Kežmarská nemocnica dostala od Nadácie Križovatka nové monitory dychu

Nadácia Križovatka obdarovala novorodenecké oddelenie Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, člen skupiny AGEL, piatimi novými monitormi dychu. Nové zariadenia poslúžia bábätkám na novorodeneckom oddelení. Vďaka monitorom dychu sa predchádza syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, ktoré môže nastať v prvom roku života dieťatka. Nemocnica ponúka aj možnosť ich zapožičania.

Monitory dychu zaznamenávajú pohyb hrudníka bábätka a vďaka nim sa predchádza syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, ktoré môže nastať v prvom roku života dieťaťa. K zástave dýchania môže dôjsť bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov aj u zdravých jedincov a môže spôsobiť tzv. „smrť v kolíske“. „Veľmi pekne ďakujeme Nadácii Križovatka za päť nových monitorov dychu. Sú neoddeliteľnou súčasťou nášho oddelenia. Monitorovanie dychu sa odporúča najmä detičkám, ktoré majú už po narodení problém s dýchaním, alebo sa narodia s nízkou hmotnosťou. Na oddelení máme monitory v každej postieľke a sú nám veľmi nápomocné,“ vysvetľuje vedúca sestra novorodeneckého oddelenia kežmarskej nemocnice, Mgr. Alžbeta Pokrivčáková.

„Monitor dychu pozostáva z dvoch častí. Doska sa dáva pod matrac a zaznamenáva pohyb hrudníka bábätka pri dýchaní. Monitorovací prístroj je prepojený s doskou a zavesí sa na postieľku. Súčasné prístroje majú aj svetelnú signalizáciu, vďaka ktorej vieme na prvý pohľad určiť, či je prístroj zapojený. Ak sa stane, že by bábätko prestane pravidelne dýchať, prístroj štyrikrát pípne, spustí svetelnú a intenzívnu zvukovú signalizáciu, ktoré mamičku upozornia a bábätku môžu zachrániť život,“ vysvetľuje manažérka dennej zmeny Novorodeneckého oddelenia kežmarskej nemocnice, Mgr. Antónia Gelatová.

Nemocnica má k dispozícii aj niekoľko monitorov, ktoré slúžia na zapožičanie pre mamičky do domácnosti. Niektoré mamičky si prístroj kúpia v obchode a ten istý prístroj používajú pri druhom či treťom bábätku. Prenájom monitora je však lepšia alternatíva ako jeho kúpa. Dôvodom je,  že prístroj musí byť kalibrovaný spoločnosťou, ktorá ho vyrába. V praxi to znamená, že spoločnosť vie skontrolovať jeho funkčnosť, a taktiež relevantnosť výsledkov vyhodnocovania.

Zdroj, foto: AGEL SK, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *