Rezort zdravotníctva modernizuje vybavenie zariadení ústavnej psychiatrickej starostlivosti

Ministerstvo zdravotníctva modernizuje vybavenie zariadení pre pacientov, ktorí trpia duševnými chorobami. V rámci Plánu obnovy a odolnosti SR rezort vyhlásil výzvu na materiálno-technické vybavenie v celkovej výške 1,3 milióna eur. Zariadenia poskytujúce ústavnú psychiatrickú starostlivosť tak môžu požiadať o prostriedky na zakúpenie, napríklad, oxymetrov, anestetických prístrojov, defilbrilátorov či ďalšieho vybavenia.

„Investície do starostlivosti o duševné zdravie vnímame ako jeden komplexný celok. Podporujeme ďalšie vzdelávanie odborníkov v tejto oblasti, modernizujeme oddelenia v ústavnej psychiatrickej starostlivosti, rozširujeme sieť psychiatrických stacionárov a psychosociálnych centier. Prirodzene, nemôžeme zabúdať ani na materiálno-technické vybavenie zariadení,“  hovorí Ján Krajči, generálny riaditeľ sekcie implementácie Plánu obnovy a odolnosti a reforiem.

Do výzvy na obnovu materiálno-technického vybavenia sa môžu zapojiť poskytovatelia zdravotnej starostlivosti,  pričom v rámci jednej žiadosti sa môžu uchádzať o jeden prístroj z každého druhu. Zapojiť sa do výzvy je možné do 31. júla 2023. Všetky informácie o výzve sú dostupné na webstránke ministerstva zdravotníctva.

Investície z Plánu obnovy a odolnosti SR sú súčasťou prebiehajúcej reformy psychiatrickej starostlivosti. Práve starostlivosť o duševné zdravie na Slovensku dlhé roky stála na okraji záujmu napriek dostupným štatistikám, ktoré uvádzajú, že najmenej štyri percentá obyvateľov Slovenska trpia jednou či viacerými duševnými poruchami.

Ministerstvo zdravotníctva okrem investícií pripravilo aj legislatívne zmeny. Na stole je tak nová legislatíva,  ktorá definuje zdravotnú starostlivosť v zariadeniach pre pacientov trpiacich duševnými poruchami, ktorí svojím správaním ohrozujú seba či svoje okolie. Aktuálne finišujú aj práce na spustení prvého detenčného zariadenia na Slovensku.

Zdroj: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *