Prišiel čas hľadať riešenia

Určite ste zaregistrovali, že redakcia Lekárskych novín pripravuje v spolupráci s partnermi konferenciu Telemedicína 2022. Medzi oslovenými firmami sa stretávame s rôznymi reakciami. Obzvlášť ma zaujala jedna z odpovedí, ktorá najlepšie ilustruje náladu v segmente. Firma sa aktívne venovala podpore komunikácie o telemedicíne niekoľko rokov, ale do vyriešenia systémových záležitostí na strane regulátorov nevidia priestor na zásadný posun v rámci diskusií. O telemedicíne sa hovorí už takmer dvadsať rokov.

Objavili sa zaujímavé futurologické koncepty a vízie. Objavili sa aj nové technologické riešenia, ktoré sú nasadzované často na základe entuziazmu jednotlivých lekárov a medicínskych pracovísk. Postupne miznú prekážky v hardvérových riešeniach a problémom sa skôr stáva softvér, systém spracovania získaných dát, ich analýza a praktické využitie.

O medicínskych a právnych aspektoch a konzekvenciách telemedicínskych riešení by sme mohli napísať celé traktáty. Jadro problému je však v niečom inom. Realita dobehla regulátorov a politické elity nepripravených na túto výzvu. Rozumieme skepse, ktorá po toľkých rokoch nevidí priestor na ďalšie diskusie. Iba diskusie. Prišiel čas hľadať riešenia. Preto sme otvorili možnosť pre všetkých, ktorí chcú hľadať riešenia. Spomínam si na jeden pekný bonmot: Kto nechce, hľadá dôvody, kto chce, hľadá spôsoby. Myslím si, že negativizmu zažívame dosť. Poďme spoločne urobiť z tejto témy pozitívny príklad, ako sa veci robiť dajú.

Autor: Jozef Dermek, Redaktor Lekárskych novín
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *