Slovensko patrí v rámci krajín Európskej únie medzi tie štáty, kde úmrtia z kardiovaskulárnych príčin predstavujú jednu z hlavných príčin mortality. Napriek tomu, že sa v posledných rokoch podarilo znížiť nemocničnú úmrtnosť pri akútnych koronárnych syndrómoch na úroveň rozvinutých krajín a zdravotných systémov, úmrtnosť v následnej starostlivosti ostáva vysoká. To by sa však malo čoskoro zmeniť aj vďaka rozhodnutiu kategorizačnej komisie rezortu zdravotníctva.
Z hľadiska prevencie veľkých kardiovaskulárnych príhod, ktoré sa premietajú do reálnych nákladov zdravotnej starostlivosti a ukazovateľov kardiovaskulárnej mortality, je kľúčová hypolipidemická liečba. „Práve nedostatky v sekundárnej aj primárnej prevencii považujeme za jednu z príčin vysokej miery odvrátiteľných úmrtí u nás,“ uvádza docentka Eva Goncalvesová, prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti.
V rámci hypolipidemickej liečby pritom existujú lieky, ktoré vedia pacientom výrazne zlepšiť prežívanie. Na tento druh liečby mali doteraz lekári možnosť predpisovať statíny, ezetimib a ich fixné kombinácie, avšak plné využitie potenciálu týchto liekov na Slovensku limitovali ich indikačné obmedzenia v zozname kategorizovaných liekov. Na poslednom zasadnutí kategorizačnej komisie sa prijalo rozhodnutie, že sa tieto obmedzenia zrušia.
„V súlade so súčasnými odbornými názormi sme pristúpili k zrušeniu indikačných a preskripčných obmedzení s cieľom dosiahnuť, aby sa táto liečba stala široko dostupnou predovšetkým pre pacientov s vysokým a najvyšším rizikom mortality na kardiovaskulárne ochorenia,“ dodal štátny tajomník rezortu zdravotníctva Róbert Babeľa. Medzi hlavné rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení patrí vysoký krvný tlak, fajčenie, cukrovka či obezita, no najväčším problémom je vysoká hladina cholesterolu v krvi.
Podnet na úpravu indikačných a preskripčných obmedzení iniciovala Slovenská asociácia aterosklerózy. Pripravila žiadosť o zmenu indikačných obmedzení s limitáciou na pacientov po prekonaní akútneho koronárneho syndrómu, avšak kategória veľmi vysokého kardiovaskulárneho rizika sa vzťahuje aj na mnohé ďalšie klinické okolnosti.
Túto žiadosť rezort nielen podporil, ale v spolupráci so Slovenskou kardiologickou spoločnosťou navrhol aj ďalšie zmeny, ktorých cieľom je skupine pacientov po prekonaní aterosklerotických kardiovaskulárnych ochorení zabezpečiť čo najúčinnejšiu prevenciu recidívy, a najmä zabezpečiť jej dostupnosť včas po prepustení z nemocničnej starostlivosti.
Súčasne bolo rozšírené preskripčné obmedzenie na všetky sily statínov, ezetimibu a ich kombinácií na všeobecných lekárov pre dospelých. Tí v súčasnosti vzhľadom na široko uplatňované preventívne prehliadky začínajú zohrávať principiálnu úlohu pre prevenciu kardiovaskulárnych ochorení.
Na druhej strane, predchádzajúce pravidlá pre preskripciu liekov sťažovali často najrizikovejším pacientom, teda pacientom hospitalizovaným pre akútne kardiovaskulárne príhody, dostupnosť vysoko dávkovanej hypolipidemickej liečby, pretože na termín k špecialistovi čakali často aj pol roka. Po tomto rozhodnutí rezortu zdravotníctva bude môcť všeobecný lekár v týchto prípadoch predpísať liečbu začatú v nemocnici bezodkladne.
„Riziko recidívy je najväčšie v prvých troch mesiacoch po príhode, a práve počas nich je potrebné maximalizovať snahu o dosiahnutie cieľových hladín cholesterolu, to znamená intenzifikovať čo najrýchlejšie hypolipidemickú liečbu,“ doplnila docentka Goncalvesová.
V rámci modernej medicíny založenej na dôkazoch je akákoľvek úvaha o indikačnom obmedzení statínov, ezetimibu a ich fixných kombinácií kontraproduktívna a zhorší hypolipidemickú liečbu na Slovensku so všetkými jej dôsledkami na odvrátiteľné príčiny úmrtia. Zhodla sa na tom aj pracovná skupina Ministerstva zdravotníctva SR zameraná na kardiológiu.
Akcelerácia dostupnosti inovatívnych liekov ako dôsledok veľkej liekovej reformy
Popri významnom kroku na zníženie odvrátiteľných úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia sa do kategorizačného zoznamu na zasadnutí komisie zaradili ďalšie štyri lieky s účinnými látkami neratinib, gilteritinib, daratumumab a kombinácia venetoklax a obinutuzumab. Tieto lieky, ako aj ďalšie liečivá zaradené do kategorizačného zoznamu od účinnosti veľkej liekovej novely, sú určené prevažne onkologickým a hematoonkologickým pacientom.
Od augusta tohto roka, teda od nadobudnutia účinnosti novely zákona 363/2011 o podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, Ministerstvo zdravotníctva SR na základe odporúčania kategorizačnej komisie schválilo 10 inovatívnych liečiv určených na liečbu 15 rôznych indikácií. Profitovať z toho budú najmä pacienti s mnohopočetným myelómom, karcinómom prsníka, karcinómom pľúc alebo s malígnym melanómom.
Celkovo sa od začiatku roku 2022 do kategorizačného zoznamu podarilo zaradiť 57 väčšinou inovatívnych liekov, ktoré môžu byť uplatnené na 69 rôznych indikácií. Toto množstvo liekov (57 liekov a 69 indikácií) predstavuje výraznú akceleráciu v zaraďovaní inovatívnych liekov, ktoré sú potrebné na dobiehanie ich dostupnosti – slovenskí pacienti na nich už roky čakajú.
Foto: Freepik
Zdroj: MZ SR, TS
- Prezídium SLK k aktuálnej situácii v zdravotníctve: Nechceme opakovanie sľubov, chceme vidieť reálne riešenia nahromadených problémov
- Alarmujúca situácia v slovenskej geriatrii
- Blíži sa Svetový deň vody 2023, dajte si bezplatne skontrolovať dusičnany a dusitany vo vode z vašej studne
- Inovatívne technológie sú budúcnosťou nášho zdravotníctva
- Peľová situácia v SR za 10. týždeň 2023
- Trénovať mozgové funkcie je potrebné aj v seniorskom veku
- ÚDZS: Do tvorby cien zdravotných výkonov treba vniesť transparentné pravidlá
- Nozokomiálne nákazy sú multidisciplinárnym problémom
- Európske štandardy starostlivosti o zdravie novorodencov už aj na Slovensku
- Podtlaková terapia znižuje bolesť a urýchľuje hojenie
- STIAHNUTIE LIEKU PHACEBONATE 50 MG Z TRHU
- Vyhláška k povinnej domácej izolácii pre pozitívnych na COVID-19 sa zruší od 20. marca
- Črevné parazity sú rozšírenejšie, ako si myslíte
- NCZI: Glaukóm je najčastejšou diagnózou v očných ambulanciách
- NCZI: ezdravie potrebuje urgentne obnovu infraštruktúry
- V preventívnych aktivitách potrebujeme konštruktívny prístup
- Včasná diagnostika pomáha pri liečbe zeleného zákalu, ktorý môže vyústiť do slepoty
- „Minimalizovať riziká vzniku geriatrických syndrómov je takmer nemožné,“ hovorí primárka oddelenia dlhodobo chorých
- Financie z plánu obnovy potrebujú aj nemocnice v regiónoch
- UNLP oceňuje aktivitu mladých rómskych darcov obličiek
- MZ SR: Sestry volajú po jednotnej uniforme. O ich finálnej podobe rozhodnú skúsenosti z praxe
- Medici čítajú malým pacientom v detskej nemocnici rozprávky z knižky svojej spolužiačky Ľubomíry Marczellovej
- AGELLAB oslavuje mesiac venovaný ženám špecializovaným balíčkom vyšetrení
- Pravda, lož a sloboda
- Operácia v dvanástej hodine života
- Regióny sa pridávajú k boju proti rakovine spôsobnej HPV vírusom na Slovensku
- Aktuálna situácia akútnych respiračných ochorení a chrípky
- Rekonštrukcia striech UNLP na Tr. SNP
- Spoločnosť AGEL SK, UPJŠ a Lekárska fakulta v Košiciach podpísali Rámcovú zmluvu o vzájomnej spolupráci
- Peľová situácia v SR za 8. týždeň 2023
- Liečivé účinky magnetu pomáhajú aj pacientom handlovskej nemocnice
- Ministerstvo zdravotníctva rozširuje podmienky pri troch výzvach z oblasti duševného zdravia
- Inovácie, roboty, bezpečnosť – to je budúcnosť zdravotníctva
- PLATNOSŤ DIGITÁLNYCH COVID PREUKAZOV EÚ S POSILŇUJÚCOU DÁVKOU JE NEOBMEDZENÁ, NCZI ICH PREVYDÁVA AUTOMATICKY
- Slovenský trh s liekmi na predpis medziročne vzrástol o 9 % vďaka inovatívnej liečbe, trh s voľnopredajnými liekmi si polepšil o 14 %
- Historický úspech našej vedy: výskumník UK Michal Májek získal prestížny grant ERC
- Ženské zdravie je podmienené hormonálnymi zmenami
- Gynekológovia zaviedli novú metódu na vyšetrenie prítomnosti metastáz
- Otehotnieť nemusí byť vždy jednoduché. Vek je jedným z kľúčových faktorov
- Vláda schválila novelu, ktorá prinesie zvýšenú ochranu zdravia mladistvých aj zníženie administratívnej záťaže