Vláda schválila komplexný nárast platov v zdravotníctve

Vláda SR dnes schválila komplexné zvýšenie platov v ústavnej zdravotnej starostlivosti a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Ide o najkomplexnejšie a najvyššie zvýšenie platov od roku 2013. Schváleniu predchádzali mesiace rokovaní so všetkými relevantnými stranami.

„Súčasné ohodnotenie našich zdravotníkov vnímame ako komplexný problém, preto ho aj musíme riešiť ako celok. Navýšenie sa tak týka všetkých zdravotníckych povolaní. Pre zdravotníctvo je maximálne dôležité, aby nedochádzalo k pocitom nespravodlivosti medzi jednotlivými povolaniami,“ vyhlásil Vladimír Lengvarský.

Predloženiu návrhu na zvýšené ohodnotenie predchádzali mesiace rokovaní so všetkými relevantnými zainteresovanými stranami: odbormi, komorami, stavovskými organizáciami a združeniami a ďalšími organizáciami. Ministerstvo podotýka, že rokom 2023 sa zvyšovanie platov v zdravotníctve nekončí a v nasledujúcich rokoch bude pokračovať.

„Som rád, že sa zvýšenie podarilo na vláde schváliť. Nečakajú nás jednoduché mesiace. Inflácia, ceny energií, hroziaca recesia doliehajú na štátny aj na súkromný sektor. Napriek tomu sme na vláde dosiahli dohodu na spravodlivejšom ohodnotení a istote pre našich zdravotníkov,“ pokračuje minister zdravotníctva. Rezort plánuje vládny návrh v parlamente schváliť prostredníctvom skráteného legislatívneho konania.

Po schválení parlamentom sa tak platové ohodnotenie slovenských zdravotníkov stane konkurencieschopným v rámci krajín V4. Začínajúcemu lekárovi bez špecializácie a praxe sa plat zvýši o 279 eur v hrubom. Lekári so špecializáciou a praxou dvadsať a viac rokov dosiahnu bez príplatkov plat nad 3 000 eur.

Samotné komplexné zvyšovanie platov zdravotníckym povolaniam je podľa rezortu len jedným z mnohých krokov, ako napraviť problémy v zdravotníctve. Okrem zaistenia spravodlivého ohodnotenia pre svojich kolegov ministerstvo predložilo a pracuje na ďalších systémových zmenách, ktoré pomôžu skvalitniť aktuálny stav, napríklad na spravodlivom systéme financovania jednotlivých zdravotníckych úkonov, reforme zdravotného poistenia, či na investíciách z plánu obnovy do zdravotníckych zariadení.

Zdroj: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *