Ministerstvo zdravotníctva predloží na rokovanie vlády komplexný návrh na zvýšenie platov všetkých zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Po desiatich rokoch ide v globále o najvyššie zvyšovanie platov pre zdravotnícke povolania. Zároveň rezort do realizačnej fázy posúva ďalšie systémové zmeny, ktoré skvalitnia slovenské zdravotníctvo.
„Zdravotnícky systém na Slovensku poslednú dekádu trpel absolútnou nehybnosťou, problémy sa stali z roka na rok akútnejšími. Preto sme za posledný rok pripravili komplexné systémové riešenia. V tejto chvíli vstupujeme do druhej fázy a navrhnuté riešenia zavádzame do praxe,“ vyhlásil Vladimír Lengvarský.
Podľa slov ministra zdravotníctva je zvyšovanie ohodnotenia našich zdravotníkov prvým a jedným z najvýznamnejších krokov. Pri prípravách komplexných systémových zmien totiž rezort prikladal veľkú váhu práve hlasom kolegov z nemocníc, záchraniek či nemocničných lekární, ktorí problémom slovenského zdravotníctva čelia každý deň.
„Zvýšeniu predchádzali mesiace rokovaní so všetkými zainteresovanými stranami. Dnes je na stole konkrétny výsledok. Skokovo odstraňujeme veľkú krivdu voči našim kolegom. Som si istá, že rokom 2023 sa zvyšovanie platov našich kolegov nezastaví a bude ďalej pokračovať,“ hovorí štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Lenka Dunajová Družkovská.
Pritom podotýka, že zvýšenie, napríklad, platov lekárov v roku 2023 bude ešte vyššie ako dokopy za predchádzajúce tri roky. Konkrétne, napríklad, lekári so špecializáciou a praxou 20 a viac rokov dosiahnu bez príplatkov plat nad 3 000 eur, začínajúcemu lekárovi bez špecializácie a praxe sa plat zvýši o 279 eur v hrubom.
Zároveň ministerstvo pripravilo aj zmeny v uznávaní odpracovaných rokov v zdravotníctve. Po novom sa budú zarátavať aj odpracované roky v zdravotníctve v zahraničí a pre potreby platového ohodnotenia sa bude akceptovať aj časť obdobia na materskej a rodičovskej dovolenke do dĺžky šesť rokov.
Samotné komplexné zvyšovanie platov zdravotníckym povolaniam je podľa rezortu len jedným z mnohých potrebných krokov, ako napraviť problémy v zdravotníctve. Paralelne so zaistením spravodlivého ohodnotenia pre svojich kolegov ministerstvo predložilo a predkladá ďalšie systémové zmeny, ktoré pomôžu výrazne skvalitniť aktuálny stav.
Minulý rok ministerstvo pod svoju gesciu prevzalo agendu zavádzania DRG systému, ktorý vymení súčasné paušálne náhrady a zaistí spravodlivý systém financovania jednotlivých zdravotníckych úkonov. Rozbehla sa reforma zdravotného poistenia. Vďaka pripraveným zmenám sa odstráni diskriminácia viac ako 120-tisíc pacientov, ktorí dnes nemajú prístup k zdravotnej starostlivosti. Zároveň sa do zdravotníctva dostane viac prostriedkov prostredníctvom zvýšenia platieb za poistencov štátu.
„Ďalším z významných systémových krokov je lieková reforma. Vďaka nej sa dostanú slovenskí pacienti k relevantným inovatívnym liekom, čím sa skvalitní starostlivosť aj z ďalšieho hľadiska,“ konštatuje štátny tajomník Róbert Babeľa.
Rezort zároveň aktívne pracuje aj na čerpaní prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti – pritom väčšina legislatívnych míľnikov už bola zrealizovaná. Ministerstvu sa podarilo rozhýbať výstavbu novej vlajkovej lode slovenského zdravotníctva – Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy. Pribudne nová nemocnica v Martine. Rezort pripravuje aj renováciu záchranných staníc a finišuje práce na výzve pre novú sieť nemocníc.
„Napriek pandémii sme rozbehli procesy a zmeny, na ktoré slovenské zdravotníctvo čakalo roky. Otázka ohodnotenia zdravotníkov je jedným zo širokého spektra problémov, ktorým čelíme. Napriek tomu som rád, že sa nám v otázke spravodlivejších platov našich kolegýň a kolegov podarilo nájsť zhodu. Obzvlášť, ak sa to podarilo v najhoršej možnej ekonomickej situácii, kedy rastú ceny energií, otvorene sa hovorí o hrozbe recesie a ekonomika sa stále neotriasla ani z pandémie,“ uzavrel Vladimír Lengvarský.
Foto: Freepik
Zdroj: MZ SR, TS
- Po covide na Madagaskare
- Vlani darovalo v levickej nemocnici krv takmer 2100 darcov
- Skalická nemocnica zavádza terapiu rázovou vlnou
- DEFORMITY TVÁRE SA DAJÚ ZMENIŤ Pomôcť môžu tzv. ORTOGNÁTNE OPERÁCIE
- Rozvoj prevencie v školách a v školských zariadeniach
- Univerzita Komenského predala patent, ktorý pomôže riešiť neplodnosť
- Novela Zákonníka práce prináša nové povinnosti pre zamestnávatel’ov
- Ak máte na koži znamienka, prípadne iné kožné výrastky, ktoré vás trápia, dajte si ich bezpečne odstrániť
- STIAHNUTIE LIEKU DIPROPHOS Z TRHU
- Malíček ponúka rodičom predčasniatok psychologickú podporu
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (13. január – 19. január 2023)
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov