Košice, 24. októbra 2022 – Október už dámy niekoľko rokov nazývajú aj PINK OKTÓBER – RUŽOVÝ OKTÓBER. Počas tohto krásneho jesenného mesiaca neraz počujeme kampaňové heslo NIE RAKOVINE PRSNÍKA. „Práve rakovina prsníka je najčastejším zhubným nádorovým ochorením žien na Slovensku. Odporúčam ženám, aby nezanedbávali prevenciu a vyšetrenie. Pokojne už aj vo veku 20 rokov. Rovnako by prevenciu nemali podceňovať ženy, u ktorých niekto v rodine mal rakovinu prsníka,“ hovorí MUDr. Vladimír Kraus z Gynekologicko – pôrodníckeho oddelenia UNLP Košice.
Základná prevencia rakoviny prsníka u žien má byť v prvom rade realizovaná samovyšetrením prsníkov. „Ideálne je tejto prevencii venovať pár minút, najlepšie krátko po skončení menštruácie,“ dodáva gynekológ. Ak žena spozoruje akékoľvek zmeny, netreba váhať vyhľadať lekára.
Kedy SONOGRAF (USG vyšetrenie) prsníkov? Kedy MAMOGRAF?
Ženy majú nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku u gynekológa raz ročne. Na základe jeho odporúčania, prípadne aj od všeobecného lekára (indikujúci lekár) sa realizuje zobrazovacie vyšetrenie prsníkov na špecializovanom pracovisku. V UNLP je ním Mamodiagnostické pracovisko (Nová nemocnica, Tr. SNP 1), ktoré je súčasťou Kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód, toto pracovisko poskytuje svojím pacientkam komplexnú diagnostiku prsníka – mamografiu, ultrazvuk, v prípade potreby aj intervenčné zákroky na prsníkoch.
U žien vo veku od 18 – 39 rokov spočíva prevencia v USG vyšetrení prsníkov. Hovoríme mu aj sonograf. „Pre mladé ženy je vhodnejšie ako mamografia, pretože prsník je v mladom veku veľmi žľaznatý a možné zmeny sú lepšie viditeľné sonografom. Ženy by ho mali absolvovať raz za dva roky. V prípade patologického nálezu na prsníkoch sa vyšetrenia realizujú podľa klinickej potreby aj v častejších intervaloch. Pri USG vyšetreniach vieme odhaliť patologické nálezy v oblasti prsníkov – cysty, zápalové zmeny, prípadne tumory či už benígne alebo malígne,“ vysvetľuje MUDr. Dana Kozáková, zástupkyňa prednostu Kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód UNLP Košice, Tr. SNP 1.
Prevencia u žien vo veku od 40 – 69 rokov spočíva v mamografickom vyšetrení, každá žena by ho mala absolvovať raz za dva roky. Častejšie preventívne vyšetrenia sa odporúčajú len vo vybraných prípadoch po indikácií ošetrujúcim lekárom. „Mamografia je vyšetrovacia metóda, pri ktorej sa využíva röntgenové žiarenie na vytvorenie obrazu prsníkov. Na základe toho je možné rozlíšiť v tkanive prsníka prípadné patologické zmeny. Vieme odhaliť aj niekoľko milimetrový nádor už v jeho počiatočnom štádiu. Vyšetrenie sa vykonáva, aby sme vylúčili nádorové útvary, mikrokalcifikácie a iné patiomorfologické zmeny prsníkov,“ hovorí rádiologička.
Podozrivý nález sa okamžite rieši
Ak sa zistí po vyšetreniach podozrivý nález, následne sa vykonáva CCB – core cut biopsia z útvaru pod USG kontrolou alebo stereotaxiou, pričom sa bioptickou ihlou odoberá niekoľko vzoriek z podozrivého útvaru, ktoré sa vyhodnocujú na oddelení patológie. „Pri pozitívnom výsledku je pacientka odoslaná na onko-poradňu, kde sa stanoví ďalší postup – operácia, prípadne ďalšia onkologická liečba,“ pokračuje MUDr. Kozáková.
Prevencia je dôležitá na zachytenie malígnych nádorov prsníkov v ich začiatkoch a tiež pre účinnú liečbu. Včasné zachytenie rakoviny prsníka zvyšuje šancu na vyliečenie až u 90 % pacientok. Každoročne na Slovensku pribúda viac ako 2000 nových pacientok s touto diagnózou.
OBJEDNAŤ SA NA VYŠETRENIE PRSNÍKOV V UNLP: |
Telefonický kontakt : 055 640 4212 |
Mamodiagnostické pracovisko sa nachádza v UNLP Košice, Trieda SNP 1 v podnoží monobloku na II. poschodí, priamy vstup z polikliniky UNLP. |
Priebeh vyšetrenia
Mamografické vyšetrenie sa realizuje v stoji, pričom zdravotnícky personál je v neustálom kontakte so ženou počas celej doby vyšetrenia. Každý prsník je vyšetrený v dvoch projekciách – zobrazeniach, pričom je nevyhnutná jeho kompresia – stlačenie. Práve tento moment je pri mamografickom vyšetrení zdrojom nepríjemných pocitov, vyšetrenie však nie je bolestivé, trvá veľmi krátko. Stlačenie prsníka je nevyhnutné pre získanie kvalitných snímok. Mamografické vyšetrenie môže byť doplnené ultrazvukovým – sonografickým vyšetrením. Čakacia doba na vyšetrenie je cca 2 – 3 mesiace.
Pri USG vyšetrení sa vyšetruje prsník celkovo – po aplikácii vyšetrovacieho gélu na prsníky sa ultrazvukovou sondou vyšetruje žľaza samotného prsníka, tuk, väzivo, hrúbka kože a taktiež sa vyšetruje oblasť podpazušia, kde sa vyhľadávajú prípadné zväčšené lymfatické uzliny. Ide o bezbolestné vyšetrenie, ktoré trvá približne 15 minút.
Pri mamografii ide o rtg vyšetrenie s použitím ionizujúceho žiarenia vo veľmi nízkych dávkach, robia sa 4 snímky, dve na každý prsník v špeciálnych projekciách. Prsník sa musí dostatočne stlačiť komprimačnou doskou, aby bola výsledná snímka dobre hodnotiteľná. Toto vyšetrenie na našom pracovisku vykonávame tak, aby bolo pre pacientku čo najviac komfortné.
Zdroj, foto: AGEL SK, TS
- Rozvoj prevencie v školách a v školských zariadeniach
- Univerzita Komenského predala patent, ktorý pomôže riešiť neplodnosť
- Novela Zákonníka práce prináša nové povinnosti pre zamestnávatel’ov
- Ak máte na koži znamienka, prípadne iné kožné výrastky, ktoré vás trápia, dajte si ich bezpečne odstrániť
- STIAHNUTIE LIEKU DIPROPHOS Z TRHU
- Malíček ponúka rodičom predčasniatok psychologickú podporu
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (13. január – 19. január 2023)
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov
- Chronická obštrukčná choroba pľúc
- Zvolenská nemocnica otvára novú ambulanciu klinickej psychológie
- Medzi Slovákmi dominujú afektívne a stresom podmienené poruchy, pribúda porúch príjmu potravy
- Efektívnejšie zdravotníctvo