Európsky urologický týždeň 2022: Chodenie k urológovi by nemalo byť tabu

Bratislava, 28. september 2022 – Európsky urologický týždeň sa  každoročne venuje niektorej  dôležitej   téme  z oblasti urológie. Odborníci  z oblasti  urológie  sa   snažia  osvetou povzbudiť ľudí, aby mysleli na svoje zdravie a nezanedbávali prevenciu, prvé príznaky ochorení, či potrebné urologické vyšetrenia. Tento rok sa zamerali na rakovinu močového mechúra. Na fakt, že návštevy urológa u mužov a žien sú dlhodobo podceňované aj pri tomto ochorení, poukazuje aj Slovenská urologická spoločnosť. Oficiálne sa tak zapája do Európskeho urologického týždňa aj na Slovensku, ktorý prebieha od 26. do 30. septembra vo všetkých európskych krajinách.

Rakovina močového mechúra patrí medzi diagnózy, o ktorých sa až tak nehovorí. Podľa štúdie z roku 2020 je však karcinóm močového mechúra v poradí desiatym najčastejšie diagnostikovaným onkologickým ochorením na svete[1]. Podobne, ako aj pri iných onkologických ochoreniach, stretávame sa pri ňom s predsudkami, chýbajúcou osvetou o rizikových faktoroch a prvých príznakoch ochorenia, či neskorou diagnostikou.

Symptómy netreba brať na ľahkú váhu

Vo svete je každoročne diagnostikovaných viac ako pol milióna prípadov rakoviny močového mechúra[2]. Toto ochorenie je nebezpečné najmä v tom, že často trvá dlho, kým sa jeho symptómy prejavia – iba 30 % z pacientov pociťuje napríklad bolesť v podbruší[3]. „Jedným z  hlavných symptómov, ktorý by ľudia nemali brať na ľahkú váhu, sú stopy krvi v moči, ako aj zmena jeho sfarbenia,“ hovorí doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD., prezident Slovenskej urologickej spoločnosti.

Najviac ohrození sú muži po 60. roku života. Majú 4- až 5-násobne vyššiu pravdepodobnosť vzniku karcinómu močového mechúra v porovnaní so ženami. U žien však figuruje vyššia úmrtnosť, na možné symptómy ochorenia by si tak mali dávať pozor všetci. Mnohým ľuďom bráni vo vyhľadaní pomoci lekára ostych a tabuizácia urologických tém v spoločnosti. Čakať s návštevou odborníka sa neoplatí, ľudia však príznaky problémov často ignorujú a urológa vyhľadajú, až keď je neskoro. „Čím dlhšie sa čaká na začatie liečby, štádium ochorenia postupuje a tým pádom horšia je i prognóza. V neskorších štádiách sa rakovina močového mechúra šíri ďalej do vzdialených lymfatických uzlín alebo iných orgánov, čo liečbu komplikuje,“ vysvetľuje doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD.

Boj s nedostatočnou osvetou aj tabuizáciou

Slováci preventívne prehliadky u urológa zanedbávajú, napriek tomu, že je to dôležitá časť včasného záchytu a vyliečenia. Chodí na ne približne len 20 % pacientov po päťdesiatke, čo je alarmujúco nízke číslo. Podľa údajov zozbieraných Európskou urologickou asociáciou[4] je však zarážajúce, že v piatich európskych krajinách 40 % respondentov nevedelo uviesť, čo urológ vlastne robí.

Okrem rakoviny močového mechúra sa tabuizácia týka aj iných urologických ochorení, vrátane rakoviny prostaty. Tá patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia u mužov. Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií trpí rakovinou prostaty takmer 9 000 Slovákov a každoročne ich pribúda viac ako 2 000.[5] „Kvôli nízkej návštevnosti urologických ambulancií sú však čísla v realite pravdepodobne oveľa vyššie“, uviedol MUDr. Ladislav Macko, predseda ambulantnej Sekcie neštátnych urológov.  

Aj tento rok preto Slovenská urologická spoločnosť pripravuje veľkú novembrovú kampaň „Movember“. „Už piaty rok chceme prostredníctvom tejto kampane pokračovať v osvete prevencie a liečby rakoviny prostaty, ako aj jej symptómoch a rizikových faktoroch. Návšteva urológa by sa mala stať pravidelnou a bežnou súčasťou starostlivosti o vlastné zdravie,“ uzatváradoc. MUDr. Ivan Minčík, PhD.


[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7151633/

[2] https://urologyweek.org/

[3] https://www.nierakovine.sk/clanok/2021-07-08-vyskyt-rakoviny-mocoveho-mechura-narasta-v-akych-podmienkach-sa-lieci-slovensky-pacient

[4] Prieskum bol realizovaný v piatich krajinách – Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Španielsko a Veľká Británia na vzorke 2 575 respondentov v dňoch 30 – 31 júla 2018. Ďalšie údaje sú dostupné na stránke https://patients.uroweb.org/wp-content/uploads/2019/05/May-2019_EAU-press-release_urology-awareness-Kopie.pdf.

[5] Incidencia zhubných nádorov v Slovenskej republike 2010, národné centrum zdravotníckych informácií, Národný onkologický register. (2017) ISBN 978-80–89292-55-4.

Zdroj: Seesame, TS

Foto: Freepik
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *