Za bolestivými kĺbmi môže byť artritída, ktorá sa prejavuje najmä ich rannou stuhnutosťou a opuchmi. Svetový deň artritídy, ktorý si pripomíname už dvadsaťosem rokov, má za cieľ zvýšiť povedomie o tomto ochorení. Európska liga proti reumatizmu (EULAR) pri tejto príležitosti upozorňuje na to, že len v rámci Európy nie je diagnostikovaných približne 100 miliónov pacientov. Hoci sa snažia vyrovnať so symptómami, ktoré tento stav so sebou prináša, často sú bagatelizované alebo nesprávne diagnostikované.
Ľudia s artritídou prichádzajú o poznanú kvalitu života, keďže ochorenie ich obmedzuje vo vykonávaní každodenných činností, znižuje u nich rozsah pohybu a prináša obmedzenia v športových aktivitách. Primárnym signálom je bolesť kĺbov a opuch v postihnutom mieste, ťažkosti pri rannom vstávaní či chôdzi do schodov. Naviac, stanoviť správnu diagnózu nemusí byť jednoduché. Ide o komplexný proces, ktorý sa skladá z rozhovoru s pacientom o jeho ťažkostiach, klinického vyšetrenia kĺbov v ambulancii, laboratórneho vyšetrenia vrátane imunologických odberov a zobrazovacích vyšetrení.
„Ochorenie sa stanovuje na základe typických klinických prejavov ako sú opuch a bolestivosť kĺbov, prítomnosti niektorých autoprotilátok, obvykle aj so zvýšením zápalových parametrov. Zo subjektívnych ťažkostí pacienti popisujú rannú stuhnutosť kĺbov rúk, chronickú únavu, prípadne aj mierne zvýšenú teplotu. Na vzniku tejto choroby sa podieľa viacero faktorov. Istú rolu tu zohráva dedičnosť, respektíve určitá genetická predispozícia človeka, a v prítomnosti ďalších rizikových faktorov ako sú infekcia, chronický stres, fajčenie a podobne sa spustí zápalový proces,“ hovorí reumatologička MUDr. Katarína Sisol z AGEL Clinic Bratislava.
Výskyt tohto ochorenia v populácii sa uvádza okolo 1 % a častejší je u žien v strednom veku. Nevynecháva ale žiadnu vekovú kategóriu, dokonca sa môže v prípade juvenilnej artritídy rozvinúť aj v detskom veku. Existujú rôzne typy artritídy aj rôzne reumatické ochorenia, u ktorých klinickým prejavom môže byť aj artritída a nie sú u nich pozitívne reumatoidné faktory. „Práve pacienti, ktorí nemajú prítomné reumatoidné faktory a ani zvýšené zápalové parametre sa dostávajú na vyšetrenie pomerne neskoro. V počiatočných štádiách ochorenia bývajú ešte normálne nálezy pri röntgenovom vyšetrení, takže ani to obvykle nepomôže k stanoveniu včasnej diagnózy a skorému odoslaniu pacienta. Až pri dlhšie trvajúcej chorobe alebo, ak nie je dostatočne liečená, môže dochádzať k deštrukcii kĺbov, ktoré sú následne viditeľné aj pri zobrazovacích vyšetreniach.
Keďže ide o autoimunitné ochorenie, reumatoidná artritída sa lieči imunosupresívnymi liekmi. Za zlatý štandard je považovaný napríklad metotrexát. V čase vysokej aktivity choroby pomáhajú tiež kortikoidy, či už vo forme injekčného podania priamo do postihnutých kĺbov alebo v tabletovej podobe a tiež protizápalové analgetiká. Pri nedostatočnom efekte je na mieste aj biologická liečba, ktorá však podlieha schváleniu zdravotnej poisťovne.
Pri bolestiach a opuchoch kĺbov pacienti často nevedia, či sa obrátiť na ortopedickú alebo reumatologickú ambulanciu. „Keďže ide o zápalový proces, základom je liečba u reumatológa, ktorý má paletu konzervatívnych možností od fyzioterapie až po medikamentóznu liečbu. Rozhoduje individuálne podľa špecifického prípadu pacienta,“ vysvetľuje ortopéd MUDr. Pavel Žigo z AGEL Clinic Bratislava. „Samozrejme, spolupráca oboch špecialistov je nevyhnutná a je veľkým prínosom pre pacienta. Reumatológ riadi konzervatívnu liečbu, ktorá keď dosiahne svoje hranice, prichádza na rad ortopedická operácia. S výmenou poškodeného kĺbu sa u pacienta výrazne zvýši kvalita života.“
Zdroj: AGEL, TS
- Rozvoj prevencie v školách a v školských zariadeniach
- Univerzita Komenského predala patent, ktorý pomôže riešiť neplodnosť
- Novela Zákonníka práce prináša nové povinnosti pre zamestnávatel’ov
- Ak máte na koži znamienka, prípadne iné kožné výrastky, ktoré vás trápia, dajte si ich bezpečne odstrániť
- STIAHNUTIE LIEKU DIPROPHOS Z TRHU
- Malíček ponúka rodičom predčasniatok psychologickú podporu
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (13. január – 19. január 2023)
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov
- Chronická obštrukčná choroba pľúc
- Zvolenská nemocnica otvára novú ambulanciu klinickej psychológie
- Medzi Slovákmi dominujú afektívne a stresom podmienené poruchy, pribúda porúch príjmu potravy
- Efektívnejšie zdravotníctvo