Neostalo iba pri navýšení platov  – vláda SR dnes schválila aj stabilizačné príspevky pre zdravotníkov

Po minulotýždňovom schválení výrazného zvýšenia platov v zdravotníctve prichádza vláda SR s ďalšou finančnou injekciou pre pracovníkov v zdravotníctve. Od dnešného schválenia príspevkov pre 25 zdravotníckych profesií si sľubuje zníženie ich odchodu do iných štátov, zvýšenie záujmu o štúdium, ako aj zamedzenie nedostatku lekárov, sestier, laborantov a ďalších zdravotníckych povolaní v nemocniciach, hospicoch, ale aj liečebných kúpeľoch či domoch ošetrovateľskej starostlivosti.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský: „Zdravotníctvo je dôležité pre všetkých a uvedomuje si to aj súčasná vláda. Po rokoch, kedy bolo finančne poddimenzované, bola táto finančná podpora nevyhnutná a neodkladná. Ja osobne to považujem za prvý krok k stabilizácii a navýšení počtu zdravotníkov v systéme. Tým druhým, nemenej dôležitým krokom, sú naše reformy, na ktorých intenzívne pracujeme a ktoré sú tiež v prospech zdravotníkov a pacientov.“

Podmienkou vyplatenia stabilizačného príspevku je uzatvorenie dohody so zamestnávateľom, a to najneskôr do 19. decembra 2022 (vrátane), v ktorej sa zamestnanci zaviažu, že zotrvajú v pracovnom pomere u toho istého zamestnávateľa najmenej  3 roky. Stabilizačný príspevok bude následne vyplatený do 31. decembra 2022, pričom jeho výška je maximálne 5 000 eur.  Vyplatenie stabilizačného príspevku sa bude týkať viac ako 39 000 zdravotníckych pracovníkov.

Celkové náklady štátu na vyplatenie stabilizačných príspevkov predstavujú sumu cca 200 miliónov eur, ktoré budú vyplatené prostredníctvom kapitoly Všeobecná pokladničná správa.

Kompletné info: https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/27891/1

Foto: Freepik

Zdroj: MZ SR, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *