Primár detského oddelenia levočskej nemocnice hovorí o vzniku porúch zdravia u detí a mladistvých v letnom období

S akými ochoreniami u detí sa stretávame v lete a kedy máme byť obozretní?

Primár detského oddelenia Nemocnice AGEL Levoča, MUDr. Martin Tkáč približuje riziká porúch zdravia u detí rôznych vekových kategóriách. V najnižších vekových kategóriách sa u detí stretávame najčastejšie s hnačkovými ochoreniami spôsobenými prevažne vírusmi. Samostatnou kapitolou týkajúcou sa prevažne detí v dorastovom veku sú možné komplikácie s užívaním alkoholu. V poslednom období boli v nemocnici hospitalizované tri adolescentné dievčatá intoxikované alkoholom. Vedeli ste, že deti majú zúžené zorné pole?

Obdobie leta, čas školských prázdnin, s množstvom voľného času a rôznymi možnosťami využiť ho na pobyt v prírode, turistiku, športy, brigády, ale aj iné aktivity, prináša so sebou aj riziká porúch zdravia, týkajúcich sa, ani nie tak malých detí, ktoré sú pod dohľadom svojich rodičov, ale hlavne  väčších detí a adolescentov, ktorí už nie sú pod ich permanentným dohľadom. Tieto komplikácie, ktoré priblížil primár detského oddelenia MUDr. Martin Tkáč, sú náplňou práce detských obvodných ambulancií, ale aj detských oddelení.

„V najnižších vekových kategóriách sa stretávame najčastejšie s hnačkovými ochoreniami spôsobenými prevažne vírusmi, sprevádzané značnými známkami dehydratácie, kedy nestačí podávať tekutiny ústami, ale je nutná infúzna liečba. Dehydratácia nemusí byť spôsobená len hnačkami, prípadne vracaním, ale pri letných horúčavách a pobyte v prírode je dôležité sledovať u detí, ktoré majú  výraznejší sklon k dehydratácii ako dospelí,  dostatočný príjem tekutín a vyhýbať sa pobytu na priamom slnku,“ hovorí primár detského oddelenia, MUDr. Martin Tkáč. Z ochorení dýchacích orgánov prevažujú tiež ochorenia spôsobené vírusmi, menej časté sú bakteriálne infekcie dolných dýchacích ciest ako zápaly priedušiek či pľúc. Za pomerne časté ochorenia v tomto období udáva primár ochorenia slizníc ústnej dutiny – stomatitídy, vírusovú – herpetickú etiológiu,  sprevádzané výsevom kožných exantémov (piata, šiesta choroba). S kúpaním na kúpaliskách sa prevažne u dievčat môžu častejšie vyskytovať infekcie močových ciest.

Samostatnou kapitolou týkajúcou sa prevažne detí v dorastovom veku sú možné komplikácie s užívaním alkoholu, drog, fajčením a nadmerným užívaním energetických nápojov. „V poslednom období sme hospitalizovali tri adolescentné dievčatá intoxikované alkoholom s poruchou vedomia, opakovaným  vracaním  a známkami dehydratácie.  V týchto prípadoch  nejde len o  rozvrat vnútorného prostredia, ale pri vracaní a poruche vedomia môže dôjsť ku aspirácii zvratkov s následnou poruchou prevzdušnenia pľúcneho tkaniva (atelektáza) alebo rozvojom aspiračného zápalu pľúc,“ približuje nástrahy požívania alkoholu u mladistvých primár.

Ďalšou, nie menej závažnou problematikou, sú úrazy. „Či už to sú úrazy pri športe, turistike, kúpaní, musíme zasa zdôrazniť, že požitie drog, alebo alkoholu je často pridruženou podmienkou vzniku  úrazov pri skokoch do vody alebo dokonca utopení. Dopravné úrazy, napríklad na bicykloch a kolobežkách, sú doménou väčších detí,“ približuje primár. Malé deti bývajú tiež účastníkmi dopravných nehôd, kedy vznikajú poranenia zrazením motorovým vozidlom pri vbehnutí do jeho jazdnej dráhy. „Zorné pole malých detí je oproti dospelým zúžené, a preto si prichádzajúci dopravný prostriedok často nevšimnú. Deti sú, samozrejme, tiež účastníkmi automobilových nehôd so závažnými, niekedy smrteľnými úrazmi, vysvetľuje MUDr. Tkáč.

Nemali by sme zabudnúť ani na možné alergické reakcie pri kontakte s rastlinami, požívaní potravy, alebo poštípaní hmyzom, kde niekedy hrozí aj rozvoj zápalového procesu s nutnosťou užívania  antibiotík. V tejto problematike ja samostatnou jednotkou pohryzenie kliešťom s možnosťou prenosu infekcie, najčastejšie vznikom boreliózy.

„Problematika tejto kapitoly pediatrie je značne široká a takto nakrátko sa nedá obsiahnuť všetko. Rodičia detí by mali mať stále na zreteli dostatočné poučenie detí a upozornenie na možné riziká. Deti, ktoré nie sú samostatné, by mali byť stále pod dohľadom rodičov alebo zodpovedných starších súrodencov,“ dodáva na záver primár detského oddelenia levočskej nemocnie, MUDr. Martin Tkáč.

Zdroj, foto: AGEL SK, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *