Vláda opäť zabudla na vodičov sanitiek, stabilizačný príspevok nedostanú

Asociácia dopravnej zdravotnej služby považuje nezaradenie vodičov dopravnej zdravotnej a záchrannej zdravotnej služby do skupiny oprávnených poberateľov stabilizačného príspevku za diskriminačné. Toto rozhodnutie môže znamenať zvýšený odliv personálu dopravnej zdravotnej služby a ohroziť tak jej fungovanie.

Vláda SR schválila pre všetkých zdravotníckych pracovníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a v ambulanciách záchrannej zdravotnej služby možnosť získať stabilizačný príspevok vo výške 5 000 eur.  Medzi 24 zdravotníckymi profesiami v nemocniciach či záchrankách, ktorým môže byť príspevok vyplatený, sú napríklad aj nutriční terapeuti, oční optici, dentálni hygienici či logopédi. Vodiči sanitiek, ktorí riskujú zdravie v prvej línii a sú rovnako preťažení ako iní zdravotnícki pracovníci, však v zozname chýbajú.

Opakuje sa tak situácia spred roka, kedy rovnako vláda „zabudla“ na vodičov sanitiek pri schvaľovaní takzvanej covidovej odmeny. Tú, aj napriek viacerým verejným prísľubom ministerstva, vodiči sanitiek stále nedostali.

„Vodiči dopravnej zdravotnej služby a záchrannej zdravotnej služby doteraz nedostali prisľúbený 350-eurový bonusový covidový príplatok. Ide pritom o skupinu menej príjmových zamestnancov v zdravotníctve. Všetky kompetentné štátne orgány ako ministerstvo zdravotníctva a financií nám prisľúbili, že sa vecou budú zaoberať. To, že vodičov pri výbere profesií pre stabilizačný príspevok opäť vynechali, považujeme za veľmi zlé a krátkozraké rozhodnutie,“ uviedol predseda Asociácie dopravnej zdravotnej služby Michal Bahelka.

Asociácia vyzýva Vládu SR a Ministerstvo zdravotníctva, aby urýchlene pristúpila k úprave svojho rozhodnutia a vodičov dopravnej zdravotnej aj záchrannej zdravotnej služby do skupiny oprávnených poberateľov stabilizačného príspevku zahrnula.

Dopravné aj záchranné zdravotné služby spolu evidujú približne 1200 vodičov, dopravná zdravotná služba mesačne prepraví v rámci Slovenska zhruba 150 000 pacientov.

Foto: Freepik

Zdroj: Asociácia dopravnej zdravotnej služby, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *