názvom Jynneos, kde je registrovaná na prevenciu ako pravých, tak aj opičích kiahní.
Vzhľadom na obmedzenú dostupnosť vakcíny Imvanex EMA odporúča použitie vakcíny Jynneos aj v EÚ. O použití vakcíny Jynneos môžu rozhodnúť národné autority ako o dočasnom opatrení pri stúpajúcich prípadoch infekcie v EÚ.
Záver americkej FDA sa zakladal aj na odvodení účinnosti vakcíny Jynneos pri prevencii opičích kiahní z protilátkových reakcií proti vírusu v klinických štúdiách. Okrem toho štúdie na zvieratách vrátane primátov ukázali, že vakcína chráni zvieratá, ktoré boli vystavené vírusu opičích kiahní.
Medzi najčastejšie hlásené nežiaduce účinky po vakcíne Jynneos patrí bolesť, začervenanie, opuch, svrbenie a stvrdnutie v mieste vpichu, bolesť svalov a hlavy a únava.
Jynneos/Imvanex má pripraviť organizmus na obranu voči infekcii pravých alebo opičích kiahní. Obsahuje modifikovanú formu vakcínia vírusu nazývaného vakcínia Ankara. Tento vírus je v úzkom príbuzenstve s vírusom varioly (pravých kiahní) a opičích kiahní, ale nespôsobuje ochorenie u ľudí ani sa nemôže replikovať v ľudských bunkách. Vďaka podobnostiam s vírusmi pravých a opičích kiahní sa predpokladá, že protilátky, ktoré sa po očkovaní vytvoria, očkovaného chránia aj pred opičími kiahňami.
Po podaní vakcíny imunitný systém rozozná vírus vo vakcíne ako cudzorodý a spustí výrobu protilátok. Keď následne očkovaný príde do kontaktu s podobnými vírusmi, protilátky spolu s inými komponentmi imunitného systému vírus usmrtia a ochránia očkovaného pred vypuknutím ochorenia.
Opičie kiahne sú zriedkavé vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje podobnými príznakmi ako pravé kiahne. Medzi prvé príznaky patrí horúčka, bolesť hlavy a svalov a únava a ochorenie môže byť fatálne, aj keď má zväčša miernejší priebeh ako pravé kiahne. Na človeka sa prenáša z rôznych zvierat, ako napríklad z hlodavcov a primátov, ale môže sa prenášať aj z človeka na človeka po úzkom kontakte. Súčasné prípady nákazy od mája 2022 sú prvými prípadmi mimo afrického kontinentu, ktoré nemajú žiadnu spojitosť s endemickými oblasťami vírusu.
Európska lieková agentúra preskúma všetky dostupné údaje, a po formálnej žiadosti sa môže rozšíriť indikácia vakcíny Imvanex aj o prevenciu opičích kiahní.
Zdroj: 28.6.2022 SÚKL, TS
Foto: k-e-k-u-l-é z Pixabay
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov
- Chronická obštrukčná choroba pľúc
- Zvolenská nemocnica otvára novú ambulanciu klinickej psychológie
- Medzi Slovákmi dominujú afektívne a stresom podmienené poruchy, pribúda porúch príjmu potravy
- Efektívnejšie zdravotníctvo
- Dojčata na kyslíku
- Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek s údivom sleduje medializované informácie o vyplácaní stabilizačného príspevku
- VÝZVA SLOVENSKÝCH PRIMÁRNYCH PEDIATROV RODIČOM DETÍ A SPOLOČNOSTI
- Čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch
- Ministerstvo finalizuje prvé čiastkové výsledky reformy nemocničnej siete
- Svet môže v budúcnosti pandémiu zvládnuť lepšie
- Stabilizačný príspevok – zásadné informácie