Ministerstvo zdravotníctva pracuje na navýšení počtu študentov lekárskych fakúlt

Ministerstvo zdravotníctva SR má záujem riešiť nedostatok zdravotníckych pracovníkov aj zvýšením počtu slovenských študentov medicíny na lekárskych fakultách. Iniciovalo preto rokovanie na úrovni ministerstiev financií, zdravotníctva a školstva o možnostiach navýšenia finančných prostriedkov pre lekárske fakulty, ktoré sa uskutoční v utorok 25. októbra.

Skutočnosť, že vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov patrí medzi priority rezortu, dokazuje aj široká diskusia naprieč odbornými či stavovskými organizáciami. Zástupcovia vedenia rezortu zdravotníctva už pred dvoma týždňami o tejto problematike rokovali s vedením jednotlivých lekárskych fakúlt na Slovensku, ktorí skonštatovali, že vysoké školstvo je síce kvalitné, ale  finančne dlhodobo poddimenzované.

Otázka reformy vzdelávania zdravotníckeho personálu patrí medzi priority ministerstva, riešime možnosti navýšenia počtu študentov medicíny, ako aj spôsoby, ako mladých lekárov na Slovensku následne aj udržať. V spolupráci s ostatnými ministerstvami chceme diskutovať o možnostiach a prostriedkoch na zvýšenie počtu slovenských študentov všeobecného lekárstva,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Bez navýšenia finančných prostriedkov však bude tieto kroky veľmi zložité realizovať.

K získavaniu zdravotníckeho personálu na Slovensku by mohol pomôcť aj diskutovaný program spolupráce so zahraničnými strednými a vysokými školami zdravotníckeho zamerania.

Foto: Freepik

Zdroj: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *