Pomôže lekárom, zdravotným sestrám, aj pacientom.
Bratislava, 5. december 2022 – Počet pacientov s roztrúsenou sklerózou na Slovensku každým rokom pribúda, zároveň sa však zhoršujú kapacitné možnosti jednotlivých ambulancií, ktoré sa špecializujú na liečbu tohto ochorenia. Lekári a zdravotné sestry sa situáciu rozhodli riešiť a identifikovali viaceré kapacitné bariéry, s ktorými dlhodobo zápasia. Jednou z nich je významná administratívna záťaž, ktorá zdravotným sestrám pracujúcim v týchto špecializovaných ambulanciách zaberá niekedy aj 90 % ich denného pracovného času. Pomôcť má spustenie pilotného digitálneho projektu.
Počet pacientov s roztrúsenou sklerózou na Slovensku každým rokom pribúda
Roztrúsená skleróza je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém človeka napáda bunky a štruktúry vlastného tela, a začne ich ničiť, ako keby boli cudzie. „Príčinou vzniku tohto ochorenia môže byť genetická predispozícia, faktory prostredia, vírusové ochorenia, stres či fyzická záťaž. Medzi príznaky patrí únava, problémy so zrakom, poruchy pohyblivosti, poruchy s rovnováhou, urologické problémy, či svalová slabosť,“ hovorí o ochorení lekárka MUDr. Viera Hančinová z Ambulancie centra pre liečbu sclerosis multiplex UNB Ružinov.
Podľa poslednej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií trpí týmto ochorením na Slovensku viac ako 20 000 ľudí, pričom ročne pribúda okolo 2 000 novodiagnostikovaných pacientov.[1] „Roztrúsená skleróza sa zvyčajne začína objavovať medzi 18. až 40. rokom života a častejšie postihuje ženy ako mužov,“ opisuje MUDr. Hančinová.
Ambulancie dlhodobo bojujú s kapacitou a administratívnou záťažou
Podľa ambulancií, ktoré sa špecializujú na liečbu sclerosis multiplex, je starostlivosť o pacientov s týmto ochorením mimoriadne fyzicky i časovo náročná. Potvrdzujú to aj vyjadrenia zdravotných sestier, ktoré sa v roku 2018 zapojili do prieskumného projektu, ktorý iniciovala spoločnosť Biogen. „Zahŕňa to pravidelné podávanie infúzií, odbery krvi, zaúčanie pacientov a vyše hodinové zdravotné kontroly. Dlhodobo nám však najviac času zaberá veľké množstvo administratívnej činnosti, niekedy hovoríme aj o 90 % nášho pracovného času,“ hovorí o problémoch s administratívnou záťažou zdravotná sestra z Ambulancie centra pre liečbu sclerosis multiplex UNB Ružinov, Viera Zigová. „Mrzí nás to, pretože tento čas by sme radšej venovali starostlivosti o pacientov,” dodáva. Náročná administratíva spočíva napríklad v ručnom vypisovaní žiadaniek na lieky, príprave zdravotnej dokumentácie či kontrole schvaľovania liečby zdravotnou poisťovňou. Hoci môžu lekári zasielať e-recepty, sestry ich musia následne evidovať, aby kontrolovali ich schválenie zdravotnou poisťovňou.
Pomôcť má nový digitálny projekt
Slovenská neurologická spoločnosť sa situáciu rozhodla riešiť a v spolupráci so Slovensko Digital prichádza s unikátnym digitálnym projektom, ktorý má zdravotné sestry od administratívnej záťaže významne odbremeniť. „Sestry samé identifikovali, že by im pomohol jednoduchý, elektronický nástroj, do ktorého by si mohli značiť všetky potrebné údaje a ktorý by ich v správnom čase upozorňoval, ktorého pacienta majú kontaktovať kvôli predĺženiu liečby, alebo iným úkonom,“ opisuje východiská pilotného projektu Jozef Szadvari, líder tímu vývoja nového digitálneho nástroja zo Slovensko Digital. „Tento nový digitálny nástroj významne odbremení zdravotné sestry od ich každodennej administratívnej agendy a zlepší tak celkovo aj kapacitu a dostupnosť jednotlivých ambulancií pre pacientov. Zatiaľ je testovaný v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. Tešíme sa, že postupne sa bude môcť zaviesť do všetkých ambulancií, ktoré sa špecializujú na liečbu sklerózy multiplex na Slovensku,“ predstavuje projekt prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., FESO, FEAN, prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti.
„Tento projekt je dôkazom toho, že na riešenia problémov v zdravotníctve nie sú vždy potrebné veľké, zdĺhavé a komplikované riešenia. Keď je vôľa, vieme spojiť sily a prísť s jednoduchým riešením, ktorým ukazujeme, ako rýchlo a efektívne sa prostredníctvom digitalizácie dajú riešiť reálne problémy zdravotníckeho personálu a v konečnom dôsledku aj pacientov. Tešíme sa, že sme toho súčasťou.“ uzatvára Peter Kulich, výkonný riaditeľ Slovensko Digital.
Projekt organizuje Slovenská lekárska spoločnosť s podporou spoločnosti Biogen vo forme grantu.
[1] NCZI. Národné centrum zdravotníckych informácií: Ročný výkaz o činnosti neurologickej ambulancie za roky 2013 – 2021. Dátum publikovania: 11.08.2022. Dostupné na: http://www.nczisk.sk/Statisticke_vystupy/Tematicke_statisticke_vystupy/Neurologia/Pages/default.aspx
Zdroj: SEESAME, TS
- Pacient je konštruktívnym spolutvorcom liečby
- Lekári v SNP
- Na centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti v Bratislavskom kraji poputuje vyše 3,3 miliónov eur
- Skalická osmička: Už tento víkend môžete prispieť ku skvalitneniu života dvoch malých bojovníkov
- Prešovská nemocnica otvorila Mammacentrum
- Najčastejším dôvodom liečby drogovo závislých je závislosť na pervitíne
- V UNLP Košice začali očkovaciu sezónu proti chrípke
- Zdravý rozum a súčasná medicína
- Nepredvídateľná zrada
- Celiatici sa k dietetickým potravinám dostanú jednoduchšie
- Pripravovaný kongres Nové trendy v artroskopickej operatíve: Na ortopédov čakajú praktické workshopy, diskusie s odborníkmi a live operácie
- Môže lekár poskytovat’ zdravotnú starostlivost’ v domácom prostredí pacienta?
- Máte súrodenca so zdravotným postihnutím? Táto iniciatíva vás zaujme
- V pamiatkovo chránenej budove historického areálu UNLP pacientov vítajú vynovené priestory, pribudli moderné prístroje aj nová ambulancia
- Šálkou kávy podporíte predčasne narodené deti
- Na regionálne centrá integrovanej starostlivosti poputuje vyše 37,4 miliónov eur
- Manažment obezity z pohľadu kardiológa s osobitným zameraním na liraglutid
- ŠÚKL informuje o ukončení jarného zberu liekového odpadu z lekární: vyzbieralo sa 237 ton
- Lymfóm je najčastejšia forma rakoviny krvi
- Bánovská nemocnica spustila prevádzku moderného Centra pre liečbu pohybového aparátu
- Novela zákona o zdravotnom poistení prináša zmeny
- Slepé črevo je zásobáreň prospešných baktérií
- NCZI: Pacienti sa liečia v nemocniciach najčastejšie pre choroby obehovej sústavy
- Ďalšie moderné lieky, ktoré uľahčia život pacientom
- Rezort zdravotníctva rozbehol prípravu výstavby koncových nemocníc v Bratislave
- Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca dosahuje ďalšie úspechy pri operáciách srdca pomocou robota da Vinci
- Ministerka zdravotníctva dnes odvolala šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne
- Hľadáte zubára? Zubné ambulancie vo zvolenskej nemocnici prijímajú nových pacientov
- Úrazoví chirurgovia prešovskej nemocnice zrealizovali dve unikátne operácie počas jedného dňa
- Lekár by nemal klamať svojim kolegom ani pacientom
- MZ SR: Ozdravný plán VšZP je viac ako nevyhnutný
- Ďalšia unikátna operácia v CINRE
- MZ SR: Posilňujeme kompetencie sestier a pôrodných asistentiek
- Zuzana Dolinková: Pravda o kardiologickom oddelení vo FN Trenčín
- V skalickej nemocnici pomáha s liečbou chlpatá terapeutka
- Domáca starostlivosť po uštipnutí hmyzom
- MZ SR sa striktne ohradzuje voči informáciám, ktoré zverejnil denník SME
- MZ SR – Stanovisko k repatriácii slovenských pacientov zo zahraničia na Slovensko
- Dovolenková sezóna je v plnom prúde – na čo nezabudnúť pri balení dovolenkovej lekárničky?
- O metódach diagnostiky tuberkulózy