Čo robiť, aby vás nezaskočila osteoporóza alebo artritída?

Laboratóriá AGELLAB pripravili bezbolestné a preventívne testy pre posúdenie zdravia kostí a kĺbov

V mesiaci október si pripomíname Svetový deň artritídy a Svetový deň osteoporózy. Zdravé kĺby, ako sú kolená, členky, zápästia ale aj kosti umožňujú telu ľahký pohyb. Od zlomeniny končatín po postupné zhoršovanie artritídy rúk sa vyskytujú poruchy ovplyvňujúce kosti a kĺby v rôznych podobách.

Naša krv nám môže poskytnúť lepšiu predstavu o tom, čo sa deje v našom tele a určiť, či niečo nie je v poriadku. Môže nám poskytnúť podrobné parametre a včas identifikovať a monitorovať markery ochorenia. Pravidelné krvné testy sú jedným z najdôležitejších spôsobov, ako sledovať svoje celkové fyzické zdravie a pohodu. Keď sa necháte pravidelne testovať, môžete sledovať zmeny vo vašom tele v priebehu času a pomôže vám prijať dôležité rozhodnutia o našom zdraví.

Čo nám však môže prezradiť krvný test o zdraví kostí a kĺbov?
„Krvný test kostného profilu analyzuje proteíny, minerály a enzýmy prítomné v kostiach. Tieto živiny podporujú zdravú štruktúru a vývoj kostí. Ako starneme, sila našich kostí môže byť oslabená stavmi, ako je osteoporóza. Pri bolesti kĺbov sa v laboratórnom vyšetrení posudzujú zápalové markery vrátane reumatoidného faktoru a autoimunitných protilátok. Zároveň sa vyšetruje aj parameter kyseliny močovej, ktorý býva prítomný pri ochorení dna“, vysvetľuje riaditeľka laboratórií AGELLAB, Ing. Elena Gaboňová.

V priebehu roka je bežná cena vyšetrenia pod názvom Bolesť kĺbov 28 EUR a Zdravé kosti 40 EUR. „V rámci tohtoročnej akcie sme do 31. októbra pripravili ponuku, kde Bolesť kĺbov je vo výhodnej ponuke za 22 EUR a laboratórny skríning kostí za 40 EUR,“ hovorí riaditeľka laboratórií AGELLAB. Každý, kto absolvuje tento test, dostane do 3 až 7 pracovných dní (záleží na konkrétnom vyšetrení) laboratórnu správu v podobe zašifrovaného e-mailu, s podrobným a zrozumiteľným súhrnom všetkých vyšetrovaných parametrov.

Zdroj: AGEL SK, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *