Bratislava, 10. október 2022 – Tohtoročný Svetový deň duševného zdravia na Slovensku upriamuje svoju pozornosť na humanizáciu v psychiatrii. Pri tejto príležitosti bol predstavený pilotný projekt zavádzania „Stromov úprimnosti a odkazov pre pacientov“ na prvých slovenských psychiatrických klinikách univerzitných nemocníc. Projekt vítajú odborníci, nemocnice, aj pacienti. Investovať do humanizácie v psychiatrii plánuje aj Ministerstvo zdravotníctva SR.
Svetový deň duševného zdravia každoročne, už od roku 1992, vyhlasuje Svetová federácia duševného zdravia v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). „Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o otázkach duševného zdravia na celom svete, ako aj mobilizovať úsilie na jeho podporu a tiež akcentovať rovnocennosť problematiky duševného zdravia so zdravím telesným.“ opisuje doc. MUDr. Ľubormíra Izáková, PhD., hlavná odborníčka MZ SR pre psychiatriu. „Tento výnimočný deň si pripomíname pravidelne aj na Slovensku. V tomto roku sme sa ho rozhodli venovať podmienkam psychiatrickej hospitalizácie. Ide o tému, ktorá je v očiach verejnosti dlhodobo stigmatizovaná, veľa sa o nej hovorí, no zároveň otvára otázky potreby humanizácie v psychiatrii.“ dopĺňa docentka Izáková.
Stromy s odkazmi pre pacientov
Slovenskí odborníci preto siahli po medzinárodnom, overenom modeli bezpečnej psychiatrickej starostlivosti. „Ide o tzv. model „Safewards“, ktorý zahŕňa viaceré odporúčania na zlepšenie terapeutického vzťahu s pacientom. A jedným z nich, ktorý sme sa rozhodli realizovať aj na Slovensku, je Strom odkazov.“ opisuje východiská projektu predsedníčka Sekcie sestier pracujúcich v psychiatrii, doc. Mgr. Martina Dubovcová, PhD., MPH.
Stromy odkazov pre pacientov zaviedli na svojich pracoviskách prvé slovenské psychiatrické kliniky univerzitných nemocníc. Projekt spočíva v zanechávaní odkazov od pacientov, ktorí z oddelenia odchádzajú. Ich zanechaný odkaz môže podľa doc. Dubovcovej veľmi pomôcť novým pacientom. „Mnohí pacienti prichádzajú na lôžkové oddelenie v akútnom stave, stave hlbokej beznádeje a s obavami. Nevedia, čo očakávať, svoje pocity často maskujú. Práve odkazy od predchádzajúcich pacientov im môžu dodať nádej a pozitívny účinok toho, čo im o účele a prínosoch hospitalizácie hovorí personál.“, vysvetľuje docentka Dubovcová.
K prvým zapojeným psychiatrickým klinikám sa môžu pridať aj ďalší
„Som veľmi rád, že práve Univerzitná nemocnica Bratislava patrí medzi prvé nemocnice, ktoré sa rozhodli aplikovať tento inovatívny model na našich dvoch psychiatrických klinikách. Verím, že budeme inšpiráciou aj pre ďalšie nemocnice.“ uvádza riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava, MUDr. Alexander Mayer, PhD., MPH, MHA. Okrem Bratislavy sa v pilotnej fáze do projektu zapojila aj Psychiatrická klinika Univerzitnej nemocnice v Martine a dve psychiatrické kliniky Univerzitnej nemocnice v Košiciach. „Boli by sme veľmi radi, ak by postupne aj na ostatných psychiatrických klinikách a oddeleniach vyrástli takéto stromy.“ vyzýva jedna z iniciátorov projektu, docentka Izáková.
Investovať do humanizácie v psychiatrii plánuje aj ministerstvo zdravotníctva
Ministerstvo zdravotníctva na začiatku októbra avizovalo vyhlásenie troch investícií z Plánu obnovy a odolnosti SR pre kvalitnejšiu starostlivosť o duševné zdravie. Jednou z nich je aj investícia do humanizácie oddelení v ústavnej psychiatrickej starostlivosti, do ktorej podľa rezortu poputuje najvyššia suma, takmer 11 miliónov eur. „Uvedené tri výzvy sú jednou z odpovedí na zaostávanie v oblasti starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku. Spoločne výzvy tvoria kompaktný celok. Spájajú rozšírenie dostupnosti pomoci, zvýšenie kvality diagnostiky a samotné prostredie, v ktorom sa pacienti liečia,“ pripomenul na tlačovej konferencii k Svetovému dňu duševného zdravia prof. Róbert Babeľa, štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR.
Video o pilotnom projekte zavádzania „Stromov úprimnosti a odkazov pre pacientov“ na prvých psychiatrických oddeleniach si môžete stiahnuť a pozrieť na nasledovnom odkaze: https://vimeo.com/756933281/acf26f8b3b
Zdroj: Seesame, TS
- Rozvoj prevencie v školách a v školských zariadeniach
- Univerzita Komenského predala patent, ktorý pomôže riešiť neplodnosť
- Novela Zákonníka práce prináša nové povinnosti pre zamestnávatel’ov
- Ak máte na koži znamienka, prípadne iné kožné výrastky, ktoré vás trápia, dajte si ich bezpečne odstrániť
- STIAHNUTIE LIEKU DIPROPHOS Z TRHU
- Malíček ponúka rodičom predčasniatok psychologickú podporu
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (13. január – 19. január 2023)
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov
- Chronická obštrukčná choroba pľúc
- Zvolenská nemocnica otvára novú ambulanciu klinickej psychológie
- Medzi Slovákmi dominujú afektívne a stresom podmienené poruchy, pribúda porúch príjmu potravy
- Efektívnejšie zdravotníctvo