MZ SR: Očkovať 4. dávkou sa už môžu všetci záujemcovia nad 50 rokov

Ministerstvo zdravotníctva SR dnes spustilo očkovanie 2. posilňujúcou dávkou vakcínou proti ochoreniu Covid-19 pre všetkých záujemcov, ktorí sú starší ako 50 rokov. Zároveň sa od budúceho týždňa spustí prihlásenie na 2. booster dávku aj pre imunokompromitovaných pacientov od 12 rokov.

Pandémia ochorenia Covid-19 sa ešte neskončila a naprieč Európou rastie počet nových prípadov. Zatiaľ však krajiny vrátane Slovenska nezaznamenávajú zvýšený nápor na zdravotníctvo. Je to spôsobené viacerými faktormi, pričom jedným z tých kľúčových je vysoká miera zaočkovanosti populácie, najmä tej rizikovej.  Keďže však imunita po očkovaní postupom času slabne, rastie počet osôb, ktoré sa môžu vírusom SARS-CoV-2 nakaziť.

Očkovanie je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia a následnou hospitalizáciou či úmrtím. Aj preto Ministerstvo zdravotníctva SR otvára možnosť podania 2. posilňujúcej dávky (4. dávky) pre všetkých záujemcov, ktorí sú starší ako 50 rokov.

Požiadať o očkovanie 2. posilňujúcou (2. booster) dávkou teda môžu:

  • všetky osoby staršie ako 50 rokov – ihneď,
  • imunokompromitovaní pacienti od 12 rokov –  od budúceho týždňa.

Odstup od podania 1. booster dávky musí byť minimálne 4 mesiace alebo 3 mesiace od prekonania ochorenia Covid-19.

Záujemcom o očkovanie 2. posilňujúcou (2. booster) dávkou bude podaná vakcína Comirnaty od spoločnosti Pfizer–BioNTech bez ohľadu na ich predchádzajúce vakcíny.

Rezort zdravotníctva upozorňuje, že pokračuje aj očkovanie prvou dávkou očkovacej schémy  a 1. posilňujúcou dávkou (3. dávkou). Záujemcovia o očkovanie si môžu vybrať z vakcín Comirnaty (Prizer/BioNTech), Nuvaxovid (Novavax) a Janssen (Johnson&Johnson).

Registrácia na očkovanie je možná, ako zvyčajne, prostredníctvom stránky www.korona.gov.sk. Záujemcovia môžu využiť aj možnosť očkovania bez registrácie. Zoznam voľných termínov je zverejnený a každý týždeň aktualizovaný na stránke Ministerstva zdravotníctva SR https://www.health.gov.sk/?Ockovanie-bez-registracie.

Zdroj: MZ SR, TS

Obrázok: Memed Nurrohmad z Pixabay
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *