Univerzitní lekári začali s novou metódou lokalizácie nádorov

Bratislava 20. decembra 2022: Gynekológovia z Univerzity Komenského v Bratislave ako prví na Slovensku použili novú metódu lokalizácie nehmatných nádorov prsníka systémom SCOUT®. Technológiu v decembri úspešne aplikovali na II. gynekologicko-pôrodníckej klinike Lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava-Ružinov u šiestich pacientok.

Počas mamografického skríningu karcinómu prsníka môže byť aj viac ako polovica nálezov nehmatateľná. V prípade operácie je nutné nález v prsníku presne lokalizovať, aby ho bolo možné chirurgicky spoľahlivo odstrániť s bezpečnou manžetou zdravého okolitého tkaniva.

V súčasnosti sa na lokalizáciu používajú drôtové vodiče. Táto metóda však má svoje limity. V niektorých prípadoch môže dôjsť k dislokácii drôtu, jeho migrácii v prsníku a ďalšie. V posledných rokoch sa do praxe zavádzajú špeciálne malé kovové zrná (seeds), ktoré sa zavedú do nádoru a počas operácie sa sledujú špeciálnymi sondami.

„Výhodou týchto zŕn je lepší komfort pacientok a lepšia orientácia chirurga v tkanivách počas operácie. Zrná môžu byť v nádoroch uložené niekoľko mesiacov, čo je výhodné pri pacientkach s naplánovanou predoperačnou chemoterapiou,“ objasňuje Kamil Pohlodek z II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UNB.

Technológiu SCOUT® zaviedli v USA a v roku 2022 ju registroval Štátny ústav pre kontrolu liečiv SR. Do nádoru sa zavedie zrno s priemerom 12 mm, ktoré predstavuje radarový reflektor. Počas operácie sa zrno sleduje radarovou sondou. O mieste hľadaného nádoru informuje operatéra okrem iného aj akustickým signálom.

„Technológia je vhodná pri včasnej rakovine prsníkov. Nevyžaduje špeciálne chirurgické nástroje a zrná nie sú zdrojom artefaktov pri vyšetrení magnetickou rezonanciou,“ hodnotí profesor Kamil Pohlodek z Univerzity Komenského v Bratislave. V súčasnosti metódu vo svete využíva viac ako 750 špecializovaných pracovísk a vykonaných bolo viac ako 200-tisíc procedúr.

Zdroj, foto: Univerzita Komenského v Bratislave, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *