Lekárske noviny podporujú rozvoj telemedicíny na Slovensku a tejto téme venujú pravidelne priestor a pozornosť. Zároveň sú spoluorganizátorom špecializovanej konferencie Telemedicína 2022 / Zdravie na diaľku zameranej na telemedicínu. Na konferencii sa stretne odborná verejnosť – lekári, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, technologickí špecialisti, ale aj zástupcovia štátu či poisťovní. Môžete sa k nim pripojiť a zistíte, aké možnosti dnes telemedicína ponúka. Na otázky odpovedá editor Lekárskych novín, Mgr. Jozef Dermek.
Aký je zámer tejto konferencie?
Hlavným zámerom konferencie je priblížiť odbornej verejnosti reálne možnosti, ktoré ponúka telemedicína pre slovenské zdravotníctvo. Z virtuálnych prostredí sa chceme, pokiaľ to je možné, presunúť do reálneho prostredia a priniesť povzbudivú správu o tom, že aj v našom krízou a politikou poznačenom prostredí je možné meniť veci k lepšiemu. Telemedicína sa presunula z futurologických vízií do reality skôr, ako to v medicíne dokázali mnohí aktéri zaznamenať. Musím však pripomenúť, že osobnosť lekára je vždy rozhodujúca a technológia môže iba pomôcť pri lepšej diagnostike, zachytení reality konkrétneho pacienta a podpore v zbere dát o jeho zdravotnom stave. Preto považujem otváranie týchto tém, ako náš príspevok k pozitívnej zmene pre prospech lekárov, ktorí sú preťažení a unavení. Technika by im mala pomôcť, nie im pridávať prácu. Medicínski lídri môžu ovplyvniť, akú podobu telemedicína na Slovensku dostane. A môžu byť dôležitým hlasom pre tých, ktorí držia v rukách finančné toky. Verím, že aj tí si medzi nás nájdu cestu a objavia sa na konferencii.
Prečo je dnes dôležité o telemedicíne hovoriť, a to nielen v odbornej verejnosti?
Vidíme, že slovenská populácia sa vďaka istým kultúrne odovzdávaným vzorcom správania, len ťažko dostane na úroveň napríklad Škandinávie, kde pohyb, znižovanie nadmernej hmotnosti a lepšia skladba stravy sú preferovaným životným štýlom. Sú tu samozrejme aj sociálne a príjmové limity, ktoré si zdravý životný štýl vyžaduje. Preto je predpoklad, že chronické ochorenia budú zasahovať takú časť populácie, že nebude dostatok lekárov, ktorí by sa mali venovať ich liečbe. Musíme začať hľadať iné spôsoby, ako zvýšiť skorú diagnostiku a sledovať stav pacientov dostupnými technickými metódami. Dôležité je tiež myslieť na komfort pacientov a ich ochotu podrobovať sa procedúram pri meraní potrebných parametrov. Pohybujeme sa teda v trojuholníku pacient-lekár-technika. Lekári majú potrebné znalosti, istú zdravú dávku skepsy, pokiaľ ide o techniku a predstavu, ako vyzerá komunikácia s konkrétnym živým pacientom. Ak naštartujeme reálne procesy a začneme hľadať cesty, ako v masovom meradle nasadzovať technické prostriedky a najmä, nasmerujeme finančné a ľudské zdroje do uvedeného segmentu akejsi medicíny budúcnosti – dúfam, že nie príliš vzdialenej – bude to nejaký čas trvať, ale až vtedy môžeme hovoriť o systémových a efektívnych krokoch.
Zaujímavý je pohľad na telemedicínu očami právnikov. V čom je tento druh zdravotnej starostlivosti iný z právneho aspektu?
Právne aspekty bude na konferencii podrobne analyzovať pán doktor Ivan Humeník, ktorý je v prostredí medicínskeho práva známym odborníkom. Nechcem preto zasahovať do jeho kompetencií a erudovanosti. Musím však pripomenúť, že zber citlivých informácií o pacientoch, ich analýza a uskladnenie otvárajú celý rad právnych a etických dilem, o ktoré by sme sa mali všetci zaujímať v dostatočnej hĺbke. Vlastníkom údajov o svojom zdravotnom stave je pacient a on by mal byť aj meradlom všetkého, čo v telemedicíne plánujeme používať. Právne aspekty teda nie sú zásadne odlišné od toho, čo používame v súčasnosti, ale otvára sa priestor pre cizelovanie právnych noriem, racionálny a vyvážený legislatívny proces a formulovanie záujmov spoločnosti cestou práva.
Téme telemedicíny sa v Lekárskych novinách venujete dlhodobo, publikovali ste viacero zaujímavých rozhovorov, či inšpiratívnych príkladov, ako to funguje v praxi. Aký je postoj lekárov k digitalizácii a k telemedicíne?
Už som spomínal, že lekári majú právo na istú mieru skepsy, ktorá je spojená s hodnotením všetkého, čo sa považuje za nové a progresívne. Podľa mňa je správne nestratiť ostražitosť a sledovať, či sa medicína neodkloní do podoby, ktorá je v rozpore s jej historickou profesionálnou tradíciou. Druhým faktorom je reálny stav slovenského zdravotníctva. Nemôžeme si maľovať nejaké ružové predstavy a zatvárať oči pred budúcnosťou. Lekárov je chronický nedostatok a ešte menej je sestier. Reakciou niektorých odborníkov na tému telemedicíny je, že sú radi ak sa im podarí udržať v chode svoje oddelenia a nezriedka aj celé nemocnice. Sú teda skôr v stave vojnovej triáže, keď doslova ide o prežitie – lekárov aj pacientov. Vo všetkej mizérii pribudli aj ďalšie rizikové faktory. O energiách a nákladoch na prežitie nemocníc a ambulancií by sme si mohli urobiť samostatnú konferenciu. Na nejaké iné aktivity jednoducho nemajú dosť energie. Paradoxne však telemedicína a jej možnosti môžu pomôcť preklenúť krízové časy, v ktorých sa nachádzame. Veľká časť lekárov to isto pochopí a zjednoduší si tým život. Bude však potrebné, aby tvorcovia rozhodnutí začali rozhodovať a rozhodnú sa nájsť zdroje. Nutkavé šetrenie ešte nikdy nenaštartovalo žiadne pozitívne zmeny.
Kto môže byť dobrou inšpiráciou v oblasti telemedicíny?
Veľmi dobrou inšpiráciou môžu byť spokojní pacienti, ktorí vďaka telemedicíne zvýšia kvalitu svojho života. A druhou formou inšpirácie isto budú lekári, ktorí sa napriek pochybnostiam presvedčia, že niektoré veci naozaj fungujú a sú prekvapivo jednoduché. Jedným aj druhým môžu pomôcť tí, ktorí vedia ako na to.
Zdroj, foto: Redakcia Lekárskych novín
- Celosvetové ocenenie UNLP za starostlivosť o pacientov s cievnou mozgovou príhodou
- Národná linka na podporu duševného zdravia pokračuje do konca septembra 2023
- Liečba popálenín a jaziev detských pacientov: Čím je zdroj popálenia tepelne agresívnejší, tým je pravdepodobnejšie, že dieťa sa nevyhne operačnej liečbe
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) potvrdil nelegálny reexport liekov zo Slovenska v hodnote viac ako štyri miliónov eur
- POZOR: Od 01.06.2023 PN-ky už len elektronicky
- Plán obnovy pre zdravotníctvo podporuje aj paliatívnu zdravotnú starostlivosť – ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo výzvu
- V Košiciach sme odhalili zatiaľ najviac prípadov stuhnutia pečene na Slovensku
- Nemocnica AGEL Zlaté Moravce zriadila novú ambulanciu pre pľúcne choroby
- Na deň detí odštartuje Kvapka krvi pre detskú onkológiu – príďte darovať najcennejšiu tekutinu v rámci tejto kampane pre deti
- Ministerstvo zdravotníctva zabezpečilo pokračovanie urgentu v Malackách
- Pacienti sa svojho zákona pred voľbami zrejme nedočkajú
- Počet fajčiarov v minulom roku stúpol, fajčí každý piaty Slovák
- Očkovanie „pôvodnou“ vakcínou Comirnaty bude z dôvodu exspirácie zásob pozastavené
- NÁROČNÉ OBDOBIE PRE ALERGIKOV Po drevinách prišli na rad alergie z trávnatých porastov
- Svetový deň sklerózy multiplex pripomína dôležitosť správneho životného štýlu
- Dozorná rada VšZP doručila ministrovi návrhy opatrení na stabilizáciu poisťovne
- V zamestnaní operačná sestra, vo voľnom čase herec „Nepoznám lepší pocit, než vidieť spokojného pacienta a spokojného diváka“
- Klinický výskum na Slovensku priniesol dodatočných skoro 24 miliónov eur do slovenského zdravotníctva
- 26.5.2023 – preventívny skríning pečene zdarma v UNLP
- VOU: Ambiciózny projekt modernizácie a výnimočná spolupráca, ktorá pomôže zefektívniť liečbu onkologickým pacientkam s rakovinou prsníka
- Univerzita Komenského v Bratislave pripravuje pre stredné školy dva prednáškové dni
- Africký mor ošípaných ohrozuje aj ošípané a diviaky na Slovensku
- Rezort zdravotníctva hľadá účinné nástroje v boji proti nedostatku liekov
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (12. máj – 18. máj 2023)
- Minister zdravotníctva žiada od Dozornej rady VšZP návrh opatrení na zvrátenie rastu dlhu poisťovne
- Zabudnime na Rázsochy
- Opäť sa šíria dezinformácie o radiačnej situácii, hodnoty na Slovensku a v Poľsku sú v norme
- FLUÓRCHINOLÓNOVÉ ANTIBIOTIKÁ: PRIPOMENUTIE OPATRENÍ NA ZNÍŽENIU DLHOTRVAJÚCICH, INVALIDIZUJÚCICH ALEBO POTENCIÁLNE IREVERZIBILNÝCH VEDĽAJŠÍCH ÚČINKOV
- NCZI: Vysoký krvný tlak si lieči 240 590 Slovákov
- Rezort zdravotníctva finišuje s vyhláseniami výziev – vyhlásil aj tú na vytvorenie 650 lôžok následnej starostlivosti
- Odborníci sa stretnú na prvej konferencii venovanej radónu v SR
- Otestujte sa na vybrané ochorenia počas Európskeho týždňa testovania 2023 (HIV, HVB, HVC)
- Slovenský vynález sa dostal k pacientom v Keni
- V krompašskej nemocnici zrealizovali pôrod s asistenciou matky počas sekcie
- Uzbekistan
- Počet pacientov s alergiami a astmou pribúda
- UNLP: Otvorili sme moderné centrum vodoliečby a zrekonštruovali bazén
- Baníci z nešťastia v Novákoch prehovorili o najhorších chvíľach svojho života: „Bol to šok, nevládali sme dýchať, všade bol prach a tma“
- Máj je mesiacom povedomia o rakovine kože: Nepodceňujte zdravie pokožky, chráňte sa pred priamym slnkom
- Liečba obezity nie je mágia, je to najväčšia pomoc, ktorú môžeme poskytnúť človeku s obezitou