Na vládu ide komplexné zvyšovanie platov pre zdravotníkov

Ministerstvo zdravotníctva predloží na rokovanie vlády komplexný návrh na zvýšenie platov všetkých zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Po desiatich rokoch ide v globále o najvyššie zvyšovanie platov pre zdravotnícke povolania. Zároveň rezort do realizačnej fázy posúva ďalšie systémové zmeny, ktoré skvalitnia slovenské zdravotníctvo.

„Zdravotnícky systém na Slovensku poslednú dekádu trpel absolútnou nehybnosťou, problémy sa stali z roka na rok akútnejšími. Preto sme za posledný rok pripravili komplexné systémové riešenia. V tejto chvíli vstupujeme do druhej fázy a navrhnuté riešenia zavádzame do praxe,“ vyhlásil Vladimír Lengvarský.

Podľa slov ministra zdravotníctva je zvyšovanie ohodnotenia našich zdravotníkov prvým a jedným z najvýznamnejších krokov. Pri prípravách komplexných systémových zmien totiž rezort prikladal veľkú váhu práve hlasom kolegov z nemocníc, záchraniek či nemocničných lekární, ktorí problémom slovenského zdravotníctva čelia každý deň.

„Zvýšeniu predchádzali mesiace rokovaní so všetkými zainteresovanými stranami. Dnes je na stole konkrétny výsledok. Skokovo odstraňujeme veľkú krivdu voči našim kolegom. Som si istá, že rokom 2023 sa zvyšovanie platov našich kolegov nezastaví a bude ďalej pokračovať,“ hovorí štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Lenka Dunajová Družkovská.

Pritom podotýka, že zvýšenie, napríklad, platov lekárov v roku 2023 bude ešte vyššie ako dokopy za predchádzajúce tri roky. Konkrétne, napríklad, lekári so špecializáciou a praxou 20 a viac rokov dosiahnu bez príplatkov plat nad 3 000 eur, začínajúcemu lekárovi bez špecializácie a praxe sa plat zvýši o 279 eur v hrubom.

Zároveň ministerstvo pripravilo aj zmeny v uznávaní odpracovaných rokov v zdravotníctve. Po novom sa budú zarátavať aj odpracované roky v zdravotníctve v zahraničí a pre potreby platového ohodnotenia sa bude akceptovať aj časť obdobia na materskej a rodičovskej dovolenke do dĺžky šesť rokov. 

Samotné komplexné zvyšovanie platov zdravotníckym povolaniam je podľa rezortu len jedným z mnohých potrebných krokov, ako napraviť problémy v zdravotníctve. Paralelne so zaistením spravodlivého ohodnotenia pre svojich kolegov ministerstvo predložilo a predkladá ďalšie systémové zmeny, ktoré pomôžu výrazne skvalitniť aktuálny stav.

Minulý rok ministerstvo pod svoju gesciu prevzalo agendu zavádzania DRG systému, ktorý vymení súčasné paušálne náhrady a zaistí spravodlivý systém financovania jednotlivých zdravotníckych úkonov. Rozbehla sa reforma zdravotného poistenia. Vďaka pripraveným zmenám sa odstráni diskriminácia viac ako 120-tisíc pacientov, ktorí dnes nemajú prístup k zdravotnej starostlivosti. Zároveň sa do zdravotníctva dostane viac prostriedkov prostredníctvom zvýšenia platieb za poistencov štátu. 

„Ďalším z významných systémových krokov je lieková reforma. Vďaka nej sa dostanú slovenskí pacienti k relevantným inovatívnym liekom, čím sa skvalitní starostlivosť aj z ďalšieho hľadiska,“ konštatuje štátny tajomník Róbert Babeľa.

Rezort zároveň aktívne pracuje aj na čerpaní prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti – pritom  väčšina legislatívnych míľnikov už bola zrealizovaná. Ministerstvu sa podarilo rozhýbať výstavbu novej vlajkovej lode slovenského zdravotníctva – Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy. Pribudne nová nemocnica v Martine. Rezort pripravuje aj renováciu záchranných staníc a finišuje práce na výzve pre novú sieť nemocníc.

„Napriek pandémii sme rozbehli procesy a zmeny, na ktoré slovenské zdravotníctvo čakalo roky. Otázka ohodnotenia zdravotníkov je jedným zo širokého spektra problémov, ktorým čelíme. Napriek tomu som rád, že sa nám v otázke spravodlivejších platov našich kolegýň a kolegov podarilo nájsť zhodu. Obzvlášť, ak sa to podarilo v najhoršej možnej ekonomickej situácii, kedy rastú ceny energií, otvorene sa hovorí o hrozbe recesie a ekonomika sa stále neotriasla ani z pandémie,“ uzavrel Vladimír Lengvarský.

Foto: Freepik

Zdroj: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *