Ministerstvo zdravotníctva v najbližších dňoch zverejní čiastkové výsledky prvej fázy podmienenej kategorizácie nemocničnej siete. Ide výlučne o základné medicínske programy, ktoré nemocnica musí poskytovať. Ďalšie programy budú pribúdať do zoznamu v najbližších mesiacoch. Kategorizačná reforma nemocničnej siete je nevyhnutnou reakciou na živelné zanikanie nemocníc a oddelení v posledných desaťročiach. Vďaka kategorizácii sa sieť zastabilizuje a odbúra systém hľadania lekára „po známosti.“
Do konca roka budú verejnosti sprístupnené predbežné čiastočné výsledky podmienenej kategorizácie nemocníc. Výsledky sa budú týkať len povinných nevyhnutných medicínskych programov pre každú skupinu zariadení. V prvom štvrťroku 2023 budú zverejnené ďalšie medicínske programy, nad rámec povinných.
V praxi to znamená, že programy, ktoré dnes fungujú a nie sú uvedené v čiastočnej podmienenej kategorizácii povinných programov, pobežia naďalej a na ich kategorizácii sa bude pracovať v najbližších mesiacoch.
„Na prvé predbežné výsledky kategorizácie sa treba pozerať výlučne ako na kostru budúcej nemocničnej siete. Následne ku každej nemocnici budú pribúdať ďalšie medicínske programy,“ vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Podľa jeho slov, prvú predbežnú mapu nemocničnej siete je nevyhnutné čítať ako hrubé základy, na ktorých sa v následnej etape pridajú ďalšie zdravotnícke programy.
„Poviem to úplne exaktne smerom k pacientom a zdravotníckemu personálu. Ak vaše oddelenie patrí pod program, ktorý nie je zaradený do prvej fázy predbežnej kategorizácie, v žiadnom prípade to neznamená, že sa oddelenie automaticky ruší alebo sa plánuje zrušiť. Nie je priestor pre obavy či pochybnosti, pretože nie je cieľom reformy rušiť dobre fungujúce oddelenia,“ pokračuje Vladimír Lengvarský.
Reforma nemocničnej siete má, práve naopak, zdravotnú starostlivosť na Slovensku stabilizovať. Ide o nevyhnutnú reakciu na vývoj posledných tridsiatich rokov, počas ktorých živelne zanikali oddelenia a nemocnice po celom Slovensku. Špeciálne to platí o pôrodniciach.
Prvýkrát sa stanovia prísne a verejné čakacie lehoty na plánovanú zdravotnú starostlivosť pre pacientov. Nastavuje sa časová dostupnosť zdravotnej starostlivosti a zároveň sa určujú kvalitatívne ukazovatele pre jednotlivé nemocnice.
„Musíme sa vymaniť zo stavu, kedy sa v prípade zdravotných ťažkostí človeka začína so zháňaním lekára po známych. Hlavnou myšlienkou je nastaviť sieť, cez ktorú pacient nebude prepadávať. Bude presne vedieť, kde vo svojom okolí získa kvalitnú zdravotnú starostlivosť a zároveň bude mať jasnú informáciu, kedy najneskôr sa mu plánovaná starostlivosť poskytne,“ podotkol minister zdravotníctva.
Nemocnice so schválenými medicínskymi programami budú povinne zazmluvnené všetkými zdravotnými poisťovňami. To v praxi znamená, že zariadenia nebudú musieť pravidelne vyjednávať s poisťovňami o rozsahu starostlivosti. Naopak, pacient nebude musieť riešiť, či jeho poisťovňa v nemocnici danú starostlivosť uhrádza.
V rámci kategorizácie budú nemocnice rozdelené do piatich skupín podľa rozsahu starostlivosti, ktorú poskytujú. V piatej a štvrtej úrovni budú vysokošpecializované nemocnice, ktoré sa okrem štandardnej starostlivosti budú venovať starostlivosti s veľmi nízkou početnosťou, napríklad v oblasti kardiochirurgie či neurochirurgie. V tretej úrovni bude komplexná akútna aj plánovaná starostlivosť.
„Nosná časť siete však bude tvorená nemocnicami prvej a druhej úrovne. Napríklad, až 75 % všetkých hospitalizácií naďalej zostane na bedrách nemocníc druhej úrovne,“ hovorí Vladimír Lengvarský.
Reforma nemocničnej siete nebola pripravená výlučne ministerstvom zdravotníctva. Vychádza z exaktných dát a analýz, na jej znení pracovalo viac ako 400 odborníkov a za výsledkom stoja mesiace odborných diskusií so všetkými dotknutými subjektmi.
Zdroj: MZ SR, TS
- Rozvoj prevencie v školách a v školských zariadeniach
- Univerzita Komenského predala patent, ktorý pomôže riešiť neplodnosť
- Novela Zákonníka práce prináša nové povinnosti pre zamestnávatel’ov
- Ak máte na koži znamienka, prípadne iné kožné výrastky, ktoré vás trápia, dajte si ich bezpečne odstrániť
- STIAHNUTIE LIEKU DIPROPHOS Z TRHU
- Malíček ponúka rodičom predčasniatok psychologickú podporu
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (13. január – 19. január 2023)
- Vrchol druhej vlny chrípky sa očakáva už o pár dní „Po pandémii sme na respiračné ochorenia vnímavejší,“ hovorí pneumologička bánovskej nemocnice
- Do vozového parku záchrannej zdravotnej služby poputuje 22 miliónov eur z plánu obnovy
- STOP DEKUBITOM – poraďte sa v UNLP
- Od primára Straussa k profesorovi Lajdovi
- Skalická nemocnica otvorila novú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých
- Výskum a vývoj slovenských technologických firiem pre zdravotníctvo
- Ochorenie sa stalo zvládnutel’ným chronickým stavom
- Sebakritika, cesta k zdokonaľovaniu
- Zvolenská nemocnica spustila operácie umelých náhrad kĺbov
- Ministerstvo zdravotníctva prevádzkuje infolinku v súvislosti s výzvou z plánu obnovy všeobecných lekárov a pediatrov
- Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1)
- UNLP a TUKE vidia excelentné možnosti vzájomnej spolupráce
- Veľký objav sa stal základom pre rozvoj v diagnostike
- UNLP uviedla do prevádzky špičkový MR prístroj s unikátnou technológiou a monitoringom na diaľku
- NCZI: Po pandémii sa ľudia vrátili do kúpeľov, pribudli postcovidové stavy
- Diagnostika parkinsonských syndrómov v klinickej praxi
- Aký bol rok 2022 v nemocniciach spišského klastra?
- Prepojenie vedy a klinickej praxe vytvára možnosti pre diagnostiku a cielenú liečbu
- Ako sa vyhnúť zimnej depresii? Psychológ radí: Hlavne neobjavujme teplú vodu – naši predkovia vedeli, ako na to
- NCZI: Pribúda závislých od pervitínu, najmä v strednom veku
- Zodpovedá poskytovatel’ zdravotnej starostlivosti za výsledky laboratórnych vyšetrení?
- Farmaceuti AGEL lekární sa zhodujú: Rok 2022 bol poznamenaný nárazovými nákupmi liekov a následne aj ich nedostupnosťou
- OSN: Nemocnice budú môcť rozšíriť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o doplnkové či nepovinné programy
- Nové využitie telemedicíny v oblasti biomedicínskeho inžinierstva
- Inkontinencia moču v praxi VLD
- Riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca: ,,Keby som mal ten dosah, všetkými dostupnými prostriedkami by som motivoval mladých ľudí, aby mali chuť a ochotu pridať sa do rodiny zdravotníkov“
- V novom roku v novom – rekonštrukcie kliník UNLP
- Tisíce výtlačkov decembrového vydania sú už na ceste
- Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov
- Chronická obštrukčná choroba pľúc
- Zvolenská nemocnica otvára novú ambulanciu klinickej psychológie
- Medzi Slovákmi dominujú afektívne a stresom podmienené poruchy, pribúda porúch príjmu potravy
- Efektívnejšie zdravotníctvo