Teraz je najlepší čas na očkovanie proti chrípke – Autority idú príkladom

Odborné autority idú príkladom a vyzývajú najmä ľudí z rizikových skupín, aby sa aktívne chránili pred chrípkou. Chrípka je ochorenie s vysokými sociálnymi a ekonomickými dopadmi a očkovanie je najúčinnejšou prevenciou ochorenia.

S ochorením chrípky na celom svete súvisí 3 až 5 miliónov prípadov závažných ochorení a až 650-tisíc úmrtí ročne. Chrípka môže mať veľmi ťažký priebeh, spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a spôsobiť smrť. „Chrípka vôbec nie je banalita. Prevencia chrípky, a zvlášť v súčasnej situácii, má nesmierny význam. Použime všetky overené poznatky a účinné metódy, ktorými dokážeme chrániť svoje zdravie aj ľudí naokolo. Proti chrípke máme dostupné bezpečné a účinné vakcíny. Očkovaný človek má vysokú pravdepodobnosť ochrany pred ťažkým priebehom ochorenia a vážnymi komplikáciami,“ uviedol Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva SR.

Chrípka môže viesť k zápalom pľúc, zlyhaniu dýchania či zápalovým ochoreniam srdca. Pacientom sa v dôsledku vírusovej infekcie môžu zhoršiť chronické zdravotné ťažkosti alebo ich môže postihnúť syndróm akútnej respiračnej tiesne. Starší ľudia, tehotné ženy, najmenšie deti do päť rokov a ľudia s chronickým ochorením alebo oslabenou imunitou majú väčšiu pravdepodobnosť závažného priebehu chrípky s rizikom závažných komplikácií. Prevencia ochorenia je nevyhnutná tiež v zdravotníckych zariadeniach, kde sa nachádzajú pacienti s chronickými ochoreniami, ale aj v domovoch dôchodcov a v zariadeniach sociálnych služieb. Okrem toho sú to práve zdravotnícki pracovníci, ktorí sú denne vystavovaní rôznym vírusom vrátane vírusu chrípky a mali by sa očkovať, aby chránili seba a svojich pacientov a prispeli k obmedzeniu cirkulácie vírusu chrípky v zdravotníckom zariadení.

„November je stále vhodný mesiac na očkovanie proti chrípke. Zvyčajne trvá 10 až 14 dní po očkovaní, kým sa vytvorí imunitná odpoveď a ochrana. Epidémia chrípky postihuje Slovensko najčastejšie koncom januára a trvá až do konca februára. Ochrana po očkovaní trvá najmenej jednu chrípkovú sezónu, ale časom ubúda. Z toho dôvodu sa prikláňame k posunu začiatku očkovania až na neskoršiu jeseň. Ideálny čas na očkovanie preto začína až najskôr v októbri,“ uviedla Zuzana Krištúfková, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti.

„Okrem očkovania je stále veľmi dôležité v období chrípkových epidémii dodržiavať respiračnú etiketu – obzvlášť nasadenie si respirátora FFP2 v spoločnosti iných osôb pri výskyte príznakov ochorenia a na miestach, kde sa môžu zdržiavať zraniteľné osoby či ľudia, ktorých zdravotný stav neviete vyhodnotiť. Okrem toho vysoko odporúčame dodržiavať hygienické opatrenia ako časté vetranie, hygiena rúk, vyhýbanie sa zaplneným priestorom a udržiavanie odstupu od ľudí s príznakmi ochorenia. Kašeľ a kýchanie je vhodné do jednorazovej vreckovky, podstatné je tiež bezodkladné vyhadzovanie použitých vreckoviek do uzatvárateľnej nádoby na odpad,“ hovorí Ján Mikas, hlavný hygienik SR.

V súčasnosti je v pripomienkovom konaní novela zákona o liekoch, ktorá zavádza novú možnosť očkovania v lekárňach. Výhodou je rýchla a pohodlná dostupnosť zdravotníckeho pracovníka – farmaceuta vo verejnej lekárni. „Vo väčšine krajín, kde je zavedené očkovanie v lekárňach, farmaceuti pozitívne ovplyvnili prístup dospelých k očkovaniu a pomohli zvýšiť zaočkovanosť. Očkovanie v lekárňach môže zlepšiť celkový postoj ľudí voči očkovaniu,“ konštatuje Miroslava Snopková, viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory.

„Na Farmaceutickej fakulte sme v spolupráci s ďalšími expertmi pripravili certifikačný vzdelávací program pre farmaceutov k rutinnému očkovaniu dospelých osôb. Veríme v jeho pozitívne schválenie akreditačnou komisiou,“ hovorí dekan Farmaceutickej fakulty UK profesor Ján Klimas.

Zdroj, foto: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, TS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *